| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Am si eu o problema. Astept cateva sfaturi. happy

Am o prietena buna la care tin foarte mult(suntem prietene de un an si ceva). In vara a cunoscut un tip. Au stat 2zile impreuna, s`au despartit, am fost si eu cu el putin timp dintr-o prostie(vroiam sa uit de alt baiat). In toamna s-au impacat. S-a purtat frumos cu ea circa 2saptamani si apoi a inceput sa o jigneasca, o acuza in permanenta ca il inseala desi ea este o fata cuminte si tine mult la ea. S-au despartit inainte de sarbatori. Nu i-a raspuns ea la telefon 3saptamani. In prima zi de scoala a asteptat-o, o facea pe tipul perfect, se dadea prieten cu mine... Asta a tinut 2zile. Ea i-a cedat. S-au impacat.
Astazi ea m-a rugat sa o insotesc la Kaufland, sa faca cateva cumparaturi pentru bunica ei. Am acceptat. Mi-a zis ca vine si el. Eu nu-l suport, dar il acceptam de dragul ei. Apoi, eram la scoala si se trezeste cu un mesaj de genul: "Sunt sigur ca prietena aia a ta te trage dupa ea la Kaufland ca are intalnire cu unii pe acolo si te cara dupa ea. Stiu eu ca este curva si daca nu te lasa in pace ma dau la maicasa si ii zic tot". Mi-a picat fata straight face. Eu am prieten, il iubesc, nu vreau sa intervina un fraier intre noi desi prietenul meu mi-a zis sa ignor. Dar nu pot ignora jignirile astea. Ea imi e buna prietena, tine la el... Nu am fost de la inceput de acord sa fie cu el nu ca as tine la el sau ceva de genul dar isi bate joc de ea, o minte, o inseala. Imi zice mereu ca ii pune conditia sa nu-i mai vorbeasca prietenele de rau(si despre alta fata zice tot lucruri urate) dar nu o face niciodata. Eu nu prea o pot lasa balta caci ea m-a inteles si mi-a fost alaturi mereu si stiu ca sufera ca el e asa cum e si nimeni nu e de acord sa fie impreuna(familia ei, o alta buna prietena). Nu ar vrea sa se desparta de el, stiu ca il iubeste, dar eu ce sa fac? Sa renunt la prietenia cu ea pentru un nimic ca el care vorbeste aiurea? Voi ce a`ti face?
P. S: imi cunoaste prietenul din vedere, stie unde stau si nu vreau sa se ajunga sa ma tem eu de el ca ies cu cea mai buna prietena la cumparaturi sau la un suc pe motiv ca o influentez eu.

1 răspuns:
| Iulia26 a răspuns:

El este genul gelos. Prietena ta ar trebui sa se desparta de el, dar daca idiotul ala te deranjeaza foarte tare, iar prietena ta e "in limba" dupa el, tot ce poti face este sa vorbesti cu el, sa ii spui tot ce ai scris aici. Trebuie sa te eliberezi in fata lui. Daca nu te asculta, ii zici sa se duca in bip a masii, ii arati degetelu frumos si gata. La P.S. nu trebuie sa stai cu frica in san. Doar nu va va urmari, decat daca este nebun de legat. Ar trebui sa ii spui prietenei tale ca domnul este bolnav de gelozie si ca pe zi ce trece se ataseaza de el, dar rana ei va fi mai mare la sfarsit. Si mai greu de vindecat. Totusi, spune-i ca ii vei fi alaturi orice ar fihappy. Bafta!