| gabyella a întrebat:

problema mea este legata de anticonceptionalele yasmin,sunt de cateva luni in Spania si abia acum mi s-au terminat pastilele ce le aveam luate din Romania! Sunt si aici, dar cateva zile au avut toate farmaciile inchise pentru ca a fost sarbatoare la ei si luni trebuia sa incep noua cutie cu prima pastila, dar nu am avut cum sa o cumpar abia maine deschid farmaciile si nu stiu cum sa procedez cu ele cum le iau? cum ma protejez? presupun ca nu mai sunt protejata daca le iau de maine si nu le-am luat de luni! multumesc pentru intelegere.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că-ţi răspund cu întârziere, dar sunt "curios" cum ai rezolvat...

Din moment ce TREBUIA să începi o nouă folie în 20 mai, iar tu nu le-ai putut cumpăra decât în 23 mai, atunci NU mai eşti protejată chiar dacă ai început cutia în ziua de joi.

Dar, ar fi INDICAT să NU începi cutia decât în PRIMA zi de menstruaţie ( ca şi cum ai începe tratamentul doar acum )!
Până atunci să foloseşti alte metode contraceptive : prezervativ, ovule spermicide, etc.

Oricum, chiar dacă ai început cutia nouă în 23 mai, NU mai eşti protejată TOATĂ luna şi sunt NECESARE măsuri contraceptive suplimentare până începi următoarea folie ( deci, toată luna ).

De asemenea, sunt posibile DEREGLĂRI hormonale şi, implicit, dereglări ale menstruaţiei - din cauza acestei întreruperi!

Pentru detalii suplimentare, vezi Prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2796_24.09.10.pdf?anmPage=1685&ID=33678

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| SunnyDay88 a răspuns:

Poti face pauza luna asta sau poti sa le incepi oricand, singura problema e ca va trebui sa te protejezi suplimentar 7 zile (adica 7 pastilute inghitite corect).

| Azµre a răspuns (pentru SunnyDay88):

Nu se recomandă pauză, cel puțin la yasmin, pauzele pot provoca dereglări. Oricum ar fi eu nu am înțeles prea bine întrebarea, le lua până acum și acum nu a găsit deschis sau că vrea să înceapă iară sunt cam în ceață.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Azµre):

Oricum ar fi ea se va deregla pentru ca nu le poate lua la timp. asa ca mai bine nu le mai ia deloc luna asta. nu stiu.eu asa fac cand nu imi pot lua primele pastiele la timp, pentru ca oricum creez o dereglare.

| Mikyy72 a răspuns:

Le gasesti si in Spania deoare ce sunt si farmacii cu produse din Romania acolo. Pana le cumperi poti folosi prezervativul. Si incerca la mai multe farmacii, daca nu gasesti produsul respectiv cere o recomandare pentru altul big grin