| OanaMariaG a întrebat:

Buna TPU.in legatura cu anticonceptionalele. dupa ce termin folia de luat, mai exact 3 saptamana, dupa cat ar trebuie sa fac pauza pana sa incep urmatoarea folie de pastile.multumesc

Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Eu stiu ca pauza e de 7 zile

7 răspunsuri:
| Rizer a răspuns:

Depinde ce fel de anticonceptionale sunt! Medicul nu ti-a explicat? De obicei faci pauza cand iti vine ciclul si dupa ce se termina incepi din nou, nu ai comprimate placebo? Alea se iau in timpul menstruatiei!

| OanaMariaG explică (pentru Rizer):

Pai mai luasem si inainte si nu imi aduceam aminte...deci 7 zile...

| Rizer a răspuns (pentru OanaMariaG):

Poi daca iei mereu nu ai cum sa stii? Contaceptivele se iau mereu si trebuie sa stii mereu cum le iei, cum poti sa uti asa ceva este important! Sau ai zis si tu asa ca sa dai un raspuns? Daca "mai luaisei si inainte" trebuia sa stii si acum cum se iau!

| OanaMariaG explică (pentru Rizer):

Luasem timp de 3 ani si am facut o pauza de vreo 4 luni..si pur si simplu uitasem vroiam doar sa ma asigur.

| UngureanuGSM a răspuns:

Da stii ca are reactii adverse nu? ca poate duce la dezvoltarea glandelor si la obezitate?

| OanaMariaG explică (pentru UngureanuGSM):

Nu imi fac griji.doctorita mi-a spus ca este ok.si nu m-am ingrasat nici cu un gram in plus.

| C275 a răspuns:

In general 7 zile. mai precis zilele cand esti la menstruatie. cel mai bine intreaba doctorul sau farmacistul happy