| Lorely a întrebat:

de vreo patru luni imi place un baiat mai mare ca mine cu doi ani, el e in clasa a11a iar eu in a9a. Idea e ca de vreo doua saptamani suntem prieteni pe facebook si as vrea sa vorbesc cu el dar sun cam rusinoasa, nu stiu ce sa vorbesc cu el si nici cum sa vorbesc cu el. M-ati putea ajuta spunandu-mi cum sa "il abordez" sau ce sa vorbesc cu el si sa fac conversatie? Multumesc anticipat.big grin

6 răspunsuri:
| butt3rfly16 a răspuns:

Ai putea sa incepi prin ai da like la cateva poze care iti plac astfel ii vei da un semnal. Daca va fi interesat poate ca te va baga chiar el in seama dar tu ai putea pur si simplu sa faci conversatie abordand subiecte legate de:liceu(sa pari interesata fiind a 9-a el iti poate spune una alta), sa intrebi de profi, poate aveti prieteni comuni si chiar ai putea sa ii propui sa faceti schimb de id-uri.Incearca sa fi tu si totul va fi ok.Baftawinking

| Dia007 a răspuns:

Draga Lola,
Am citit mesajul tau si am citit si ce ai scris celorlalti. Pe de o parte tu esti rusinoasa, pe cealalta parte il descrii pe el ca fiind smecheras. Sunt doua lucruri care se bat cap in cap, sincer.
Faptul ca esti timida nu e nici o problema, sincer. Important e nu ce ti se spune acum sa faci sau cum sa procedezi ca fata care e mai timida. Sa fiu sincera, cineva iti poate da reteta cea mai buna in a face ceva sa ii atragi atentia, dar in momentul in care vei fi fata in fata cu el sa te pierzi cu firea si sa uiti tot ce ai invatat de la cei de aici.
Parerea mea sincera e sa astepti. Timpul intr-adevar nu sta pe loc, dar nici nu poti face imposibilul si sa bati de trei ori din palme si sa nu mai fii rusinoasa. Ar fi minunat daca s-ar putea face lucrurile asa, nu?
Trage aer in piept, gandeste-te ca nu te musca, nu are mai multe capete decat tine, deci e tot om si el happy si incepe doar printr-un "salut"cand treci pe langa el in pauze si mergi mai departe. Primul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa il faci pe el sa te vada pe tine. Faci asta o data pe zi, mai multe zile la rand, pana cand te va saluta el pe tine primul si tu doar sa ii raspunzi la salut.
Daca ii va place si lui de tine, va lua initiatia si va face el ceva sa te cucereasca pe tine, dar trebuie sa iei lucrurile treptat, sa nu te grabesti, sa te gandesti ca pana in momentul in care va incerca el sa intre in vorba cu tine trebuie sa treci peste emotii, sa fii calma, sa stii ca vrei sa vorbesti cu el si sa iti stapanesti toate emotiile.
Totul depinde doar de tine puiule, nu de altcineva.Sa treci peste timiditate e greu, dar incearca si incearca si incearca. In fiecare zi trebuie sa ti se formeze in minte ideea ca nimic rau nu are ce sa se intample (numai nu gandi asta in toate ipostazele vietii, uneori raul se poate intampla, chiar daca tu ai intentii bune, deci ai grija mare de tine).
Sa ne spui cum evolueaza lucrurile cu baiatul ce-ti place si inca o data happy nu musca tongue
Te-am pupat!
Diana

| Lorely explică:

Sunt tupeista de felul meu in oricare alta situatie si nu am retineri numai cu el ma rusinez, ma inrosesc toata de parca sunt de pe alta lumelaughinglaughing

| icerose a răspuns:

Buna! cred ca ar trebui sa te legi de profesorii comuni gen,, cat imi place de profa de...,, sau,, ce rau e proful de...asa face si cu voi,, sau leaga-te de profilul la care e la liceu, si roaga-l sa te ajute cu ceva, sau pur si simplu saluta-l si dupa discutia va decurge normal. Mult noroc!

| 220V a răspuns:

Ii spui pe facebook sa va intalniti la scoala amandoi singuri, ca sa fiti doar voi doi si sa nu iti fie rusine si ii spui, chiar daca esti rusinoasa, tragi aer in piapt si ii spui direct

| Lorely explică (pentru 220V):

Usor de zis si foarte foarte greu de facuthappylaughing iar la lucruri de genu sunt exgerat de rusinoasa.Si daca as face cum zici tu pote ma fac de ras sau ceva ca el e genul de baiat mai smecheras si nu stiu cum o sa reactionezesad