| gadu a întrebat:

Buna TPU credeti ca gelozia este un dezavantaj in dragoste?

Răspuns Câştigător
| UbexFlo a răspuns:

Fiecare are parerea lui, deci nu vreau a aud discutii, ok?happy
parerea mea e ca gelozia, chiar si aia exagerata, e buna in anumite situatii.Am simtit pe propria piele ce inseamna sa comentezi cand persoana iubita iti interzice anumite lucruri si pentru ca nu ai ascultat ai iesit urat de tot la final.happy

23 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Este un dezavantaj dar cateodata e bine venita

Răspuns utilizator avertizat
| MasterOfDisaster a răspuns:

Depinde. In masura mica, este ok, pentru ca este si un fel de dovada ca partenerului ii pasa de tine.
Daca este exagerata, da, este un dezavantaj, pentru ca nimanui nu ii place sa fie 'ingradit', si sa nu i se permita sa se vada cu un grup de prieteni, sau sa iasa seara in oras. Cel care este gelos ar trebui sa faca eforturi sa isi schimbe comportamentul, sau cel putin sa se abtina si sa nu faca o scena.

| ValyCoolBoy a răspuns:

Sincer gelozia nici nu ar avea ce cauta in dragoste mai ales ca un sinonim foarte bun pentru dragoste poate fi incredere; dar noi fiind oameni care ne mintim ne uram si toate astea incepem sa credem ca si persoana de langa noi ne minte in legatura cu ceea ce simte pentru noi si asa ajungem la gelozie. Gelozia cum sa iti spun nu este neaparat neincrederea in partener dar e frica de al pierde. Si sa iti dau un rasp concret la intrebare da gelozia este cel mai mare dezavantaj in dragostebatting eyelashes

| WhatMeanLove a răspuns:

Cam este, nu multora le place atunci cand partenerul trage concluzii pripite fara motive,

| BloodPrison a răspuns:

Geleozia este un dezavantaj in viata in momentul in care devine obsesiva, adica incepi sa il urmaresti, sa ai impresia ca se uita la toate/ti in afara de tine

| alin567 a răspuns:

Poate fi si avantaj si dezavantaj

| Sofia08 a răspuns:

Daca e gelos/a inseamna ca te iubeste

| h3r a răspuns:

Atunci când iubeşti, vrei ca celălalt să-ţi aparţina.
Iubeşti, eşti gelos si cel mai probabil arăţi fara sa vrei asta, insă anumite crize/scene specifice geloziei, chiar duce la desparţire. Posesivitatea si neincrederea îl raneşte pe cel acuzat, atunci cand nu sunt motive.

| Dariusuu a răspuns:

Depinde.

E buna in unele situatii, asa i areti persoane de langa tine ca chiar iti pasa de ea.

Dar sa nu devi posesiv/a.

Gelozia de multe ori duce si la despartire.

Numai bine.

| Wassy2012 a răspuns (pentru Dariusuu):

Gelozia? Un raspuns al iubirii? Nu cred! Mai degraba este dorinta de dominarea. Indiferent cat de acuta este, gelozia duce la separare, la despartire!

| Vix999 a răspuns:

In cantitati mici si bine plasata nu.
Daca deja se trece la exagerare, e un calvar. Pe mine ma sperie oamenii gelosi si posesivi dar ma rog, asta vine din experiente personale.
Plus ca nici nu suport sa ma controleze cineva non stop, sa ma urmareasca, sa nu aibe incredere in mine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un mare dezavantaj. Din moment ce eşti gelos, înseamnă că nu ai încredere în partenerul tău de viaţă.

| LovellyAngel a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt situaţii în care gelozia nu înseamnă neîncredere în partenerul de viaţă, ci neîncredere în " ispite ". De exemplu eu am încredere în prietenul meu, dar dacă văđ când vin altele şi se "flutura" pe lângă el, nu pot rămâne indiferentă. Şi în plus, orice om poate ceda, nu?

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Da, este! Asta înseamnă că relația nu a fost construită pe încredere.

| Forev3rAlone a răspuns:

Da...si Nu.
Da, pentru ca ar insemna o lipsa de incredere, insa nu, pentru ca ar insemna ca iti pasa.
Oricum, optez pentru Nu.

| caterinasmile a răspuns:

Dragoste fara gelzie nu exista.(parerea mea )
Dar atunci cand gelozie este in exces este foarte rau. Aduce certuri mari intre doi indragostiti sad

| thelowe a răspuns:

Depinde in ce cantitate.cred ca e normal ca la un moment dat sa fi gelos/a, inseamna ca ti mult la persoana respectiva si nu iti este teama sa nu o pierzi.dar totul trebuie sa fie cu o limita, nu poti fi gelos de ex, daca persoana pe care o placi vorbeste cu altcineva.asta nu mai e simpla gelozie.cred ca in mici cantitati nu poate fi un dezavantaj.big grin

| izabela1234 a răspuns:

Da..Gelozia este considerata o boala.Gelozia=inseaman ca n`ai incredere in persoana de langa tine!happystraight face

| Aaanoniiiima a răspuns:

Uneori. da...se spune ca daca esti gelos iubesti.dar nici sa faci "crize" nu e bine ca apoi zice partenerul/a ca n-ai incredere si dati in alte aleahee hee

| Şi_Atât_Andu_1994 a răspuns:

Daca esti gelos inseamna ca iti iubesti peirtena cu adevarat si nu vrei sa o pierzi.

| TheSpecialRose a răspuns:

Parerea mea este ca prin gelozie realizezi de fapt cat de multi tii la o persoana. Bineinteles, nu trebuie sa exagerezi cu ea.

| denisa08maria a răspuns:

Depinde...