| anonim_4396 a întrebat:

De cateva luni am inceput sa ma masturbez(cu degetul pe clitoris)! De 2 3 zile am inceput si sa ma excit, dar problema este urmatoarea:

Ma masturbez 7 sec secunde iar apoi ma ustura clitorisul si simt un disconfort! Am cateva intrebari:

1.Este normal sa ma excit atat?

2.Este normal sa ma usture si sa simt un disconfort pe clitoris?

Tin sa mentionez ca am 12 ani si nu mi-a venit ciclul menstrual!
Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, esti mulut prea mica sa incepi masturbarea la 12 ani, de aceea te ustura, ca ceea ce faci nu-i normal la varsta asta.
Alte preocupari mai sanatose si normale, nu ai gasit?

| mihai69 a răspuns:

E normal să te usture dacă nu folosești lubrifiant.
În plus, caută să nu te atingi direct pe el, ci mai degrabă să acționezi în jurul lui, lăsând mișcarea și senzația să fie transmisă indirect nervilor ce simt plăcerea. Atingerea directă (cel puțin la început) poate fi neplăcută. Cel puțin așa pare să fie la tine. Și la foarte multe alte fete.
Și nu în ultimul rând: mare grijă la igienă!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este normal ce faci tu si ce se intampla cu clitorisul tau. Lasa-te de masturbare, ca esti prea mica pentru acest lucru si vei vedea ca totul va fi normal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Excit*

| Paul754880338 a răspuns:

Poate e timpul sa afli cat de delicata este zona aceea si sa o tratezi ca atare, fara graba si fara agresivitate.

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Chiar asa mare e nevoia ta de a face sex la 12 ani incat sa incepi deja sa te masturbezi? Inteleg, dupa 14-15 ani in sus cand hormonii chiar isi fac simtita prezenta, dar esti mult prea micuta. Simti un disconfort pentru ca nu esti excitata complet si probabil nu stii cum sa te masturbezi. Am o sora de varsta ta si nu mi-ar placea sa stiu ca ea are astfel de dileme ca si tine, sincer.