| lSarcastiquel a întrebat:

Am nevoie de un sfat, va rog.
Sa va povestesc ce s-a intamplat. Ieri am vrut sa ma duc la magazin sa imi cumpar ceva cu inca doi colegi. O fata ( Ana), mi-a dat bani sa ii iau si ei ceva, si am acceptat. Apoi, au inceput toti sa imi ceara sa le iau covrigi, chipsuri si cate si mai cate. Le-am zis sa ceara altcuiva, pana la urma voiau sa le iau la toti? Mai ales ca ma si grabeam. Si o tiganca pe nume Rosalinda mi-a cerut sa ii iau si ei, si i-am zis ca nu ii iau ca ma grabesc. Dupa am plecat si am auzit de la cineva ca a inceput sa ma injure. Dar am tacut, fiindca sunt o persoana mai pasnica si vreau liniste. Apoi se plimba printre banci in alta pauza, si ma tot lovea cu niste creioane in cap cand trecea pe langa mine, am intrebat-o ce are, dar a tacut. Nu am insistat iar, dar am tinut minte. Intr-o ora glumeam cu un coleg si a zis ca " ce proasta e asta, adica se ia de saracul copil" si mai multe. Am ignorat-o iar. Azi, dupa ora de istorie am plecat cu profesoara sa imi spuna cate ceva despre o olimpiada, si era ultima ora. Cand m-am intors, usa clasei era incuiata. M-a sunat colega mea de banca si mi-a zis ca s-au luat tiganca si sefa clasei care ii e prietena buna de mine ca sunt lenta, ca au treaba si nu vor sa stea dupa mine, si dupa a inceput tiganca sa ma faca in toate felurile. Nesimtita, ipocrita, proasta, inculta ( desi am cele mai mari note, cea mai mare medie, iar ea la tabla nici sa deseneze un trapez nu stie ). A zis ca nu ma suporta, m-a injurat, m-a "dat dracu" si daca nu imi lua colega lucrurile, sunt sigura ca mi le inchidea acolo. Tiganca asta stie toata scoala, e "prietena" cu toata clasa. O poate intoarce impotriva mea, eu fiind mai retrasa. Mai ales ca in clasa am multe persoane foarte diferite de mine, fetele isi vorbesc cu "fa", se injura ca la mahala, tipa, iar eu pur si simplu nu ma potrivesc tiparului de care e plina clasa. Tiganca asta vorbeste cu toti baietii, practic ii are la degetul mic, iar daca s-a suparat in halul asta dintr-un motiv infantil cum ca nu i-am luat ce a vrut de la magazin, ma gandesc ca poate vrea sa rezolve prin bataie, sau punand un tigan pe mine. Deci mi-e frica! Nu stiu ce sa mai fac. De cerut scuze nu se pune problema, pentru ca nu am gresit in fata ei. Eu cel putin asa consider, adica, ea nu are picioare sa mearga singura? Nu sunt sluga ei si pot face ce vreau, de aia e o tara libera. Au trecut doar doua zile, si deja m-a "atacat", insa indirect. Presupun ca vrea razbunare sau cearta. Insa eu nu sunt genul de persoana care sa agreeze conflictele. Asa ca, acum vine intrebarea mea, ce pot face? Va rog sa ma credeti, fata asta e in stare sa ii puna pe "prietenii ei" tiganii, pe mine!

Răspuns Câştigător
| Marichui a răspuns:

Nu pare prea groasa, merge pe intimidare, si eu trecut prin asta si mi-era foarte frica de satra tigancii laughing Am lasat-o moarta, nu i-am mai dat atentie si nici curs la magarii. Daca mai continua spune-o profilor si parintilor, ca ea o cauta cu lumanarea. Baftaa :*

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Vorbeste cu un adult (tatal tau sau oricare altul) sa te astepte cand iesi de la scoala. Dar sa stea undeva mai retras, sa nu il observe ceilalti. Si daca ceva se intampla, sa intervina. Sa faca asta cateva zile, o saptamana sau cat e nevoie pana se trece faza si lucrurile incep sa intre in normal.

| T0T a răspuns:

Nu faci nimic. Se intampla ceva, exista si consecinte.

| anonimg a răspuns:

Să nu te temi niciodată de oameni; de Dumnezeu să te temi si El va fi scutul si tăria ta. Ai procedat foarte bine ca nu ai cumpărat si altora. Dumnezeu nu încurajează lenea. Totuși, sa nu-i urăști pe oameni; nici pe dușmani. Spune acelei fete needucate: "Nu ți-am făcut nici o nedreptate; pentru ce mă urăști?"
In nici un caz sa nu te temi de ea si de amenintarile ei.
Te sfătuiesc ca in singurătatea ta sa vii înaintea lui Dumnezeu si sa Îi spui problema ta. Nu ca El nu ar cunoaște-o, ci pentru ca tu sa Îi ceri să rezolve conflictul acesta. In cuvintele tale spune-I tot ce ai pe suflet. Si ai încredere că El va rezolva problema.

| Doub a răspuns:

Nu o bagi in seama. Pacat ca traim intr-o tara ca asta.

| minrest a răspuns:

Merge la intimidare, nu te teme ca nu va pune tiganii pe tine. Deja ai facut ce trebuia cand nu i-ai luat banii. Merita sa suferi putin pentru demnitate, tu de fapt ai aparat demnitatea umana in general. Trebuie sa arati indiferenta. Tine-ne la curent, daca vrei. Succes.

| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca nu ii raspunzi cu aceeasi moneda.Bravoo.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti gasesti un material video animatie pe tabla despre,, cum sa pui la punct un agresor fara pumni,,.

| FemeiaPisică a răspuns:

Ţiganii mereu caută bătaie, nu au educaţie de la părinţi. Dacă discuţi cu ea civilizat, nu o să rezolvi nimic. Vorbeşte cu dirigintele sau directorul, asta o să o liniştească pentru o vreme.
Poţi ruga un părinte să vină să discute cu ea, dar să o ia tare de la început altfel nu o să te lase în pace. Ţiganii se potolesc doar dacă sunt bătuţi.
Nu ai pe nimeni în clasă care să îţi ia apărarea?

| lSarcastiquel explică (pentru FemeiaPisică):

Am cateva persoane cu care ma inteleg, dar la toti le e frica de ea. In clasa, din cate am inteles, e urata de majoritatea, insa chiar si cei care nu o suporta, ar sari pentru ea intr-o astfel de situatie, pentru ca rromii au o ''reputatie foarte buna''. Falsitatea e un cuvant cheie.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru lSarcastiquel):

Din păcate, astfel de situaţii sunt des întâlnite în şcoli. Şcoala ar trebui să fie un loc în care să te simţi bine, nu un loc unde să îţi fie teamă să intri.
Dacă îi răspunzi frumos, o să te ia drept o fată lipsită de apărare. Trebuie din timp să iei măsuri, discută serios cu părinţii tăi, nu trebuie să îţi fie ruşine.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Spune.le parintilor sa vorbeasca cu diriginta si sa le spuna ce s.a intamplat sau spune.i tu dirigintei, insa v.a lua mai in serios problema daca vor vorbi ai tai cu ea. Si nu te.a atacat indirect fiindca ai zis ca te.a injurat... Practic te.a agresat verbal!

| lSarcastiquel explică (pentru NoName0x0):

Multumesc de raspuns. Am spus ca m-a atacat indirect deoarece nu m-a injurat in fata. Eu eram plecata si ramasese in clasa ea, o prietena de-a ei si colega mea de banca. Ea mi-a spus ca m-a injurat. Si acum in mare parte am rezolvat ignorand-o. Desi ma mai ''ataca'' atunci cand are ocazia, s-au atenuat in mare parte certurile cu ea. happy

| NoName0x0 a răspuns (pentru lSarcastiquel):

Ma bucur ca problema merge spre rezolvare, felicitari si bafta in continuare! :*

| Morenna10 a răspuns:

Nu o baga in seama, vorbeste cu politia, profesorii, parintii sau directorul

| Georgemy2 a răspuns:

Spune-i dirigintei/dirigintelui, sau fa o plangere la politie. Pesoana asta de hartuieste, spune-le parintilor si mergeti la politie!

| mihaitacelmare a răspuns:

Maaamaamiaa cat ai scris! Pai in primul rand nu o baga in seama, adica romii nu sunt prea educati si nu au cei 7 ani de acasa, o sa isi revina ea la un moment dat, nu are dreptul sa puna pe nimeni pe tine, in caz de ceva agresiv exista politie. Nu o baga in seama, nu sta prea mult pe langa ea, si daca zici ca nu te potrivesti cu nimeni din clasa, si esti intr o clasa mai mica, parerea mea ar fi sa te transferi. Dar pana acolo, las-o sa-si vada de treaba ei, astia sunt oamenii care traiesc sa faca umbra pamantului happy bafta, funda? big grin