| crina_3999 a întrebat:

povestea mea incepe cam asa intr-o seara o fata mai mare ca mine in clasa a 8(eu fiind a 7) si mai intai a inceput sa ma injure si mi-a spus ca in primazii de scoala sa ii duc 400 de mii adica 40 de lei ca altfel ma bate si din astea si ca daca spun la cineva...ma omoare t ca ea e tiganca si are multe neamuri ...cu toate astea ue i-am spus surorii mele cu care eu stau acum si a spus ca merge cu mine in prima zi de scoala si ca o va bate dar mi-e frica ca dupa ce o bate sa nu puna pe altcineva sa se ia de noi pentru ca are un var in scoala care tot tigan e si e cel mai bun la bataie voi ce credeti ca ar trebui sa fac? Funda si scuze pentru greselile de ortografie si categoria dar e cea mai vizitata

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Anunta-ti diriginta. Cu batausii nu e de gluma, nu mai pune pe altii sa o bata, mergi cu sora ta in prima zi de scoala direct la director sau la diriginta ca sa ia masuri. Daca iti face ceva nu ai decat sa anunti politia, iar daca ia martori si te duci cu tutorele tau, o sa ia o amenda de o sa se sature sa te mai hartuiasa.
O seara buna si toate cele bune!:*

2 răspunsuri:
| SabUlala a răspuns:

Pai...nu prea stiu...e urat sa te iei de alte persoane, dar incearca te calmezi.Cand te vei vedea cu tiganca aia sa ii propui sa se calmeze, pe un ton calm.laughing incearca sa o intrebi: De ce miai cerut mie 40 de mii si ce ai cu mine? Ce tiam facut eu? sau nu stiu, ceva in genu' asta.In cazul in care te va bate fara niciun motiv(Doamne fereste), sa te duci la Politie sau sa le ceri sfatul si parintilor tai. Faptul ca sunt tigani te inspaimanta, nu te mai gandi la asta.Concentreaza-te pe scoala si pe ce e mai important. Good Luck!
(scuze pentru repetitii si greselile de ortografie)

| AlexXbox360 a răspuns:

Poti astepta pana incepi scoala si sa ii spui ca nu ai bani de unde sa ii dai si daca te loveste te sfatuiesc sa ii spui dirigintei / dirigintului tau toata povestea si o sa vorbeasca cu tiganca aia. Ei i se va spune ca daca se va lua de tine va avea nota la purtare scazuta drastic si probabil va lua legatura cu parintii ei ( daca este o scoala disciplinata cu un cadru didactic care le pasa de elevii lor). Pa pa, ai grija de tine!