| BeBBeStaR a întrebat:

Sunt o prietena a celeia care are contul si mi.a spus ca poate voi imi veti da un sfat happy. Deci am 17 ani si vreau sa plec de acasa, sa ma duc la iubitul meu. Sunt cu el de. aproape 3 ani. Acum 2 zile am facut un avort.si mama nu ma mai lasa sa vorbesc cu.el.sau familia lui. Si el a incercat sa vorbeasca cu ea dar e.prea salbatica sa poti discuta.cu ea. Mi.a luat si telefonul sa nu mai pot vorbi.cu el. Dar tot am reusit sa luam legatura pt ca am.catrela lui si un telefon de.al meu mai vechi. M.a deranjat si faptul ca mi.a citi toate mesajele. In mare cam.stiu de ce e suparat pe el, pentru ca 3 luni ma respingea si nu.i pasa de. mine, dar decand cu avortul ii pasa ca la inceput... Parinti lui sunt de acord sa ma mut la ei...dar na. Ca.acum cateva. zile caand am plecat de.la.scoala n.am venit acasa m.am dus la el, si s.a speroat ca unde.sunt si l.a sunat si pe el sa vada unde sunt...dar i.a spus ca nu stie. El are 18 ani. Dati.mi va.rog un sfat sad si scuzati greselile dar m.am grabit sa nu ma vada sad)

Răspuns Câştigător
| GgAnett a răspuns:

Nu cred ca e modul corect de a vorbi cu cineva cine a trecut printr-un avort sau are probleme acasa, poate intra fata in depresie din cauza stresului emotional si sa-si taie venele pentru ca i faci spurcata si idioata.
Crezi ca sunt multe cupluri in Romania care doresc sa adopte copii? Pentru ca daca ar fi atunci nu am avea orfelinatele pline, scuza-ma ca iti spun, si la varsta asta, la 17 ani cand inca nu poti sa gandesti pentru tine si esti inconstient, avortul este singura solutie. De aceea e legal sa faci avort. Si consider ca e problema ei ce face cu corpul ei, avand din vedere faptul ca acela era un embrion fara sentimente sau posibilitatea de a simti sau a gandi. Si nu incuraja copilele sa nu faca avort ca multe raman insarcinate la 12-13 ani, sa nasti un copil si sa il lasi poate fi o trauma pentru toata viata, pe cand peste un avort poti trece mai usor. Sunt curioasa daca fiica-ta ar ramane gravida la 15 ani ce i-a zice. Mama pastreaza copilu sa vada familia prietenii toata scoala ca tu ai avut chef de frecangeala si nu ai avut minte?

BeBBeStaR- stai acasa pe cur si asteapta sa se linisteasca mama ta, tu trebuie sa ai rabdare cu ea nu ea cu tine. Cat despre iubitul tau, daca ii pasa asa mult de tine de ce nu a folosit prezervativ, siind ca nu e capabil sa si-o scoata la timp si te poate lasa gravida. Nu cred ca e o idee buna sa te muti la iubitul tau, in primul rand fiindca parintii lui nu au nicio obligatie sa te creasca si sa te tina in casa lor, asta avand in vedere faptul ca nu vrei sa mergi sa lucrezi ca sa te poti intretine, ca nu cred ca e o idee buna sa mergi la socrul tau si sa ii zici stiti mi-a venit ciclul nu-mi luati niste tampoane?

Ei nu o sa te tina mult la ei in casa si ii vei crea iubitului tau probleme cu parintii, daca tot zici ca il iubesti atat de mult cum zici. Pana nu ati stat macar o saptamana impreuna nu ai de unde sa stii cum o sa fie, plus, dupa ce stare de spirit are mama ta s-ar puta sa nu te primeasca inapoi acasa cand acasa la iubitul tau nu vor mai merge treburile cum astepti tu sa fie, in al nu stiu catelea rand, esti inca minora si le faci probleme legale parintilor lui prin faptul ca te ascunzi acolo, datoria lor fiind sa te duca inapoi acasa la mama ta

9 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

S-a supărat pe tine că ai făcut un avort? Mare chestie...

Tu eşti zdravănă la cap? Dacă eram în locul mamei tale, de mâna mea mureai cel mai sigur.
Nu te gândeşti că ăla când o să se plictisească de tine o să te alunge din casa lui ca pe un câine? O să te întorci cu coada între picioare la mama ta care o să te primească deoarece eşti unicul ei copil.
Vai de capul tău şi de viitorul ce te aşteaptă. Vrei să fugi de acasă pentru unul care te-a lăsat borţoasă, iar părinţii lui sunt şi mai idioţi pentru că acceptă o panaramă în casa lor. Eşti de o nesimţire enormă că stai pe spinarea altora şi te doare undeva de munca şi efoturile lor ca să ai tu ce mânca, să mergi la o şcoală, să ai cu te îmbrăca şi un acoperiş deasupra capului pe care nu îl foloseşti deloc.
De ce îţi baţi joc de mama ta? De ce ai ucis un suflet care nu avea nici măcar o vină pentru că ţie ţi-a plăcut să stai crăcănată? Puteai să îl dai la un orfelinat dacă tu nu eşti în stare să îl creşti. Sunt atâtea cupluri care îşi doresc să adopte un copil. Văd că nu te-a afectat faptul că ţi-ai pierdut copilul, pe tine te interesează să fugi de acasă la un idiot la fel ca tine.
Poţi să te iei de mine, dar tu tot o spurcată rămâi.

Ruşine să îţi fie!

| FemeiaPisică a răspuns (pentru GgAnett):

Crezi că vorbele frumoase o ajută cu ceva? Trebuie să o ia şi cineva tare că altfel devine prea răsfăţată aşa cum este acum. Crezi că o afectează pe ea cu ceva faptul că a făcut un avort? Nu, o afectează faptul că mama ei nu o lasă să vorbească cu idiotul ei. Stai liniştită, sigur o să ignore răspunsul meu sau poate o să realizeze ceea ce a făcut.
Sunt şi oameni buni care îşi doresc copii, dar nu pot avea şi adoptă. Crezi că un copil nu poate creşte bine şi fără părinţii lui naturali? Nu a fost violată, a ales să facă sex şi acum suportă consecinţele. Şi ce dacă află toată lumea? Trebuia să se gândească din timp la asta.
Cunosc şi eu un astfel de caz, dar fata era mult mai tânără ca asta. Nu a renunţat la copil, chiar dacă i-a fost ruşine când a aflat toată lumea. Îl protejează şi vrea să se ocupe în special de educaţia copilului ei. Să nu îi păşească pe urme şi să facă aceleaşi greşeli. Să nu încurajez copilele să nu facă avort? Bine, mă, încurajează-le tu să facă sex, iar dacă rămân însărcinate să facă repede avort. Crezi că este doar un simplu embrion, nu ştii că acolo este o viaţă? Viaţa propriului tău copil? Mi-e scârbă de iepele astea în călduri care nu se informează despre urmări.
Dar, cunosc cazuri în care anumite domniţe au făcut avort, iar acum regretă că nu mai pot avea copii.
Stai tu liniştită, dacă aş avea o fată nu aş lăsa-o de capul ei să ajungă o spurcată ca asta care a postat întrebarea.
După reacţia şi avatarul tău, faci parte din aceeaşi categorie.

| GgAnett a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Cauta poza pe google sa vezi avatarul meu ce semnificatie are. In primul rand nu te-am jignit in niciun fel si nici nu am tras concluzii despre ce fel de persoana esti pe baza avatarului tau, pur si simplu consider ca nu asa trebuie sa ii vorbesti unei fete care poate intra in depresie avand in vedere lucrurile pe care le-a facut. Faptul ca o jignesti in ultimul hal nu o sa o ajute stai linistita. nici daca ia bataie nu o sa o ajute din moment ce a fost atat de inconstienta sa ajunga unde a ajuns. In al doilea rand nu ti-am cerut parerea. Nici nu cred ca am incurajat pe cineva sa faca sex si sa-si faca copii sau avort ca urmare. Avortul este de multe ori o solutie foarte buna pentru unele situatii, daca unele vor sa pastreze copilul si sa-si asume asta o viata intreaga bine, dar nu ai de unde sa stii ca ea ar fi fost capabila, plus nici aia nu mi se pare normal sa bagi copilul la orfelinat ca el sa creasca cu tot felul de complexe ca mai tarziu sa aiba o influenta negativa asupra altora sau sa reprezinte un pericol pentru societate. Avand in vedere ca sansele ca un copil sa fie adoptat la noi in Romania, sunt pana in 10%. ceilalti 90% sunt pasati de la o familie la alta, in plasament mai exact, avand un profit suficient de mare pe urma lor. Si nu cred ca aia e solutia ca sa iti dai copilu sa creasca pana la 18 ani cu 10 familii diferite, iar cand venitul respectiv nu mai e suportat de stat, sa-l arunci in strada si sa faca ce vrea.

| Pool77 a răspuns (pentru GgAnett):

Imi place gandirea ta. happy +1.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru GgAnett):

În avatarul tău este o tipă pe jumătate dezbrăcată, iar pe site mai mult de jumătate din membrii au vârsta cuprinsă între 8-13 ani. Nu are asta curaj sa se sinucida, dar consider ca deja dramatizează. Știi cum se spune? "Bătaia este ruptă din rai". Trebuie să îi bage cineva mințile în cap, nu vezi cum a ajuns? Sunt împotriva avortului deoarece este o crimă. Este cel mai mare păcat, un gest prin care demonstrezi că l-ai uitat pe Dumnezeu. Dar, dacă toți le iau apărarea la astea, ce o să se aleagă de noi? Numărul avorturilor crește, cine este de vină? Crezi că vorbele bune ajută mai mult decât o educație mai dură? Sincer, nu ajută deloc!

| GgAnett a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Nu cred ca e modul corect de a vorbi cu cineva cine a trecut printr-un avort sau are probleme acasa, poate intra fata in depresie din cauza stresului emotional si sa-si taie venele pentru ca i faci spurcata si idioata.
Crezi ca sunt multe cupluri in Romania care doresc sa adopte copii? Pentru ca daca ar fi atunci nu am avea orfelinatele pline, scuza-ma ca iti spun, si la varsta asta, la 17 ani cand inca nu poti sa gandesti pentru tine si esti inconstient, avortul este singura solutie. De aceea e legal sa faci avort. Si consider ca e problema ei ce face cu corpul ei, avand din vedere faptul ca acela era un embrion fara sentimente sau posibilitatea de a simti sau a gandi. Si nu incuraja copilele sa nu faca avort ca multe raman insarcinate la 12-13 ani, sa nasti un copil si sa il lasi poate fi o trauma pentru toata viata, pe cand peste un avort poti trece mai usor. Sunt curioasa daca fiica-ta ar ramane gravida la 15 ani ce i-a zice. Mama pastreaza copilu sa vada familia prietenii toata scoala ca tu ai avut chef de frecangeala si nu ai avut minte?

BeBBeStaR- stai acasa pe cur si asteapta sa se linisteasca mama ta, tu trebuie sa ai rabdare cu ea nu ea cu tine. Cat despre iubitul tau, daca ii pasa asa mult de tine de ce nu a folosit prezervativ, siind ca nu e capabil sa si-o scoata la timp si te poate lasa gravida. Nu cred ca e o idee buna sa te muti la iubitul tau, in primul rand fiindca parintii lui nu au nicio obligatie sa te creasca si sa te tina in casa lor, asta avand in vedere faptul ca nu vrei sa mergi sa lucrezi ca sa te poti intretine, ca nu cred ca e o idee buna sa mergi la socrul tau si sa ii zici stiti mi-a venit ciclul nu-mi luati niste tampoane?

Ei nu o sa te tina mult la ei in casa si ii vei crea iubitului tau probleme cu parintii, daca tot zici ca il iubesti atat de mult cum zici. Pana nu ati stat macar o saptamana impreuna nu ai de unde sa stii cum o sa fie, plus, dupa ce stare de spirit are mama ta s-ar puta sa nu te primeasca inapoi acasa cand acasa la iubitul tau nu vor mai merge treburile cum astepti tu sa fie, in al nu stiu catelea rand, esti inca minora si le faci probleme legale parintilor lui prin faptul ca te ascunzi acolo, datoria lor fiind sa te duca inapoi acasa la mama ta

| MskDesign a răspuns:

Cred ca ar trebui sa constientizezi faptul ca iti vrea doar binele.Nu cred ca ai o varsta in care sa crezi ca poti lua decizii de una singura.

Răspuns utilizator avertizat
| Țoglă a răspuns:

Mai așteaptă câteva luni să împlinești 18 ani și poți să fugi, dar cu gândul că nu o să te mai întorci niciodată acasă.
Dacă pleci de acum, prietenul tău o să aibă probleme mari cu poliția, având în vedere că ești minoră.

| BeBBeStaR explică:

GgAnett-- nu m.am autoinvitat...parinti lui mi.au spus sa ma duc la ei si si el a spus ca daca ma duc va munci pentru noi. oricum multumesc pentru sfat!