| anonim_4396 a întrebat:

Revin cu intrebare cam penibila... dar sunt disperata. Am facut petting cu prietenul meu. Nu m-a penetrat, dar acum imi intra un deget in vagin, dar 2 nu, deci sunt inca virgina. Pe 16 ar fi trebuit sa imi vina ciclul, dar aseara pe la ora 3 noaptea am observat o picatura de sange pe hartia igienica si mi-am pus tampon. Pana dimineata am mai avut doar o picatura pe tampon. Am mers la scoala si pana acum nu mi-a mai curs nimic de atunci. Nu fac mult efort fizic de obicei, adica merg la scoala si acasa si asta inseamna doar din statie in statie, 100 m maxim. Ieri am mers 1-2 km pe jos si a fost si frig. Am motiv de ingrijorare in ceea ce priveste ciclul? As fi simtit daca ar fi ejaculat intre labii, nu? Nu am simtit nimic si dupa a mers la baie. TOtusi asta s-a intamplat doar sambata sau vinerea nu mai stiu sigur. Am motiv de ingrijorare cu ciclul?

16 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

Deci ingrijorarea ta este ciclul? nu sarcina?
Pai e f probabil sa fi tras putin frig si de asta sati intarzie menstruatia. Stai calma, vine ea...
Daca nu a avut loc penetrare nici cu degetul sau alte obiecte si nici cu penisul, da, inca mai esti virgina happy

| NoOneKnow a răspuns (pentru Jony123):

Ingrijorarea mea e ca asta sa nu fie un semn al sarcinii. Penetrarea nu a avut loc.

| Jony123 a răspuns (pentru NoOneKnow):

Daca penetrarea nu a avut loc si nici nu ai bagat vreun deget inauntru cu sperma nu ai cum sa ramai insarcinata!
Ca sa ramai insarcinata trrebuie ca sperma sa intre in vagin...

| onasis1961 a răspuns:

Uite ce se spune de lichidul seminal:
lichidului seminal care protejeaza si este in acelasi timp si un "vehicul" pentru spermatozoizi. Aici cred ca este foarte important sa deschid o paranteza... acest lichid de lubrifiere ce apare mai devreme, in timpul excitatiei, are un rol foarte bine determinat : de a micsora frecarea dintre preput si gland, pe de o parte, si dintre penis si vagin, pe de alta parte, prevenind astfel aparitia unor iritatii ale penisului sau ale mucoasei vaginale. Dar fiti atenti, lichidul secretat, desi nu este sperma, poate contine spermatozoizi care sa va faca o figura foarte urata daca nu sunteti pregatiti sa acceptati o sarcina si nu sunteti protejati de un prezervativ

| NoOneKnow a răspuns (pentru onasis1961):

M-am informat si stiu asta, dar contactul a fost intre penis si labii, nu penis si vagin. M-a asigurat ca nu a ajaculat si mi a bagat degetul inainte sau dupa ca sa poata avea lichid preejaculator.

| NoSmile a răspuns:

Buna!
N-a existat contact sexual, deci..inca esti virgina.
Iar virgina fiind, nu poti ramane insarcinata.
Nu ai de ce sa te ingrijorezi.
Iar acele picaturi de sange pot fi din cauza ca ti-a rupt himenul. Insa, el se poate rupe oricum, chiar si de la o ora de sport.
Cat despre ciclu, mai e pana pe 16 happy iar el poate intarzia si din alte cauza: stres,raceala, schimbarea vremii, infectie, etc''.
Si aveti grija sa nu aiba sperma pe degete cand il introduce in vaginul tau.
Daca intra in contact cu secretia ta vaginala, ramai insarcinata!

| NoOneKnow a răspuns (pentru NoSmile):

Nu mi-a bagat degetul inainte sau dupa petting. Nici himenul nu cred ca s-a rupt, cel mai sigur e o raceala, dar sunt putin paranoica.

| wolder a răspuns:

1. INFORMEAZA-TE inainte de a face orice sexual.
De ce nu ti-ai pus intrebarea asta si inainte sa faci?

nu ramai gravida pentru ca esti inca virgina

ai racit de la frig

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"acum imi intra un deget in vagin, dar 2 nu, deci sunt inca virgina"

Interesant modul de a "verifica" dacă mai eşti ( sau nu ) virgină =))

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| NoOneKnow a răspuns (pentru bursuc001):

Si riscul e mare? Adica nu am pofte, stari de voma sau altceva. Ma ingrijoreaza totusi ca a aparut o picatura si dupa nimic. Nu am niciun simptom. Ciclul trebuia sa imi vina pe 16, se poate sa fie totul de la o raceala?

| bursuc001 a răspuns (pentru NoOneKnow):

Doar voi ştiţi ce şi cum aţi făcut happy

Riscul depinde de perioada de fertilitate în care te aflai...

Altă dată, aveţi GRIJĂ cum vă "jucaţi" ( cu "focul" )!

O zi frumoasă.

| Danysan a răspuns:

Trebuie sa stii acele picaturi de sange pot aparea daca te-ai zgariat in interioru vaginului. Daca ai bagat degetul prea repede.Se poate sa ti se fi Rupt Himenul sau sa ai o fisura.Dar daca s-a oprit e oki. Daca ejacula simteai stai lina! Dar poate sa fie si o raceala mai puternica.La varsta ta organismul sufera multe schimbari.Eu zic asa -chiar daca nu e oki sau o sa ma critici fa sex.Nu va mai jucati cu Hormonii prin petting -atat el si cat tu e foarte probabil sa va produceti tulburari grave prin excitari aiurea.

| NoOneKnow a răspuns (pentru Danysan):

Inteleg, dar problema e ca bunica mea vrea sa ma duca la ginecolog luna viitoare, tot atunci implinesc 17 ani si chiar am incredere in el si stiu ca nu ma va parasi dupa, dar cum am zis, bunica e problema. Si tata a amenintat-o pe mama ca daca ma prinde ca fac ceva o omoara... adica o sa o bata si il cred in stare. Crec ca ai inteles de ce nu se poate mai mult. Sangerarea a aparut inainte de faza cu degetul, adica nu am sangerat niciodata cand mi-a bagat el degetul sau ceva. Sunt aproape sigura ca e o raceala. Multumesc pentru raspuns.

| SunnyDay88 a răspuns:

Tu te plictisesti rau tare! si pune mana si te informeaza!

| NoOneKnow a răspuns (pentru SunnyDay88):

Am nevoie de ajutor nu de raspunsuri ironice. Daca nu observi incerc sa ma informez.

| fotbalistata a răspuns:

Este doar o raceala.dar totusi nu te mai juca cu prietenul tau daca nu stii..sa fii virgina nu inseamna sa te masori cu degetul 1, 2, 3. laughing)) daca iti rupe himenul te pup papa si atunci posibil sa ai sangerariwinking informeaza te mai bine inainte sa ai alte "contacte"