| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Pe scurt am intalnit acum aproximativ un an un baiat de care m-am indragostit, pe care l-am iubit foarte mult si pentru care inca mai simt ceva special. Am fost de 2 ori impreuna in acest interval insa nu prea ne-am inteles,un important factor fiind distanta dintre noi, nefiind din acelasi oras.am cazut de comun acord cu despartirile, ramanand sa tinem legatura cu speranta ca in viitor vom reusi sa fim unul langa celalalt si la propriu si la figurat..Au fost perioade cand am vorbit destul de rar, dar de ceva timp ma cauta foarte des...acum cateva zile, fara sa ma astept, a amintit de noi 2 impreuna si nu mai facuse asta de cateva luni. Eu sincer,ma resemnasem si nu ma mai gandeam la o alta relatie cu el. Ba chiar mi-a spus ca are iubita,dar ca ma vrea pe mine,doar pe mine. si daca eram langa el nu ar mai fi fost cu ea...dar ca se va desparti de ea in curand. nu stiu ce ar trebui sa fac, va rog frumos sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

Nu prea aveti incredere unul in celalalt, asa-i? Daca va iubiti, relatia dintre voi doi ar fi rezistat, chiar daca sunteti din orase diferite, nu-i nimic rau in a avea o relatie la distanta, insa pentru asta trebuie sa existe o comunicare buna si intelegere reciproca, iar cel mai important : incredere maxima unul in celalalt, fara crize de gelozie, ca nu duce la nimic bun.
Daca tu nu esti implicata in nicio relatie in clipa de fata, poti sa ii acorzi o sansa tipului, daca iti este dor de el, ii poti spune.
Problema e urmatoarea : daca vreti sa mai dati o sansa relatiei voastre, trebuie sa vorbiti despre trecut, despre motivele pentru care voi doi v-ati despartit si cel mai important : sa va simtiti capabili sa aveti o relatie la distanta, deoarece e destul de grea o astfel de relatie.
Ai spus ca nu v-ati inteles. Din ce cauza? Gelozie? Lipsa de incredere? Banuieli legate de fidelitate?

| Heart2014 a răspuns (pentru Șurubelniță):

Motivele pentru care ne-am despartit au fost exact cele pe care le-ai spus tu... gelozie, lipsa de incredere si banuieli legate de infidelitate happy

| Șurubelniță a răspuns (pentru Heart2014):

Pai din moment ce acestea sunt motivele, trebuie amandoi sa constientizati un lucru : nu aveti cum sa fiti impreuna daca aceste probleme nu vor disparea pe viitor. Daca nu aveti incredere unul in celalalt, daca aveti banuieli ca celalalt va inseala, imi pare rau, daca ati relua relatia se va sfarsi din nou.
Cel mai bun lucru ar fi sa vorbiti deschis despre tema aceasta, sa incercati sa ajungeti la un numitor comun sa vedeti daca va simtiti in stare sa treceti peste aceste banuieli.

| Heart2014 a răspuns (pentru Șurubelniță):

Multumesc frumos de sfaturi happy

5 răspunsuri:
| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat te cauta si nu sta cu altcineva si sta cu tine! Conteaza distanta in dragoste atunci cand nu ai bani..restul sunt doar scuze!

| neutrino a răspuns:

E posibil ca el sa doreasca sa te iubeasca, dar nu prea stie cum.