| Abbbmah a întrebat:

Bună TPU. Am și eu o nelămurire. Am avut un contact sexual pe 12 octombrie, pentru siguranță mea am luat pastila de a doua zi imediat la o ora. Pe 29 octombrie mi-a venit menstruația, totul normal. Pe data de 3 noiembrie s-a terminat, iar pe 4 noiembrie mi-am făcut un test de sarcina acesta fiind negativ. Pe data de 2 decembrie am făcut un test ca îmi întârziase luna noiembrie, iar acesta fiind pozitiv. Pe data de 16 decembrie la control aveam 6s4z. Îmi puteți spune dacă în luna noiembrie am rămas insarcinata? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

6 saptamani si 4 zile varsta sarcinii, sau varsta REALA a sarcinii/embrionului?

Te intreb deoarece varsta sarcinii se calculeaza in functie de prima zi a ultimei menstruatii, chiar daca sarcina nici macar nu era in plan la acea data.Asta este consensul medical, din moment ce este o data ce se cunoaste cu siguranta.

Varsta REALA sarcinii se poate stabili ecografic, dupa masuratorile facute embrionului si reprezinta varsta reala a acestuia, din momentul fecundarii.

Daca tu ai spus ca menstruatia ta a avut loc pe 29 octombrie, asta ar fi insemnat ca sarcina sa fie de 7 saptamani si 6 zile in data de 16 decembrie.

Deci, cel mai probabil, daca i-ai explicat medicului toata povestea cu pastila de a doua zi, acesta nu a luat in calcul sangerarea respectiva, deoarece nu exista siguranta ca aceea a fost o menstruatie normala, acesta a stabilit varsta REALA a sarcinii, de 6s si 4z.
Asta inseamna ca fecundarea a avut loc in data de 7 noiembrie.Dar asta inseamna doar ca atunci a fost eliberat ovulul si a fost fecundat, contactul sexual putand sa aiba loc in ziua respectiva, sau cu maxim 5 zile inainte.

| Abbbmah explică (pentru Floridori):

6s4z varsta care mi-a fost spusa la ecograf

| Abbbmah explică (pentru Floridori):

6s4z la ecograf varsta gestationala.presupun, stiu ca se scad 2 saptamani și rămâne 4s4z varsta fetala? Adică concepția având loc în noiembrie? Nu?

| Abbbmah explică (pentru Floridori):

Nu exista nicio șansă să fii rămas în luna octombrie? Dacă pe 16 dec aveam la eco 6s4z varsta gestationala, nu cea a embrionului

| Floridori a răspuns (pentru Abbbmah):

Varsta gestationala este cea calculata din prima zi a ultimei menstruatii, ori in cazul tau, daca ai precizat ca ai avut menstruatie in data de 29 octombrie, la data de 16 decembrie, varsta gestationala a fost de 7 saptamani si 6 zile, deci nu se potriveste cu ceea ce a constatat medicul.
Din acest motiv, cred ca cele 6 saptamani si 4 zile reprezinta varsta fetala, deci fecundarea ovulului a avut loc pe 7 noiembrie, facand un calcul rapid.

Oricum ar fi, fie ca ne orientam dupa masuratoarea ecografica, fie ca facem un calcul dupa ultima menstruatie, cauza sarcinii nu este contactul sexual in urma caruia ai luat pastila, ci un contact ulterior, intre 1 si 7 noiembrie.

8 răspunsuri:
| Enni999 a răspuns:

Buna! Ai mai avut contact sexual neprotejat dupa data de 12 octombrie?

| Enni999 a răspuns:

Dupa calculele mele in saptamana 24-30 octombrie a fost conceput

| Abbbmah explică (pentru Enni999):

Cum 24 -30 octombrie când pe 16 aveam 6s4z de sarcina?

| Abbbmah explică (pentru Enni999):

În data de 29 octombrie îmi venise menstruația, a durat pana pe 3 noi, pe 4 noiembrie destul era NEGATIV.