| ZahariaZahar1 a întrebat:

Eu plac un baiat, si nu stiu daca sa ii zic ca il plac. O prietena imi zice mereu oriunde am fi sa ii zic tot adevarul, am tinut secretul asta (ca il plac) fata de el 1 an intreg! Eu cu prietena mea ne-am hotarat ca maine, 13.07. 2014, sa ii spun, dar mi-e frica de reactia lui.

Genul lui este: mereu cand ii zici ceva zice "cweee?!", uneori tipa la oameni, dar este foarte sincer!

Nu stiu cum sa ii spun, ca nici nu pot sa ii spun direct: "Te plac!". Vreau sa ii mai zic ceva inainte ca daca ii zic direct "Te plac" o sa reiasa ca sunt obsedata de el ceea ce nu e adevarat! Eu m-am gandit ca prima oara sa il intreb: "Auzi, tu cum ai reactiona daca o fata ti-ar zice ca te place?" "(raspunsul lui)" eu: "Aha pai eu te plac."

Acum raspundeti-mi la urmatoarele intrebari:

1. Cum credeti ca ar reactiona dupa genul lui?
2. Cum sa ii spun ca il plac daca exemplul meu nu e bun?
3. Credeti ca e prea devreme sa ii spun maine?
4. Trebuie sa fac asta?

Va rog ajutor! Funda + Vot. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| eu1234512345 a răspuns:

Da ar trebui sa ii spui. NU e prea devreme. Cu cat mai repede cu atat mai bine. Idea ta e buna si in functie de raspunsul lui poti sa amani momentul. Alte variante ar fi: spune-i pe fb/whatsapp/etc si daca nu simte la fel spune-i ca a fost o provocare sau roaga-o pe prietena ta sa bata un apropo gen:"Cum ar fi sa fii impreuna cu prietena mea?" si in functie de raspuns mai vedeti daca ii spui sau nu. Curaj si bafta! happy funda?

| ZahariaZahar1 explică (pentru eu1234512345):

Eu am 9 ani (aproape 10), prietena mea 11 (aproape 12) iar acel baiat 10. oricum raspunsul tau e bun!

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Prietena ta spune numai prostii, iar tu nu vrei sa intelegi ca este timpul sa stai cuminte: baiatul trebuie sa curteze fata, nu invers!

| ZahariaZahar1 explică (pentru neutrino):

Buna eu sunt prietena fetei si veau sa stiu ce prostii zic da ca ii zic sa ii spuna asta nu e o prostie e o sugestie dar tu nu stii sa faci ddiferenta dintr-o sugestie si o prostie

| sirD a răspuns:

E ok cum vrei sa-i spui si nu cred ca e devteme
Da-i drumul, scapa de teama asta

| ZahariaZahar1 explică:

Apropo: Ieri am fost undeva toti 3 si ne-am dat in saltea si eu am vazut ca era un pic desprinsa si baiatul ala alerga pe saltele si cand a venit pe a mea l-am strigat el a venit si l-am intrebat daca aia se poate rupe de acolo si el cica nu se poate rupe si se uita la mine frumos si uneori mai zambeste la mine, de exemplu acum cateva zile el se pregatea sa plece undeva se uita la mine si prietena mea cum ne jucam si la un moment dat s-a uitat la mine si a zambit, si prietena mea ieri mi-a spus eu ca atunci cand m-am dus pana in casa l-a intrebat: ''Auzi tu o placi pe prietena mea?'' si el a zambit si a inceput sa o alerge :] Asa mi-a zis. Credeti ca ma place?