| Diiaaa_3397 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare, daca intretin relatii sexuale cu un baiat care are prostata inflamata pot pati ceva? este vreun risc?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Tu nu patesti nimic, dar la el imflamarea se va retrage mai greu. Daca tii la el, insista sa mearga la medic.

8 răspunsuri:
| Diiaaa_3397 explică:

P mea, de unde sa stiu eu a nu se poate intampla nimic straight face

| Denis_7019 a răspuns:

Iti creste par in palme!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Prostata inflamată este semnul unei infecţii ( urinare, de obicei, sau de altă natură ) - infecţie care se POATE TRANSMITE pe cale sexuală!

Inflamarea prostatei se numeste prostatita. Prostata produce cea mai mare parte a lichidului seminal.

Cauzele aparitiei prostatitei pot fi rezultatul unei infectii, de obicei transmisa sexual, sau dupa anumite exercitii fizice facute cu vezica plina, de exemplu alergarea.

Dintre cei care au semne de inflamatie, aproximativ 10% au o infectie bacteriana.

Factorii ce cresc riscul de dezvoltare a prostatitei sunt:
- infectiile recente ale tractului urinar
- cateterizarea urinara recenta sau efectuarea unei cistoscopii (investigatie imagistica a vezicii urinare, ce include inserarea unei camere de luat vederi pe uretra pana in vezica)
- sexul anal
- bolile cu transmitere sexuala
- persoanele cu prostatita cronica bacteriana au un risc mai mare de a dezvolta un alt puseu de prostatita acuta.

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.sfatulmedicului.ro/......statei_593

CONCLUZIE :

DAAA, există RISCUL să contactezi o INFECŢIE!

| Azµre a răspuns:

Dacă inflamația este cauzată de o bacterie în general E-Coli sau altceva... atunci da poți lua și tu! Nu crezi decumentează-te.

| LostInBubble a răspuns:

laughing Iisuse, nu.

| gylson a răspuns:

Nu este nici un risc ca nu faci dragoste cu prostata lui, ci cu el dar daca esti asa fricoasa vino la mine ca eu nu am prostata si sunt mai experimentat ...am sa iti arat tot de la A...Z