| PerfectAngel a întrebat:

revin cu o nouă problemă despre relaţii sad De la ultimul timp mă cert din orice cu iubitul meu, gelozii, neînţelegeri, ba că sunt eu foarte căpoasă, etc. Dar acum este ceva foarte serios sad
Eu l-am pus să aleagă între mine si tovarăşul lui de o viaţă cu care se ştie de când sunt mici şi au copilărit împreuna. De ce am făcut asta? Pentru că eu mă ştiu cu acel tovarăş al lui dinainte să îl cunosc pe el. Nu pot spune că a fost ceva intre noi, doar că eu fiind o fire mai de nedescris m-am apropiat foarte tare de el şi am început să il iubesc. El acum tot bagă strâmbe între noi, mă minte că iubitul meu mă înşeală, ba că spune unele lucruri despre mine pe la spate. El spunându-mi atatea neplăceri si lucruri ascunse de care eu nici măcar nu bănuiam, m-a facut să' îl urăsc pe iubitul meu in acele ore în care nu vorbeam cu el, şi să revin ( într-un fel ) la vechea mea iubire pentru el. În seara asta i-am mărturisit iubitului meu acest lucru pentru că nu înţelegea de ce mă comport aşa şi o tin una şi bună ca el să o termine cu cel mai bun prieten al lui pentru mine. Când a auzit mi-a zis că mai bine nu îi spuneam, că nu ii vine să creadă cât de schimbătoare sunt, că sunt genul de fată care daca se ceartă cu iubitul se intoarce la vechea ei iubire şi aşa mai departe. A fost puţin dezamăgit de ce a auzit, şi mi-a spus niste lucruri care m-au făcut şi pe mine să plâng.
Întrebarea este: credeţi că am făcut bine că i-am spus acest lucru? chiar nu i-a venit să creadă, că in timp ce el mă credea raza lui de soare eu ma gândeam la cel mai bun prieten al lui, chiar dacă eu nu m-am gândit nici măcar o secundă să îl las pe el pentru prietenul lui. Ce pot să mai fac acum să mă ierte? sad Credeţimă chiar am fost devastată in acele minute in care el îmi spunea acele minciuni despre iubitul meu sad aveam încredere maximă in el pentru că ne cunoaştem de mult timp dar, na! lumea este mai şireată decat mi-am putut imagina eu sad. Vreau ca totul să revină la normal, să nu se mai bage el între noi şi nici eu şi nici iubitul meu să nu mai aibă de aface cu el! Cer prea mult oare? sad ce pot să fac să se întâmple aceste lucruri? sad I don't want to see

Răspuns Câştigător
| bianca9422 a răspuns:

Buna!
nu pot sa il acuz de faptul ca a zis ca esti schimbat-oare dar fara suparare cand iubesti chiar daca esti ranita intr-o cearta nu trebuie sa iti schimbi asa dintr-o data sentimentele.
Iti dai seama ca pe el l-a durut,poate chiar sa simtit folosit.

Mergi si vorbeste cu el,spune-i ca simteai ca il urasti din cauza minciunilor care ti le spunea prietenul lui. Spune-i cat de mult il iubesti si ca nu vrei sa il pierzi,daca te iubeste te va intelege.
Dupa ce va impacati nu il mai pune sa aleaga,roagal doar sa vorbeasca cu prietenul lui sa numai nascoceasca atatea ca sunt inutile,ca va iubiti, respectati si aveti incredere unul in altul.
El va aprecia atat decizia ta cat si faptul ca il lasi pe el sa isi rezolve problemele.
Cat despre prietenul lui mai devreme sau mai tarziu va renunta singur la el cand isi va da seama cum e de fapt.

Mult succeshappy
Daca esti draguta, tine-ma si pe mine la curent printr-un mesaj privat!

6 răspunsuri:
| cristinaxt a răspuns:

Sincer ai facut o prostie ca l-ai pus sa aleaga, trebuia sa-i demonstrezi sa-i aduci dovezi si sincer sa faci tu pe victimabig grinbig grinbig grinbig grin
e ceva normal si foarte sanatos sa vorbiti sa comunicati si e foarte bine nu stiu de cat timp sunteti impreuna dar trebuie sa vb cu el si el trebuie sa te inteleaga etc( dar atentie cum ii spui)
dar nah acum fapta ii consumata ce iti mai ramane de facut e sa ii aduci anumite dovezi, iar daca tu ai incredere in iubitul tau trebuie sa o cam lasi balta. si nu sa-l pui sa aleaga ci sa ii zici frumos ca atunci cand se plimba si sta cu tine nu vrei sa fi si cealalata persoana si gata iar tu rupi legatura cu celalalt si happy endtongue. pupici si sper sa-ti rezolvi problema dar cu calm si rabdare barbatii chiar urasc crizele

| Plague a răspuns:

Ai facut bine ca i-ai zis, sinceritatea e foarte importanta in relatii. Vrei ca ala sa nu se bage in relatia voastra, ii spui; si ii zici si iubitului tau sa isi controleze prietenii. In locul tau ii crapam capul de mult celui care ar incerca sa ma desparta de fata pe care o iubesc. Trebuie sa comunicati mai mult, si deschis - toti 3 daca se poate. Sa te hotarasti si tu ce simti, si sa vezi si ce simt ceilalti 2. De ce prietenul lui vrea sa va desparta (ca mie asa imi pare), si daca iubitul tau are incredere destula in tine. Comunicarea sincera o sa rezolve problema. Multa bafta

| PetreConstanta a răspuns:

Scz pentru ce voi scrie Ce ai facut tu se iarta dar nu se uita

| VD_1321 a răspuns:

Mai intii trebuie tu ca sa te schimbi... si pe urma vei vedea ca totul va fi bine.

| yappi a răspuns:

Bine ceva asemanator am patit si eu dar eu am actionat complet diferit si a fost o prostie.M'am certat cu iubitul meu din chestiile care mi le'a spus prietenul lui cel mai bun dupa care i'am zis si cine mi-a spus toate astea terminandu'se cu o cearta foarte urata intre ei doi.Eu m-am impacat cu prietenul meu iar ei mai ies doar ocazional oricum nu mai sunt cum erau inainte.Ce ai putea tu sa faci este sa iti ceri scuze prietenului tau sa ii spui ca vorbele spuse de acel baiat te'au facut confuza sa faci si tu putin pe victima daca te iubeste se va inmuia rapid crede'ma.Succes:*

| L1Laviii a răspuns:

Sincera sa fiu ai racut un roman dar e ff bine ca ai explicat totu bine si clar.
Sfatu meu: Nu a fost bine ca i-ai zis sa nu mai fie prieten cu tipu acela (pentru ca baietii de obicei nu aleg fetele ci amicii ) Las-o totu asa cum e.
Cand ai o discutie cu el si tu il vei trage de limba lasa ceva telefonul pornind inregistrand si arata-i iubitului tau inregistrarea sau filmarea, altfel nu va crede, si dupa ce eu arati explica-i totu exact cum ne-ai "povestit" si noua.
Sper a ti-am fost de folos; x fundita pls; x