| jethebest a întrebat:

Buna TPU ce efecte are masturbarea?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te simti lipsit de putere, dureri de cap si incepi sa mai uiti lucruri care le memorizezi in cap.

| madyddd a răspuns:

Probleme de comunicare, introversie, slabiciune corporala si mentala, lipsa de vigoare, tulburari in respiratie, nestatornicie, adancire in ganduri, dar si scurte momente de exuberanta...cam astea ar fihappy
Cine zice ca e buna masturbarea daca se face mai rar, se inseala. Cine o face mai rar ii apar aceste simtome la cateva zile după aceea, iar cand dispar (dupa o saptamana-doua) se masturbeaza din nou, zicand ca a trecut suficient timp. Aceste lucruri nu vi le spune nimeni. Poate unii preoti in Biserica. Este ca un drog si vine un moment cand nu mai stii ce inseamna „mai rar".

| Decebal a răspuns:

Considerata multa vreme perversiune sexuala, masturbarea este un subiect din ce in ce mai putin tabu in zilele noastre. Astazi, multa lume nu se mai sfieste sa recunoasca practicarea acestui joc erotic, si bine face, deoarece masturbarea are numeroase binefaceri pentru sanatate.

1. Masturbarea amelioreaza performantele masculine

Un barbat care se masturbeaza regulat isi controleaza mai bine nu doar erectiile, dar si ejacularea. De ce? Pentru ca invata sa-si cunoasca mai bine propriul corp, reactiile sale, descopera cum sa-si controleze respiratia si cum sa mareasca durata placerii. Pe scurt, barbatii invata sa-si stapaneasca mai bine mecanismele excitatiei. Astfel, masturbarea este un exercitiu excelent pentru cei care sufera de ejaculare precoce sau, invers, pentru cei care nu pot ejacula.

2. Masturbarea previne cancerul de prostata

Potrivit cercetatorilor australieni, cu cat barbatii ejaculeaza mai mult intre 20 si 50 de ani, cu atat le scade riscul de a face cancer de prostata. Se pare ca masturbarea limiteaza acumularea de lichid seminal in canalele prostatice si previne astfel riscul de cancer (substantele continute in sperma pot fi cancerigene). Ejacularea determina ajungerea la maturitate a celulelor prostatice, fapt care le face mai putin sensibile la tumori.

Masturbarea: efecte pozitive asupra sanatatii 3. Masturbarea diminueaza stresul

Deoarece este sursa de placere, masturbarea calmeaza starile de nervozitate atat la barbat, cat si la femeie. In timpul orgasmului, creierul elibereaza endomorfine, hormonii placerii, care duc la relaxarea fizica si musculara. Rezultatul: devii 100% zen!

4. Masturbarea mareste placerea sexului in doi

Prin masturbare persoana isi cunoaste mai bine configuratia propriului corp, dar si erotismul diverselor puncte si gesturile care stimuleaza mai bine. Barbatii sau femeile care practica masturbarea singuri sau in doi isi trezesc in permanenta sexualitatea si sunt in continua dezvoltare erotica.

5. Masturbarea favorizeaza orgasmul vaginal

95% dintre femeile care nu se masturbeaza nu au orgasm vaginal. Masturbarea clitoridiana mareste sensibilitatea la placere. O femeie care stie sa-si declanseze singura orgasmul are sanse mai mari sa-l obtina si de la partener.

6. Masturbarea amelioreaza somnul

Prin placerea pe care o genereaza, masturbarea este un excelent somnifer. Ea provoaca eliberarea „hormonilor fericirii", care sunt recunoscuti pentru faptul ca favorizeaza somnul.

7. Masturbarea vindeca durerea

Ca orice act sexual, masturbarea este recunoscuta pentru faptul ca lupta impotriva durerii. Experientele de laborator arata ca durerile sunt mai putin percepute in timp ce femeia isi ofera placere. Aceste efecte sunt atribuite tot endorfinelor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde crezi ca vine incalzirea globala?

| SmokeyEye a răspuns:

Nu stiu, stai sa vad... mm...
Aaa. Are efecte foarte placuuuute, ar trebui sa incerci si tu sa vezi ce efect are.

| xPurrffecttx a răspuns:

Heii! Depinde la ce te referii happy.

| alynushhhh a răspuns:

Lichidul seminal (sperma) este formata din diferite minerale si vitamine. Spre exemplu, ea contine proteine, calciu, lecitină, magneziu, fosfor, testosteron, potasiu, vitamina B12, zinc, enzime, si multe alte elemente. Aceste lucruri sunt vitale pentru organismul uman si pentru dezvoltarea lui normală, in special in decursul formării lui: in adolescenta si in anii urmatori acesteia. Masturbarea excesiva, si nu numai, face ca aceste elemente sa fie eliminate din corp fară masură, predispunand individul la o serie intreaga de disfunctii si afectiuni.

Masturbarea duce la probleme ale memoriei, ale puterii de concentrare si ale ‘ascutimii’ mintii. Celulele nervoase ale creierului (neuronii) se distrug progresiv si iremediabil datorită risipei excesive de energie. Acesta este un factor deosebit de periculos fiindca nu există nici o cale de refacere a acestor neuroni. Pierderea memoriei si a puterii de concentrare o poate observa persoana respectivă pe masura ce ea continuă să se masturbeze mai mult.

S-a mai observat la cei care practică masturbarea ca ei sufera de ejaculare precoce, intr-o forma mai mult sau mai putin gravă. Acest lucru se intampla deoarece auto-controlul asupra impulsulilor sexuale se denaturează prin practica masturbării. De fapt, in decursul timpului, acest auto-control se va modela si adapta mai mult la această practică decat la actul sexual normal.

Masturbarea nu face decat să "imbătranească" omul mai rapid decat in mod normal. Acesta, la 40 de ani, se va confrunta cu bolile si afectiunile care se intalnesc in general la pacientii mult mai in varstă. Lucrul acesta se intamplă din cauza risipei excesiv de mare de energie care nu face decat sa slăbească foarte mult organismul, predispunandu-l la diverse afectiuni si boli, in functie de fiecare individ in parte. Sistemul imunitar al organismului este de asemenea slăbit pe măsură ce omul continuă sa se masturbeze mai mult, el fiind mult mai putin ferit de virusi si infectii in comparatie cu un om cu un sistem imunitar puternic.

Pe plan psihic, masturbarea duce la o izolare progresivă fată de societate si de mediul inconjurător. Persoana care se masturbează ajunge incet-incet sa-si gasească placerea numai in această practică, dezvoltand o inhibitie fată de persoanele si evenimentele din jurul său. In cazuri mai avansate se poate ajunge la depresii nervoase greu de vindecat.

| 4n0nim a răspuns (pentru alynushhhh):

Lol ce de prostii daca te masturbezi de 4 -3 ori pe saptamana nai nimicawinking

| 4n0nim a răspuns (pentru alynushhhh):

Lol daca te masturbezi de 3-4 ori pe saptamana n-ai nimic. pe saptamana nu pe ziwinking