| smthnew a întrebat:

Sunt genul de om care nu pune suflet intr-o relatie, doar atunci cand fata face primul pas (sunt ciudat, stiu), problema sta in felul urmator. Am cunoscut o fata super frumoasa, nu-mi fac aluzii aiurea cand vad asa ceva, gen (ce bine ne potrivim) sau (cum ar fi sa fim impreuna). Eu pur si simplu ma comport normal, si la fel si cu fata. Dar atunci cand o fata face primul pas intr-o relatie, iar eu o plac, treburile se schima.

Asa am ajuns in situatia de fata, am cunoscut aceasta fata anul trecut in vara, iar de cateva saptamani, mai exact 2 povestim prin mesaje. Ea ma cauta in fiecare zi cu mesajul 'Ce faci?:*'. Iar de aici incepem discutii cam vreo 2 ore pana mergem fiecare la somn. Tin sa mentionez ca nu lipseste semnul ":*" din nici un mesaj, adica clar ca amandoi ne placem unu pe altul.

Am incercat de multe ori sa ajung in zona de 'dragoste' ca sa-i zic asa, adica sa fac referire la o posibila realtie, dar ea gaseste tit timpul mesajul cel mai sec, dar care e evident ca e o ocolire la ceea ce am cerut eu, bineinteles si eu eram subtil.

Treaba treaba din ultimele zile decurge foarte bine, adica am ajuns la raspunsul ei unde zice, ca ar vrea sa doara ma umarul meu, ca se simte in siguranta. Deci e evident ca ne ferim amandoi de pasul urmator.

Ce as utea sa-i spun ca sa scot de la ea un posibil raspuns pentru o viitoare relatie. Fara mesaje directe. Vreau ceva in care sa nu par disperat dar sa o fortez sa-mi dea un raspuns si/sau un mesaj care sa ma convinga CLAR ca si ea vrea o relatie cu mine, ca de acolo madescurc eu daca mesajul e evident.

Va rog tare mult sa fiti sinceri si daca se poate sa va puneti in situatia mea si sa alegeti cele mai potrivite cuvinte.

Dau Funda Instant.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca de intrebari si raspunsuri ocolitoare ai avut parte pana acum si nu a iesit nimic si nici relatia nu s-a urnit. Deci, ia-ti inima in dinti si intreaba fata, asa cum este normal si sanatos, daca vrea sa fiti prieteni, iubiti sau ce vrei tu si daca este dispusa sa va vedeti si sa va comportati ca 2 iubiti.
Atata vreme cat tu te feresti sa o intrebi, ea se fereste sa-ti raspunda. Probabil ca nici ei nu-i place sa mearga la pasul urmator, asteptandu-te pe tine sa-l faci!
Eu cred ca ti s-a infundat de data asta, ce ai scris mai sus, dovedeste contrariul, ca de fapt ai pus suflet in relatia asta si ca-ti pasa de fata asta, altfel nu erai aici sa ne ceri ajutorul!
Dar, nu pierzi nimic, calca-ti pe mandrie si intreaba fata!

| smthnew explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult de sfat, asa am si facut. I-am spus pur si simplu ca 'ma faci sa ma indragostesc de tine.'. Iar de aici toate au decurs bine, am invitat-o sambata sa ne vedem si a acceptat fara ezitare.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa fie oarba ca sa nu observe ca esti disperat. Oarba, surda si sa nu poate simti nici mirosurile.

In plus, galusca cu "eu nu pun suflet intr-o relatie" nu cred ca a inghitit-o cineva. Cand esti fatalau si te temi sa te bagi in seama cu vreo fata, nu se numeste ca nu pui suflet, se numeste ca esti slab si fricos. Si lucrurile se schimba atunci cand te baga o fata in seama pentru ca, de fapt, e singura situatie in care vorbesti cu o fata, avand in vedere ca tu nu ai curaj sa abordezi vreuna.

Ea te simte si stie foarte bine ce vrei, d-aia si evita sa-ti ofere un raspuns clar. Esti jucaria ei si face ce vrea din tine iar tu ne vinzi noua basme despre cat de indiferent esti cu fetele.

Sunt foarte curios ce scuza va inventa ca sa-ti dea cu flit cand ii vei cere sa luati lucrurile in serios. Probabil iti va spune ca nu e pregatita sau ca nu mai are incredere in baieti. In realitate, ea nu avea cu cine sa-si piarda timpul pana tipul pe care si-l doreste isi va face timp si pentru ea...

Sunt mai smecher decat Teo Trandafir in ale dragostei!

| smthnew explică (pentru anonim_4396):

Da sunt disperat, dar la inceput nu eram deloc. Si crede-ma ca nu am lasat nici mort sa vada asta, in spatele mesajului eram in al 9-lea cer dar im mesaj eram cat se poate de normal. Am rezolvat situatia si mi-a spus ca se ferisera din cauza ca se temea sa nu para disperatahappy.

I-am spus asa:

EU: Nu imi fac aluzii degeaba, dar sincer te-ai gandit vreo secunda la ideea de a fi mai mult decat prieteni?

EA: Sincer de foarte multe ori

EU: Esti genul de persoana cu foarte multi sacali in spate, de ce eu, ce am asa special?

EA: Pur si simplu imi place felul tau de a fi, esti putin diferit de restul, imi place felul tau de a gandi, esti o persoana buna :X si imi place asta.

Nu sunt atat de prost incat sa nu-mi dau seama ca cineva nu ma place, eu ma impac cu gandul, si ma gandesc ca decat sa sufar cand o vad cu altcineva, mai bine ma opresc la timp. Multumesc oricum de raspuns, e un punct de vedere bun.

| Green66 a răspuns:

Nu pot să mă pun în situaţia ta.
Poţi să o inviţi subtil la un ceai, să îi propui o întâlnire subtilă şi romantică în parc. Dacă va accepta vei fi intr-o relaţie, asta pâna ea se va despărţi de tine subtil.
P.S Nu vreau să ţi-o cuceresc eu iar tu să o iubeşti subtil.