| VoiceWithin a întrebat:

Va cer un sfat. un mic ajutor.

Am o perioada mai proasta si nu prea simt ca-mi revin deloc.

Am slabit foarte mult. intr-un an am dat jos 15 kg din cauza stresului si complexarilor.

Orice inceput are si un sfarsit, doar ca pentru mine, parca a inceput un cosmar care nu se mai termina deloc, am iubit o persoana foarte mult si am fost impreuna 1 an.

Am avut si certuri si momente de neuitat si tot felul de lucruri frumoase si mai putin frumoase, a fost prima persoana pe care am iubit-o. Ne-am despartit pentru ca a spus ca nu mai poate suporta, totusi stiu ca si in momentul de fata inca mai tine la mine si eu la fel.Dar stim amandoi ca numai are niciun rost, doar vorbim, odata la 2 saptamani sau ceva de genu '.

Am fost cu moralul la pamant si zile proaste de atunci, am 2 ani de cand cunoc persoana aia, din care 1 am fost cu ea si al doilea cica "prieteni ".

Am mai incercat relatii de atunci doar ca. nu pot sa ma atasez. sau daca dau putina atentie si incerc sa dau tot ce am mai bun sa pot sa ma atasez sunt lasata balta.Am fost si singura o perioada si nici asa nu mi-a fost bine, plangeam cand vedeam atata lume fericita si eu fara nici un Dumnezeu.

Am stari proaste mereu, ma trezesc fara niciun chef de viata, sunt trista tot timpul, mai am si momente in care rad si fac glume sa mai uit dar imediat ce ajung acasa 1000 de imagini imi vin in minte si vad atata lume fericita...

De o saptamana, fiecare zi la rand, am vise foarte urate! Groaznice, ma trezesc pe la 3-4 brusc. Visez ca fac accident, sau ca sunt singura pe strada si caut un loc sa ma adapostesc sau sa merg acasa si dau de un grup de barbati care isi bat joc de mine si au tendinta sa ma violeze iar eu ii implor plangand in vis sa nu-mi faca nimic.

Am visat si trandafiri, si tot felul de chestii tarantule, gandaci, sperpi care vin si se pun pe mine ( nu imi este frica de ele doar ca in vis vroiau sa ma insface).Dar am avut si un sigur vis cu persoana de care v-am spus mai devreme, cum ca m-ar fi luat in brate si atunci m-am trezit iarasi brusc...

Nu inteleg ce e cu mine, si parintii ma cearta continu si incerc sa ma port cat mai frumos cu ei sa vada ca nu sunt incapabila, fac curat in casa, ies cu catelul afara de 4 ori pe zi...

Va rog

11 răspunsuri:
| Dragosdoar a răspuns:

Si pentru chestia asta suferi tu?!

| VoiceWithin explică (pentru Dragosdoar):

Constientizezi ca ti-ai pierdut cateva secunde din viata ta pentru a scrie ceva innnnuutil. nu?

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

La 13 ani te-ai indragostit, frumos, la 14 ani te-ai despartit, si mai frumos, ai slabit 15 kg intr-un an, si mai frumos, acum ai 15 ani La multi ani kiss
Asaaaa, draga colega, tin sa te anunt ca esti in perioada in care mai toate fetele au aceleasi probleme ca si tine, este perioada de maturizare iar ce vezi azi maine nu o sa ti se mai para la fel, esti intr-o stare confuza deoarece ieri ai fost copil iar azi esti matur, asa o sa fie pana pe la 17-18 ani. Cauta ca inainte sa faci sau sa zici ceva sa nu te grabesti, calculeaza ceea ce ai de facut sau de zis dupa care actionezi, ca daca le faci pe toate in pripa o sa ai de suferit. In privinta slabitului sa nu iti faci probleme, ai slabit ideal, exact cat trebuie, intre 2-3 kg pe luna. De iubirea te ce pot sa-ti zic? o sa-ti dai si singura seama ca a fot una copilareasaca, nu mai te stresa degeaba ca ai toata viata inainte iar baietii nu au fost stramutati pe luna, asa stiu eu.Capul sus, pieptul inainte, privirea la 90 de grade si tot inainte ca pionierii, bafta! thumbs up

| VoiceWithin explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Tin sa te anunt ca am 17 anisori impliniti si ca nu e copilarism. Sunt o persoana matura si studiez psihologia, am citit carti intregi pe care nici macar oamenii maturi nu le pot intelege. Problema mea este una delicata si nu ma pot ajuta singura, am fost si la psihologi, dar din pacate nu m-au putut ajuta cu absolut nimic.
M-am intragostit doar ca nu de un baiat, ci de o fata, de aceea nici nu am precizat cine anume.Ca majoritatea ar fi iesit de pe intrebarea mea doar cand ar fi vazut cuvantul : bisexuala.
Nu-mi convine deloc cum am ajuns, de aceea v-am cerut sfatul. Nu sa ma criticati si sa-m puneti aceleasi intrebari pe care mi-le pun si eu inainte de a rezolva o problema.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru VoiceWithin):

Aham, si cum se face ca in 2010 aveai 12 ani?

| VoiceWithin explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Contul nu este al meu, il folosesc impreuna cu prietena mea cea mai buna care este mai mica ca mine iar eu postez mai rar o intrebare, si scrisul este diferi daca stai sa te uiti mai atent.Ce rost avea sa mint cand de fapt am nevoie de ajutor?

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru VoiceWithin):

Minciuna, minciuna, minciuna! de 3 ori minciunaaaaa

| 69dacăvrei a răspuns:

Fi mandra ca am citit tot, cred ca sunt singura persoana.
Mno, eu zic sa te relaxezi putin, ok?
Iti place ca ai ajuns sa slabesti 15 kg?
Si din ce cauza pana la urma, ca s-a despartit un baiat de tine?
Stiu ca ti se pare ca era perfect si ca nimeni nu va mai fi ca el si ca etc, dar crede-ma pe cuvant ca nu era asa din moment ce nu mai suporta, daca te iubea cu adevarat facea pe dracu in 4 ca sa ramaneti impreuna.
Si acum te intreb, chiar merita?
Merita sa risti sa te imbolnavesti, sa ai o monotonie continua in viata? Inloc sa te distrezi, sa iti traiesti viata ca una ai, sa pui mana sa inevti, sa faci orice altceva pentru a nu te mai gandii la el.
Tu singura iti faci rau, si noi nu avem cu ce te ajuta daca tu nu faci nimic sa schimbi asta.
Iubirea fata de el va trece, doar ocupati timpul cu multe, in asa fel incat sa nu iti mai raman timp de pierdut aiurea si tu in timpul asta sa te gandesi la el, cum am mai zis.
Te distrugi singura, ai grija de tine!
PS: sper sa pui ceva in practica din ce am zis.
Te pup.

| VoiceWithin explică (pentru 69dacăvrei):

Bun, chestiile pe care le-ai spus le stiu si eu foarte bine. Daca nu aveai chef sa citesti nu citeai, nu te-am obligat sa citesti si apoi sa-mi reprosezi ca sa-ti multumesc. Preferam un raspuns in minus decat ceea ce mi-ai dat tu.
De aceea si am pus intrebarea, nu sa primesc inapoi 100 de intrebari, daca-mi placea cum am ajuns cred ca nu ceream un ajutor sa ma aflu in treaba. Am 17 ani si am trecut prin multe, de aceea am nevoie de un ajutor mai serios nu asa doua vorbe in vant.Nu am spus niciodata ca este ultimul, doar ca am incercat in multe feluri sa uit, sa imi gasesc pe cineva, sa stau un timp singura, fie alte lucruri.
Intrebarea mea a fost ce as putea sa fac sau subinteles daca a fost cineva in stituatia mea critica si a rezolvat-o cumva anume. Precizez ca am fost si la psiholog timp de 5 luni, de doua ori pe saptamana si nu m-a ajutat deloc ba chiar am mai incercat cateva persoane dar fara nici un efect.
In fine, iti multumesc ca ai raspuns si ca ti-ai irosit 5 minute din viata ( ca asa se intelege din raspunsul tau ) degeaba.

| alincik900 a răspuns:

Salut happy
Uneorii ii foarte greu sa ti revii dupa o relatie, insa trebuie sunt foarte adevarate cuvintele ca ce nu te omoara te face mai puternic.Implicate in ceea ce ti place si iti aduce placere dans,sport,hobby,incearca sa iesi cu fetele,sa faci o schimbare de look,frizura, flirteaza o sa te faca sa te simti mai bine, cel mai bine sa lasati pe o perioada asa zisa prietenie ca iti face numai rau, realizeazate intr-un alt domeniu invata ceva nou iubirea vine cind nu o astepti, daca o cauti insistent nu se primeste nimic.

| ToXXicGirl a răspuns:

"Am stari proaste mereu, ma trezesc fara niciun chef de viata, sunt trista tot timpul, mai am si momente in care rad si fac glume sa mai uit dar imediat ce ajung acasa 1000 de imagini imi vin in minte si vad atata lume fericita..."M-ai descris 100%. Lasa-mi id-ul tau daca vrei sa vorbesti cu cineva care trece prin ce treci si tu.