| Comu5 a întrebat:

Bună TPU,aș avea o intrebare eu si prietenul meu am facut mereu sex protejat si am verificat mereu prezervativul, in aceasta luna am facut o protejat cu 1 saptamana inainte de ciclu si am verificat prezervativul am un ciclu regulat de 31 de zile cu mici diferente, totusi ciclul imi intarzie de 7 zile,nu am avut deloc simptome inainte si nici in momentul de fata nu am, ce as putea sa fac (mentionez faptul ca am fost la mare in perioada respectiva)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asadar tu ai un ciclu de tip NEREGULAT, fiindca cel regulat se succede fix la acelasi numar de zile, luna de luna.

Asta este bine de tinut minte, fiindca nu exista aplicatie sau calculator care sa-ti spuna vreodata cand vine urmatorul ciclu, nici macar nu se poate vorbi de "intarziere" fiindca asta este caracteristica ciclului neregulat, sa vina aleator.

Protejati-va cu prezervativ la absolut toate partidele sexuale si nu vei ramane niciodata gravida.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu cred ca ai motive de ingrijorare.Ramai calma si daca nu vine nici dupa 10-14 zile, poti face un test de sarcina, sa te linistesti.Mie mi s-a intamplat sa imi sara de tot o luna si n-a fost nimic.

https://www.drmax.ro/articole/intarzierea-menstruatiei

| FindMyName a răspuns:

Fă un test de sarcină, deși e imposibil sa rămâi însărcinată dacă ați făcut mereu protejat și nu s-au întâmplat altele (adică sa se rupă).

| Corina64 a răspuns:

Ai putea încerca sa faci un test, mai ales ca ți a întârziat 7 zile. Un ciclu neregulat înseamnă o perioada mai mare de timp intre 2 menstruații, 31 de zile este perfect normal. Dacă testul nu este pozitiv mergi la un medic, poate fi și o dereglare hormonală. Dacă prezervativul nu era rupt sau altceva nu ai motive sa te stresezi.