| Zerg a întrebat:

Buna tuturor.
Uite cum sta treaba; imi place si mie de o fata... ceva normal. Doar ca, eu sunt genul mai timid de baiat si oricat as incerca de mult sa imi inving aceasta timiditate, nu voi reusi cine stie ce. Ea nu stie ca o simpatizez, ma rog..de fapt o plac. Dar cateodata si eu, mai dracusor asa, ma uit mai fix la ea, si nu de multe ori am avut surpiza cand doream sa o privesc, sa o vad pe ea ca se uita la mine. Dar cand ma vede ca ma uit si eu la ea, se face ca se uita in gol. Cand vreau si eu sa vorbesc cu ea, parca ii vine sa fuga. Eu sunt foarte selectiv ca sa spun asa, si nu vorbesc nici eu prea mult, si de multe ori ma intreb de ce ii vine sa plece cand vorbeste cu mine, ca doar nu spun porcarii, cum am mai zis, selectez cuvintele.
Acum, as avea nevoie de ajutor. Dar nu imi spuneti sa imi inving timiditatea, si asa deodata sa ma duc la ea si sa ii spun ca imi place de ea. Nu pot. sad
E o situatie mai delicata. Cineva, un bun prieten de-al meu, mi-a recomandat sa fac anumite gesturi "involuntare" care sa imi tradeze sentimentele fata de ea. "involuntare"...si aici, as dori sa adresez si o intrebare mai ales fetelor : Cum va dati seama daca un baiat va place, fara sa va zica?
Prima data, as dori sa o fac pe ea sa isi dea seama ca o plac, nu pot asa deodata sa ii zic ce simt pentru ea.
Intrebarile mele sunt : Credeti ca ar fi o sansa ca si ea sa ma placa, dar sa faca, exact ce fac si eu? (sa nu zica) Si...ce ar trebui sa fac?

Multumesc. Va rog, seriozitate, ca suntem oameni, nu animale...

28 răspunsuri:
| RockTheNation a răspuns:

Men, pana in clasa a 9-a nu stiu daca am iesit cu 2 fete; si eu la fel ca tine am fost foarte timid. Pana m-am indragostit "nebuneste" de o fata si mi-am zis ca daca stau cu timiditatea o pierd. Am intrat frumos cu ea in vorba, pe net prima data, si vorbeam numai prostii ( discutiile prostesti au sens daca sunt cu persoana potrivita ). Dupa cateva zile au dat roade, a fost prima intalnire... nu stiu cum am rezistat dar a iesit foarte ok. De atunci merge totul ata.
Acum sa revin, stiu ca e greu, dar cu timiditatea nu poti face nimic. Trebuie intr-un mod sau altul s-o invingi pentru ca e spre binele tau. Daca se uita in jos, e de bine, crede-ma; si ea e la fel de timida... asta nu inseamna ca te place, dar sigur asteapta sa faca celalalt ( in cazul asta, tu ) primul pas. Sa nu incepi faza cu trandafirii in geanta, e prea "dulceag" daca inca nu sunteti apropiati. Daca reusesti sa o inviti in oras, un trandafir e cheia succesului, nici mai mult, nici mai putin. Inca un sfat, n-o saruta de la prima inltanire sau sa va tineti de mana ( bine, daca ea vine sa te sarute atunci nu ezita ); cred ca e exagerat sarutul de la prima intalnire. Daca raspunzi si stiu sa-ti dau un raspuns bun, scriu cu placere.
Cheers.

| Zerg explică (pentru RockTheNation):

Ai dreptate. Nu trebuie sa exagerez inca de la prima intalnire. Ai mare mare dreptate. Ceea ce mi-ai scris, chiar imi este de mare ajutor. Multumesc foarte mult.

| neutrino a răspuns:

Nu te da mare! Daca erai animal ai fi stiut cum sa cuceresti o femela.

| Zerg explică (pentru neutrino):

Omul a parasit stadiul de animal fara pura ratiune. Am evoluat si inca evoluam, si eu optez pentru o dragoste rationala, nu pentru una care tine de instinct. Asa ca, pentru fiecare, iubirea este vazuta diferit. Suntem toti diferiti...

| neutrino a răspuns (pentru Zerg):

Se pare ca esti prea prost pentru a intelege sensul vorbelor mele. E plin acest pamant de oameni ca tine care se cred buricul universului dar nu sunt in stare sa dea binete unei fete. Si nu numai varsta este de vina.

| Azµre a răspuns:

Pune mâna și invit-o la un suc, ești bărbat sau muiere... Vorba altor useri ți-o i-a altul înainte!

| Zerg explică (pentru Azµre):

Sunt barbat. Stii ce e ciudat? Nu multe lucruri ma intimideaza...dar uite, cum o simpla fata...ma intimideaza uneori. Daca o sa fac ceva gresit fara sa imi dau seama? Daca o sa spun ceva rau? Daca
Dar cred ca iti voi urma sfatul. Doar nu voi sta ca un bleg intr-un coltisor pentru totdeauna. Multumesc de sfat. happy Apreciez.

| Azµre a răspuns (pentru Zerg):

Problema e că te gândești prea departe, niciodată nu pleci pe premiza dacă mă refuză. Nu există așa ceva. Dacă tu ești natural, ai glumele cu tine și bunul simț nici o fată nu te va refuza!
Numai pleca niciodată cu ideea dacă nu mă place sau dacă o să greșesc.
la urma urmei greșești asta e ești om nu e sfârșitul lumii...

| Zerg explică (pentru Azµre):

Asa este. Nu va fi sfarsitul lumii. Dar pana la urma, iubirea asta are cam doua taisuri. Fie iti merge...fie ramai cu buza umflata, vorba aceea.

| Azµre a răspuns (pentru Zerg):

Îți iei inima în dinți n-ai ce pierde, din contră câștigi experiență, vezi ce a mers bine și ce nu și apoi știi ce să faci altădată cu altă fată happy

| Zerg explică (pentru Azµre):

Da. Voi incerca. Cu toate ca nu as vrea sa ma gandesc la ce va merge prost, si mai ales la alta fata, tot voi incerca. Eu am mai suferit din cauza timiditatii mele...dar, vorba ceea, imi bag picioarele, voi incerca sa inving putin cate putin aceasta timiditate. Cu toate ca, stii ce e ciudat? Daca ar fi sa ne vedem fata in fata, la inceput sunt mega ultra super timid, dar daca vei ajunge sa ma cunosti mai bine...cred ca iti voi face capul calendar laughing

| Azµre a răspuns (pentru Zerg):

Spune-mi ce vârstă are tipa, ce vârstă ai tu, și ce te atrage la ea happy

| Zerg explică (pentru Azµre):

Ea 17, si eu tot 17. Sunt mai "batran" decat ea cu cateva luni.
Ce ma atrage le ea, hmm; pare o intrebare asa usoara, dar nu e chiar asa. Pai, voi incepe prin a spune ca imi place. offfff. Imi place faptul ca este o fata sensibila, delicata atat in interior cat si in exterior. Este genul de fata sincerca care, eu cred 90% ca pune mai mult accent pe un gest decat pe 1000 de cuvinte sau 1000 de flori. De asemenea este o fata, pe cat de sensibila, pe atat de optimista si poate suna ciudat, dar zambetul ei ma face sa zambesc, chiar daca poate pesimistul din mine nu ar avea motive sa zambeasca. De asemenea, este si o fata delicata, cum am mai spus, dar si frumoasa. Acum sincer sa fiu, daca tot am inceput sa spun atatea lucruri care poate erau ascunse adanca inauntrul meu...trebuie sa spun si ca imi pasa mult de ea si cateodata...vaaaai ce nu as da sa primesc o imbratisare de la ea. Eu recunosc, sunt un tip mai ciudat, si tot timpul am impresia ca sunt urat, cu toate ca multi imi spun ca nu este adevarat, dar ideea este ca am si o latura extrem de sensibila care ma caracterizeaza. Si admit, consider ca sentimentul de iubire are o importanta foarte mare pentru mine. Imi permit sa folosesc acest termen de-acum(iubire) deoarece am si eu o varsta la care vad lumea cu totul altfel decat o faceam cu ani in urma. Indragostit, am mai fost, dar daca ar fi sa ma uit in urma, erau niste iubiri de-a dreptul prostesti.

| Azµre a răspuns (pentru Zerg):

Scoate-o în oraș nu fi bleg, n-ai ce pierde, odată e de ajuns să o scoți să o faci să se simtă bine cu tine, deja la o a doua ieșire ea se va aștepta la mai mult de la tine, ai să vezi.

| Zerg explică (pentru Azµre):

Probabil tu stii mai bine decat mine happy. Sa stii ca imi face placere sa vorbesc cu tine. Chiar am cu cine vorbi, ca din pacate, multi nu ma inteleg, sau poate nici nu incearca.

| Azµre a răspuns (pentru Zerg):

Nu am de unde să știu mai bine ca tine, doar că eu văd lucrurile din afară și par a fi șanse destul de mari, chiar dacă nu știu multe, dar dacă vrei să mai discuți scrie-mi pe privat și discutăm.

| PolishJew a răspuns:

Ia inima-n dinti si vorbeste cu ea ca si eu am fost asa si regret asta foarte mult ca am plecat in Germania si acum imi ieste asa ciuda dc am fost asa bolovan.

| anchidingabriela a răspuns:

Scrie-i un bilet si da-l cuiva sa i-l dea, lasa-i o floare la usa sau la scoala pe banca, da-i sms si zii ce simti.sunt multe modalitati prin care poti afla indirect daca te place si ea

| Zerg explică (pentru anchidingabriela):

Ai dreptate, dar sincer sa fiu, consider ca una este cand cineva isi arata sentimentele pur si simplu in fata celuilalt (spre exemplu niste gesturi sau cuvinte) si alta este cand trimiti un SMS. Oricum, eu ma gandeam sa ii pun petale de trandafir rosu in geanta. Daca pun pe banca, incep colegii mei blegi teoria chibritului.

| Balchievscaia_Gabriela_1992 a răspuns:

Poate si ea e timida
nu e rau sa fii timid, nu tuturor fetelor le plac baietii mai indrazneti
cred ca si gestul de a o privi are o valoare ca te atrage, dar nu trebuie de exagerat big grin
fii calm si mai asteapta putin timp
fa pasii incetul cu incetul daca vezi ca e putin interesata macar de prietenia ta atunci succes pentru ca ai cucerito
nu uita ca o relatie perfecta e compusa din cei mai buni prieteni

| Zerg explică (pentru Balchievscaia_Gabriela_1992):

Da. Ai dreptate. Iti multumesc de sfaturi! Chiar apreciez ajutorul tau

| OsOcAr a răspuns:

Tias sfatui:
1.nu frina ca se va gasi altul care nu e timid
2.incearca (daca are fb sau altceva)sa-ti faci alt cont si sa te lauzi pe tine din fata altui om
sau INVINGE TIMIDITATEA!

| Zerg explică (pentru OsOcAr):

Lauda de sine...nu miroase a bine. Ideea este ca degeaba ma laud, ca pana la urma urmei...eu sunt eu. Si daca ar fi cineva sa ma placa, nu ma va place pentru ce cred ei ca sunt, ci pentru cine sunt eu cu adevarat. Nu vreau sa ma laud si apoi sa dezamagesc.

| Catty943 a răspuns:

Stai liniştit, nu eşti singurul băiat timid laughing. Păi in primul rânnd... încearcă sa-i faci complimente, rar dar cu bun gust(fetelor le plac complimentele) după ce-i faci complimente, nu foarte des ca sa nu o innebunesti de cap si sa fuga si mai tare laughing sigur o sa-şi imbunatateasca parerea despre tinewinking poţi incepe să vorbeşti cu ea... să-i dai temele, să te comporti frumos cu ea, sa fii atent cu ea, sa-i iei apararea daca se ia cineva de ea, poate o sa deveniti mai buni prieteni, poate iti vei putea face curaj si ii vei spune. (sincer, mai bine regreti o clipă că i-ai spus, de cat sa regreti toata viata ca nu ai avut tupeu sa-i spui). Sper ca te-am ajutat happy Fundă?

| Zerg explică (pentru Catty943):

La partea aceea cu... fuga, ideea este ca nu stiu ce o face sa fie asa de tacuta si, de obicei se uita in jos. Se mai uita si la fata mea, dar mai rar cand vorbesc cu ea. Si dupa...pleaca. Oricum, chiar apreciez ajutorul tau. Multumesc.

| Catty943 a răspuns (pentru Zerg):

Hm thinking Aşa mai făceam şi eu când îmi place de un băiat laughing Poate te placewinking părerea mea e să încerci, poate e şi ea timidă ca şi tine... Sau poate vrea să faci tu primul pas (aşa vor toate fetele laughing)

| Zerg explică (pentru Catty943):

Stiu ca majoritatea fetelor vor asta. Dar mai intai, vreau sa aflu cam ce crede despre mine, dar mai ales, incarc sa observ acele gesturi care ii pot trada sentimentele. Si, in acelasi timp incerc si eu sa ii arat, intr-un mod indirect ca o plac. Nu as dori sa fie un "soc" pentru ea cand, poate intr-o zi imi voi face curaj si ii voi zice...ce simt pentru ea.

| ș53fan a răspuns (pentru Catty943):

Mă ajută și pe mine careva de pe aici? Va las numărul in caz că vreți! 0733857209