| HELLBOY32 a întrebat:

Va rog ajutati-ma urgent cu niste sfaturi cum sa scap de timiditate, ca deja m-am saturat deci am 15 ani si nu am avut niciodata prietena pana acum, bine dar nu asta e problema, problema mea este ca sunt extrem de rusinos cu fetele, si nu sunt gay si nici nu vreau sa fiu, de ex:de obicei cand se pune o fata frumoasa langa mine ma inrosesc ca racu si ma pierd, adica nu stiu ce sa vorbesc cu ea sau o data la liceu o fata mi-a cerut nr. de telefon si eu(de bou ce am fost) i-am zis uite acum (la misto) un coleg mi-a zis ca am fost prost ca nu i l-am dat, ba cateodata incep sa tremur ca un handicapat(parca mi-ar fi frica), deja m-am saturat de reactiile mele anormale, si nu stiu cum sa scap de asta, si uneori cred ca-s ciudat, va rog din suflet sa ma ajutati cu niste sfaturi, deja mie mi se pare o problema destul de grava!

9 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Mergi la psiholog sa afli care e cauza timiditatii tale si acolo vei afla si ce sa faci sa o controlezi. Bafta!

| adriang95 a răspuns:

Ma repet, TPU, dar e nevoie...
Uite un joc pe care ti-l propun:
1. uite-te in ochii fiecarei fete de pe strada (iti dai seama ca nu toate te cunosc) si nu iti lua niciodata tu primul ochii de la ea. Vei vedea ca prin astfel de gesturi te vei obisnui incet-incet sa renunti la inhibitii.
2. Presupun ca ai prieteni (atat baieti cat si fete) asa ca incercati sa dati cateva petreceri impreuna, sa dansati, dar sa mai includeti pe ici pe colo un pahar de vin si o melodie mai "explicita" (sex bomb, you can leave your hat on, nu exista drog mai tare decat...).
3. Fii un barbat pe picioarele tale (daca nu poti sa-ti impui asta acasa, mergi la sala, mergi la un sport care sa necesite/antreneze autocontrolul)
4. Invata sa tii mai mult cu tine, sa nu iti pese de refuzuri, de parerile altora, sa fii original, sa fii mai egoist (atentie! nu zgarcit).

| Dianaㄨ a răspuns:

Ai putea sa incerci incepand sa vorbesti cu fetele ca amici, in gandul tau sa nu fie nimic altceva, DOAR AMICI.
Te vei obisnui cu ele si te vei descurca mai usor!
Succes!

| RemusAndrei a răspuns:

Stai linistit am vazut urati pe strada cu prietene tu nu ai incredere in tine.De acum cand se aseaza una langa tine intreab-o ce face sau de unde provine de pe ce planeta este... la mine la tine etchee hee.

| HELLBOY32 explică (pentru RemusAndrei):

Pai si eu am vazut destui urati cu prietene, de ex:acum nu de mult fata de care imi place a umblat un timp cu un baiat care nici nu stiu ce-a vazut la el, sunt de o seama cu baiatul ala, doar ca nici el nu arata de 15 zici ca are 13 (i slab, urat, cocalar), nici eu nu zici ca am 15 multi meau spus ca arat de cel putin 17 (pentru ca-s inalt si mai solid), eu cred ca a luat-o cu vrajeala de o stat cu el un timp, acum numai sunt impreuna, asta cred ca ar fi sansa mea, de multe ori o vad prin sat doar ca parca ceva ma retine sa vb cu ea, nu stiu cred ca nu am curaj sa-i spun ca o plac, parca ma tem de refuz!

| RemusAndrei a răspuns (pentru HELLBOY32):

Nu ai incredere in tine si tie frica de raspuns sau sa nu rada de tine.Incearca,tu ai zic ca a fost cu un cocalar... deja e culmea... nu cred ca te-ar refuza.Incearca.

| DeliricEdeVina a răspuns:

Vorbeste si tu cu ele, asa e la inceput... tu ai frica ca nu reusesti... dupa prima prietena nu o sa mai ai probleme happy imp e sa fi tu nu sa incerci sa pari altcineva

| spidermanule a răspuns:

Frate si eu eram la fel da pana la urma am reusit sa fac primul pas deci prima data incearca sa vorbesti cu ea sa va cunoasteti si sa va apropiati si dupa 1 ora 2 dupa ce ati vorbit prideti curaj si incearca sa o tii de mana sau sa incerci sa pui mana pe langa e sau chiar daca iti iei curaj mare sa o imbratisezi asta ar fi sfatu meu iar daca iti cere nr de telefon dail nu fi fraier ca nai ce pierde... funda?laughing

| MikKinder98 a răspuns:

Du-te la psiholog!