| seby1718 a întrebat:

Ciclul prietenei mele trebuia sa apara pe 15 aprilie, din 14 aprilie simte mici dureri de menstruatie de cateva secunde si are sanii putin sensibili si durerosi, astazi 17 aprilie este a 2 a zi de intarziere, precizez ca luna trecuta ciclul a durat 4-5 zile mult cantitativ ca un ciclu normal, iar de atunci pana acum nu am facut nimic suspect cum ar fi petting(precizez ca amandoi suntem virgini), acum 2 luni ciclul ei a durat 2-3 zile slab cantitativ si maroniu, dar luna trecuta a fost un ciclu normal de 4 5 zile a venit cand trebuia.
Niciodata nu a existat penetrare, mereu a fost petting ea mereu a avut lenjeria intima pe ea(asta doar pe 6 februarie, in rest aveam pantaloni si nu existau riscuri). 6 februarie a fost cu 7 zile inainte de venirea acelei menstruatii de 2-3 zile slab cantitative. De la ce credeti ca intarzie acum? Dureri de menstruatie sunt dar nu apare, iar luna trecuta totul a fost normal. Nu exista riscul niciunei sarcini, nu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa afli/sa cunosti fiindca este si in interesul tau sa stii ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, poate sa apara si astfel sa existe posibilitate sa se produca mici dereglari ale lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile. Durata abaterii poate prezenta variatii mici de doar +/- 3-5 zile, insa dereglarile pot fi si mai mari chiar si de 7-10 zile. Astfel de dereglari ale lungimii ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent la varsta adolescentei din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, activitatea hormonala este dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele existente in organismul tau. Numai daca o astfel de situatie se va repeta si in cazul viitoarelor cicluri menstruale, in acel caz este indicat sa te prezinti la endocrinologie pentru consultatie si un set de analize pentru a se stabili factori care influenteaza si provoaca dereglarea activitatii hormonale.
Revenind la intrebarea ta, se poate afirma ca in cazul descris de tine atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina este egala cu 0 (ZERO), in conditiile descrise si mai ales in momentul in care a fost intretinut actul sexual. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Roxanamihaela25 a răspuns:

In niciun caz nu este gravidă. Doar pentru ca va frecati unul de celalalt nu poate ramana insarcinata. Probabil este racita la ovare pentru ca a stat pe ceva rece. Ciclul menstrual nu este regulat la nicio fata pana nu are prima sarcina. Deci...stați calmi.