| Natacha a întrebat:

trec printr-o perioada dificila si daca imi puteti da un mic sfat mi-ar fi de mare folos. Imi iubesc logodnicul ( la anul avem nunta-avansurile platite, contracte incheiate etc), insa de cateva zile nu mai am liniste. Am stat impreuna un an in Anglia, au fost ca in fiecare relatie anumite certuri. Acum eu sunt in tara deoarece am decis sa incep din nou facultatea ( eram in primul an insa am abandonat plecand la el ), deoarece am anumite probleme de sanatate si nu pot face fata unui efort fizic foarte mare ( lucram la hotel in Anglia ). La fiecare 3-4 luni merg la el si stau cam 2 saptamani, insa incepe sa caute motive de cearta si sa faca santaje sentimentale. Daca eu nu abandonez facultatea sa raman definitiv pana la nunta atunci el se desparte ( mentionez ca este influentat intr-o oarecare masura si de o anumita persoana). Este atat de egoist incat nu ai cu cine vorbii omeneste si de cateva zile ma darama psihic efectiv, "daca faci cum zic eu sa vi aici o sa fie bine daca nu ne despartim, asta e conditia mea". Am discutat problema si cu mama mea, ca orice parinte vrea ca copilul sau sa aiba un trai bun si sa-si castige painea mai usor, mai ales ca sunt singurul ei copil. Am dezamagit-o plecand si renuntand la studii prima data insa ca mama m-a iertat. Nu stiu ce sa fac, am impresia ca sunt pusa in situatia de a alege intre propria mama si viitorul sot (care ma intelegea si se comporta exemplar, fiind de acord cu intoarcerea mea in tara ). Chiar nu stiu ce sa fac si cum sa procedez. Incerc sa las de la mine si sa aplanez treburile insa el este atat de pornit incat nu se poate discuta omeneste cu el. Sunt pur si simplu cu moralul la pamant. Va rog ajutati-ma!

15 răspunsuri:
| ionut7782 a răspuns:

Da.E o situatie dificila.ai doua solutii din partea mea.una: in santajezi si tu spunand ca daca te iubeste cum spune o sa inteleaga si o sa te lase sa termini scoala. daca nu este de acord atunci doar are nevoie de tine nu te iubeste.si a doua solutie este sa te desparti de el definitiv si sa te gandesti la viitorul tau. sfatul meu este urmatorul in ori ce situatie cat de grava sau mai putin grava m-am consultat cu mama.in unele cazuri am ascultat-o dar am facut ce am stiut eu mai bine si in altele am facut ce ma sfatuit mama.am ajuns la concluzia ca daca o ascultam pe mama in toate sfaturile ce le-am primit din partea ei nu aveam atatea erori cate am in viata acum.

| ionut7782 a răspuns:

Si mai adaug un lucru.pe fata pamantului orice om iti poate vrea raul din anumite motive.Dar o mama niciodata nu va dori raul propriului ei copil.

| emchristina a răspuns:

Opreste-te, respira, ia o pauza si gandeste-te bine. O sa poti trai cu acest om toata viata? Din moment ce nu te sprijina si nu te lasa sa-ti continui studiile, pe care le-ai abandonat tot din cauza lui, inseamna ca exista o problema undeva. Fie discuti serios asta cu el, fie iei o pauza din aceasta relatie si vezi cum decurg lucrurile pe urma. Mama ta iti vrea binele si inca nu sunteti casatoriti deci ceea ce te leaga de el e un sentiment si niste amintiri. Mai cunosc o situatie la fel: pregatiri de nunta, avansuri, tot, tot platit si cu o saptamana inainte despartirea. Tu nu esti legata de el inca si banii aia platiti nu conteaza. Cantareste bine situatia pentru ca o faci pentru o viata intreaga.

| DeeaMarry a răspuns:

Sa fim seriosi, omul asta nu te iubeste.
Atunci cand iubesti o persoana ii vrei binele. Atunci cand iubesti o persoana faci orice sa ramai cu ea si sa o faci fericita.
E foarte bine ca te-ai intors sa iti continui studiile. In ziua de azi e foarte important sa ai o facultate!
Inainte sa te gandesti la el si la ale lui mofturi, gandeste-te la tine si la viitorii copii (presupunand ca iti doresti sa ai). Meriti sa duci o viata lipsita de griji, meriti sa te simti implinita pe plan profesional.
Probabil el nu are o facultate, iar daca tu o sa termini una se va simti inferior. Probabil stie ca daca nu ai studii si nici nu poti munci o sa depinzi de el toata viata.
Nu pare a fi omul de care ai vrea sa depinzi. Nici nu ar trebui sa depinzi vreodata de cineva!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Bietii tai parinti, numai ei stiu ce e in sufletul lor fragil, le-ai smuls in cel mai crud, nemilos, morbid mod bucuria si mandria de a avea o fata studenta la facultate care munceste sa fie independenta si sa aiba o cariera. Ai preferat sa te duci la iubi si sa ramai o femeie fara scoala, ce rusine rusine, in locul parintilor tai te incuiam in camera si iti taiam orice legatura cu jegosul ala pana iti reveneai la realitate, ai renuntat la studii pentru iubi, un act atat de jalnic, penibil care demonstreaza lipsa ta de minte. In locul mamei nu te iertam veci pururi ca ti-ai aruncat viitorul la gunoi in cel mai lamentabil mod. Deja planificat nunta, logodna, ce scarbos. halelele maica sfantaaaaa idioatoo, tu la varsta ta trebuie sa experimentezi cat mai multe cearseafuri. Tu trebuia sa fi studenta, nu sotie/logodnica ( titlu considerat onorific de toate frustratele incapabila sa se descurce fara barbat), sa profiti de studentia, cea mai dulce perioada a unui om. Puteai sa fi stat la camin unde aveai avea oportunitatea sa faci sex cand vrei cu cine vrei ( imi aduc aminte cu lacrimi de momentele mele in camin cand stiam toate paturile de la caminul de fete...), mergeai la cursuri, apoi dupa cursuri la cafea cu colegele, pe urma va gatiti va machiati, mergeti in club, faceti poze si selfie inainte de a merge in club, mergeti in club, gagati sau pur si simplu frangeti inimile baietiilor, sunteti in centrul actiunii, apoi la ora 7 dimi va intoarceti in camin si va puneti la somn, asta e distractia delicioasa ce te asteapta draga mea in studentie, iti vei face tot ceea ce iti trece prin cap. mi-e mila de bietii tai parinti, sarmanii cu ce ti-au gresit sa le arunci asa un jeg, noroi imputit in fata lor? daca nu ai tupeul si mintea sa opresti tot teatrul asta ieftin si jalnic si sa ii scutesti pe bietii tai parinti sa fie spectatorii acestei joc de teatru ieftin, iti meriti soarta

| anonim_4396 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Ia o pauza si bea niste apa, poate mai dispar spumele de la gura.

E viata ei, nu a parintilor ei. Sa ii impui sa faca lucruri doar ca sa isi multumeasca parintii e egal cu ce ii cere prietenul ei, si anume sa faca anumite alegeri pentru fericirea lui. Datoria ei este sa-si urmeze propria fericire si aici suntem pe aceeasi lungime de unda, trebuie sa-si incheie studiile. Dar sa-i spui ca trebuie sa-si incheie studiile ca sa nu le mai plangi tu parintilor ei de mila e penibil si o incercare jenanta de santaj sentimental.

| Emilian65 a răspuns:

Faci cum iti dicteaza inima.

| Alcyon a răspuns:

Sfatul meu este sa-ti termini studiile. Nu renunta la visul tau, de dragul unui barbat, care azi e cu tine, maine nu se mai stie. Daca te santajeaza, e clar ca nu-i pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune i si tu condiție!
Dacă chiar te iubește te va înțelege si te va lăsa sa ti termini studiile.
Daca nu, înseamnă ca nu merita.
Daca acum este așa, apoi după căsători si nu te va mai lăsa sa ieși din casa.
Ascultați mama si inima, termina ti studiile. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu asta e alegerea pe care trebuie sa o faci. Tu ai de ales intre propria mama, un viitor, o educatie sau un sot si un viitor pus sub semnul intrebarii. Daca va despartiti peste ani, ce se va alege de viata ta? Daca va pati ceva, cum te vei intretine?

Nu ai nici o alegere de facut, daca el este atat de limitat si egoist incat sa-ti refuze o educatie, poti renunta la el linistita chiar din aceasta seara. Nu vrei sa-ti petreci restul vietii langa un astfel de om, baga-ti mintile in cap! Alegerea este una foarte grea dar e evidenta. Trebuie sa iei in considerare doua lucruri foarte importante: daca renunti la facultate practic nu ai sanse sa razbati in viata, nu numai ca vei avea probleme daca va interveni o schimbare in viata ta dar, chiar daca lucrurile nu se vor schimba, vei deveni dependenta financiar de un om, oferindu-i prea multe drepturi asupra ta. A doua chestie pe care trebuie sa o iei in calcul este ca niciun barbat care te iubeste si vrea sa-si petreaca restul vieti alaturi de tine nu iti va cere sa renunti la educatie pentru el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi e si groaza sa ma gandesc peste putin timp cand iti da papuci si tu nici studiile nu le ai terminate, si mai ai si probleme de sanatate. ti-ai *** viata de buna voie.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexandruIonut004 a răspuns:

După ce ca ai făcut efortul de a pleca pentru el acum tot scandal vrea. Continua studiile, bărbați mai sunt!

| Aswin a răspuns:

Simplu si elegant te gândește la tine si la sănătatea ta si uita de el si când o sa fie cel sortit ți-e ai sa simti cu adevărat Vibratia in inima... Si mai e o vorba. Nu-ți complica viața ci FAO dulce si frumoasa.

| Jld_Lavinia_1997_szfH a răspuns:

Ori nu te iubeste ori nu-i de tine. Sa te casatoresti cu o persoana e un pas foarte important in viata. Trebuie sa te gandesti ca o casatorie care incepe cu indoieli nu va dura mult, mai devreme sau mai tarziu va despartiti. Incearca sa fii independenta, sa ai locul tau de munca si o diploma, nu se stie ce se va intampla pe parcurs.