| ~_~fericire.in.rate~_~ a întrebat:

Buna!
Va rog frumos convingeti-ma sa nu'mi incep viata sexuala!

Am doar 14 ani, de o saptamana impliniti si prietenul meu cu care sunt de o luna mi-a "propus" mai pe ocolite sa facem sex, insa eu i-am vorbit direct ca nu'mi sta in pricipii sa fac asta si n'am incredere destula in el.Cred ca il preseaza amicii nostri, ca il intreaba mereu daca mi-a tras-o sau nu si probabil se simte prost.Eu i-am spus sa le zica ca mi-a tras-o si ca a fost excelent si eu voi spune la fel... dar a tacut din gura.
Problema ar fi in urmatorul fel:eu il iubesc(cred) si nu am facut-o din obligatie, ci din placere si ma refer la faptul ca l-am lasat sa m atinga peste tot, adica exact peste tot(fund, sani, etc), si drumul catre sex e foarte scurt, insa nu vreau, imi este teama sa nu afle toata scoala si stiti cum e una e cand te simti cu musca pe caciula si alta e cand stii ca nu ai facut nimic rau. Specific ca sunt virgina, desi nu sunt sigura ca el stie asta.Si despre el:e genul mai smecheras insa nu exagerat, cred ca tine la mine, insa la faza cu sexul m'a dezamagit si coincidenta face ca prietena mea mi-a zis intr-o ora ca e posibil sa-mi faca exact la fel ca altul, adica sa vrea doar sex si dupa ora aceia cand m-am intalnit cu el mi-a zissad si eu care eram atat de sigura ca nu-mi va propune nimic...

Deci, va rog sa ma convingeti sa nu fac asta si nu va bateti joc de mine, adica am nevoie de sfaturi, nu de misto-uri! Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| yuli10 a răspuns:

"Esti o coarda!" - asa o sa strige toti dupa tine, evident dupa ce toti vor afla.
intrebare: acum ai 14 ani si esti virgina, la 15 ani cand o sa ai un alt prieten, el ce va zice de faptul ca nu esti virgina?
iti imaginezi cati iubiti o sa schimbi pana la varsta majoratului?

in fine, e fix problema ta cum iti traiesti viata. dar hai sa-ti spun ceva ce probabil nu stiai, din moment ce te gandesti la a face sex de la 14 ani. O fata de varsta asta are sanse extrem de mari de a face cancer de col uterin! (si se moare din asta, sa stii).

28 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer, eu zic ca intr-o luna nu era cazul sa depasiti plimbatul de mana si un pupic pe obraz. Vinovata esti tu ca i-ai permis atat de multe. In acest moment, nu prietenii il preseaza, ci hormonii. Tu te-ai comportat ca o fata "usuratica" care cade usor la pat si el te trateaza ca atarea. gandeste ceva de genul: "m-a lasat sa o sarut, sa o pipai in cateva saptamani, acum ce mai face pe mironosita? Sa cedeze mai repede ca sa trec mai departe, la alta relatie, ca mi-am pierdut deja destul timp curtand-o". Si ii dau dreptate. Te-ai purtat ca o aventura de-o noapte, atunci esti tratata ca o aventura de o noapte.
Sa te convingem sa nu iti incepi viata sexuala? Daca riscul imens de cancer de col la care te expui nu te convinge, ce sens mai are sa incerece cineva?

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

De ce sa te convingem noi?!
Nici macar tu nu ai incredere in judecata ta, pentru ca esti foarte mica!
Lasa sexul ca acum e vremea de scoala!

| Razvan a răspuns:

Crezi ca il iubesti.Bine zis.Cand ai pus cuvantul "crezi" inseamna ca deja te indoiesti.Hai sa fim seriosi.Asta cu prietenii lui e doar o scuza si o metoda prin care poate sa te costranga pe tine sa joci dupa cum vrea el.Renunta la tine si la presupusa iubire pentru el pentru ca nu are sens sa iti strici viitorul din cauza lui
O sa ai tot timpul la dispozitie sa faci dragoste cu cineva pe care sa il iubesti cu adevarat si care sa te iubeascawinking

| Hombre a răspuns:

Pe tine te intereseaza mai mult orgoliul lui ''lovit'' in fata smecherasilor ca nu tia tras-o? Incurajandul sa spuna asta spre ai proteja orgoliul (vai ranit) ce faci dezchizi calea vanatorilor, barfelor si iti aprinzi singura paie pe cap in dauna ta. Sar putea sa devii foarte consumabila dupa aceea aplicand practica ''primul venit primul servit'' spre delicilul lui si al smecherasilor.Se vede clar intentiile lui si apoi ai doar 14 ani suficient de mica sa cazi plasa unor vorbulite si alea spuse aiurea. Gadestete cu seriozitate la viitorul tau si lasa asta pentru mai tarziu nu esti inca pregatita pentru asa ceva. Refuza-l prompt si daca te ameninta cu despartirea ducase cu atat mai bine, nu este nimeni de neinlocuit. Dschideti mintea.Sa auzim de bine.

| xibalba a răspuns:

Nici tu nu esti sigura pe ce simti, nici nu stii daca il iubesti, nici nu stii daca ai incredere in el. E o responsabilitate prea mare la doar 14 ani sa incepi sa faci sex. Gandeste-te doar la o posibila sarcina(care ar trebui luata in calcul atunci cand incepi viata sexuala, fie ca exista protectie, fie ca nu). Pe de alta parte, mi se pare cam suspect faptul ca el vorbeste despre lucrurile voastre intime cu alti colegi de varsta lui. Ce se intampla in pat sau in intimitate intre 2 persoane, ar trebui sa ramana acolo, nu sa strigi in gura mare pe unde ai atins`o pe prietena ta si daca ai facut sau nu sex cu ea. Nu inteleg de ce trebuie sa afle prietenii lui daca ti-a tras`o tie sau nu. Astea sunt intimitati. Si daca il pui sa le zica prietenilor tai ca "ti-a tras`o", cum crezi ca te vor considera cei din scoala ta?

Tu in primul rand analizeaza ce simti pentru el, gandeste`te bine daca ai incredere in el. E foarte important. Apoi eu zic sa mai astepti vreo cativa ani pana la sex. Daca tu ai principii solide in privinta asta, dupa cum ai afirmat, atunci probabil ca vei sta cuminte.

| SufletDeCopil a răspuns:

Buna. Nu-i da ascultare prietenului tau, stiu ca-l iubestisad si ca ai face aproape orice pentru el. dar totul are o limita. Spune-i nu prietenului tau pentru ca mai tarziu vei regreta, pana la urma te va parasi ca orice baiat( mna nu veti sta impreuna pana la baranete, cel putin asa cred) si tot tu vei avea de pierdut. Daca intr-adevar vrei s-o faci trebuie sa te asiguri ca esti pregatita si bine informata si ca este decizia ta nu a altora happy si in legatura cu lumea oh go on nu-i dati ascultare.aratati-le ca sunteti un cuplu serios si ca nu sunteti impreuna doar pentru sex, si oricum este o varsta frageda si pot aparea diferite boli mai ales cancerul de coluterin, si in plus poate aparea si o sarcina neplacuta, ceea ce cred ca nu te va incanta nici pe tine dar nici pe el, asa ca gandeste-te de 2 ori inainte sa faci cevahappy... Sper sa alegi calea cea buna. Succes!love strucklove strucklove struck

| Paris a răspuns:

Buna intrebare, de mult voiam sa raspund la una ca asta.
Iti incep sa zicem, viata sexuala la 14 ani. Cu un tip de care nu esti mega indragostita, cu care poate nu te vezi in viitor care nu e pentru tine, dar tu faci sex, pentru ca esti curioasa, pentru ca te preseaza pentru ca vrei sa ii placi pe plac, pentru ca poate si prietenele tale au facut-o si te compatimesc cand iesiti in oras ca tu nu esti ca ele (*****e, mare chestie). Faci sex, nimic frumos, durere, chestii naspa, poate daca mai e si el mic, chestia nu dureaza mai mult de 5 minute si atunci, vei fi si dezamagita. Te desparti de asta, ca na, slabe sanse sa dureze o relatie de la 14 ani pana la 24. Si pe la 19 intalnesti un altul. frumos, destept, cu care te potrivesti din toate punctele de vedere, alaturi de care descoperi adevarata dragoste, care te iubeste ar face orice pentru tine. dar tu nu mai esti virgina. Poate ti-o va reprosa, poate nu. Durerea va fi aceeasi. pentru ca in momentul in care iubesti un baiat din tot sufletul (iar asta nu se intampla de fiecare data cand vezi unul pe strada si zici "vai ce frumos e") iti doresti sa nu mai fi cunoscut pe nimeni inainte, sa fie primul sa fie ultimul sa fie totul.happy dar nu se va mai putea, pentru ca virginitatea nu ti-o mai da nimeni inapoi oricat ti-ai dori-o si oricat ai fi dispusa sa platesti pentru ea. Plus ca, nu stiu, sa zic ca ajungi la 18 ani virgina ceea ce din pacate mai vezi f rar astazi), daca mai esti si frumoasa, stii ce o sa faci pe baieti? PIPI! O sa te doara in fund de toti, nimeni nu isi va permite sa scoata o singura vorba urata despre tine, nimeni nu te va barfi. Si daca o va face cineva, nu te va afecta, pentru ca tu te stii cu sufletul curat (si corpul de asemenea). M-am lungit rau de tot, in concluzie, da vei regreta, daca nu o faci cu cap, cu cine trebuie. Dezavantaje, sunt multe, am incercat sa iti explic. iar avantajele, in afara de faptul ca daca esti o nimfomana vei fi moarta dupa sex, nu prea sunt. Nu face prostia sa te lasi influentata de nimeni. da-i papucii, lasa-l, da-l dracu, un baiat care te va iubi niciodata nu iti va propune si nu te va cinstrange in sensul asta. Iar tu sustii ca eldoar tine la tine. ei bine, virginitatea, trebuie sa o incredintezi unui barbat care te iubeste, pentru care insemni mult, poate chiar totul. nu unui cacatus cu ochi. Lasa-l. vezi-ti de carte, gaseste alta ocupatie. Dar nu baietii. te pup

| Andreeagen a răspuns:

De ce sa o faci? pentru ca asa vrea el? Sa aiba cu ce se lauda?
Ma sexu nu e o joaca cel putin nu la varsta ta.Nu gandesti cum gandeste o persoana de 20 de ani care a trecut cat de cat prin viata.
Din punctul meu de vedere un barbat adevarat nu se lauda cu"cuceririle " lui si vad ca tu sti de fapt cum e iubitul tau dar... nu cnstientizezi asta e o dovada a imaturitatii tale.
Ce ar fi daca ai vb desprea sta si cu mama ta?

| elamit a răspuns:

Eu cred ca sti prea mik pentru ati incepe viata sexuala ai destul timp sa o faci, daca este smecher cum spui tu cu siguranta te va lasa balta, dupa parerea mea cine iubeste asteapta.

| Aerosmith a răspuns:

Pai da. E foarte grav. Daca te vei culca cu el sigur vei fi respinsa de toti. Nu vei mai avea viata sociala, vei fi singura, te vei hrani din cosul de gunoi, vei tremura de frig iarna. Te-am convins sa nu iti incepi viata sexuala?

| love you soo much... a răspuns:

La 14 ani corul tau nu e dezvoltat pentru asa ceva, iar prietenul tau de,, o luna"mai bine ar invata alfabtul pina a propune asa ceva. Sfatul meu, sa vorbest cu el destul de serios ca sa inteleaga ca esti prea tinerica pentru asa ceva, si el daca intr-adevar te iubeste o sa astepte ink cel putin 2 ani ca sa ai 16.Bafta pausha.

| andrutski a răspuns:

Buna!
Suntem cam in aceeasi situatie, de fapt chiar vreo 3 baieti mi-au cerut asta. Si i-am refuzat bineinteles, apoi a urmat despartirea. Daca iti spune direct ca vrea sa o faceti, nu e decat un badaran care vrea de la tine numai sex. Mai ales daca esti virgina, pentru ei e ca un ' trofeu '. Aiurea tare cu baietii astia, eu zic sa il lasi, nu merita.
Eu am fost cu un baiat 4 luni in vacanta de vara, si am fost impreuna cu el si verisoara mea intr-o tabara de o saptamana. Nu am facut nimic dar cand am ajuns acasa deja au inceput zvonuri si povesti despre noi. Apoi jumatate din baietii pe care ii cunosteam credeau ca nu mai sunt virgina dar intr-un sfarsit s-au lamurit ca nu e adevarat, dar a durat cam mult [ 3 luni dupa ce m-am despartit de el ]. Acum am alaturi un baiat pe care il iubesc mult love struck si care stiu ca ma iubeste si nu m'ar rani intentionat niciodata.
Deci, parerea mea este sa il lasi, sigur vei gasi un baiat care sa te iubeasca si fara sex, si care indiferent de ce ii zic ceilalti el te respecta.
Mult noroc! :*

| Bubble a răspuns:

1.NU FA PANA LA 18 ANi. sfatul meu.at esti si pregatita si esti si majora. vei sti si mai multe. nu vei mai fi catalogata drept "uite. aia a facut-o cu ala si cu alarolling on the floor ce fraieraaa!"
daca ar fi intr-adevar cu prietenii vostri ar fi zis ca ati facut-o. EL CAUTA MOTIVE SA TE CONVINGA! PROFita de faptul ca ai 14 ani! eu vreau dupa 19. ca sa plec d acasaa si sa nu am probleme cu parintzii si sa fiu destul de matura. si nu ma voi lasahappy de aia nici nu beau la petreceri.

| ShiNee a răspuns:

Pentru ca este lege sa nu faceti sex daca unul din voi are 14 sau sub 14, pentru ca ai putea ramane insarcinata, pentru ca tear putea pune sa faci sex oral, pentru ca ar putea afla parintii tai [ deoarece dupa ce faci sex de dezvolti complet -devii femeie]pentru ca sunteti impreuna doar de o luna iar tu ii oferi deja ceva mult prea pretios, virginitatea ta.sunt multe motive dar mai bine ar fi sa mai astepti un timp sa vezi cum se comporta dupa ce l-ai refuzat, sa il testezi pentru ca esti inca mica.

| ShiNee a răspuns:

Aa da.laughing pentru ca nu esti datoare cu nimic fata de el, iar aceasta experienta peste ani trebuie sa iti trezeasca amintiri placute, iar daca esti presata s-ar putea sa nu iti placa, sa nu te lasi dusa de val deci sa nu-i placa nici lui :p [gata am terminat laughing ]

| Anonimusss a răspuns:

Tu ai spus-o... daca nu ai incredere in el atunci nu cred ca ar fi bine sa faci pasul acesta.Si in primul rand tu trebuie sa fi pregatita si din punctul meu de vedere este o varsta destul de frageda... Tu stii mai bine ce ai de facut si nu te putem influenta noiwinking

| St_Gaby_1983 a răspuns:

Hi. sa-ti dau un sfat si incep din povestea mea de viata care nu a fost prea stralucitoare. mi-aplacut de mic sa am mai multe prietene decat prieteni de aceea viata mea sexuala a inceput la 12 ani, s-a intamplat cu o colega de clasa la un party facut la mine acasa. a fost pura intamplare fara sa avem freo tangenta in trecut earam simpli colegi de clasa dar alcoolul iti suceste mintile si cateodata nu ai ce face. a doua zi cand ne-am trezit si ne-am dat seama ce am facut colega a inceput sa planga gandinduse ce o sa se intample daca cineva afla ca toti o so considere o c..., i-am spus sa nu spuna sa nu vb cu nimeni despre asta si eu o sa fac la fel si asa am si facut nici pana acum nimeni nu stie nimic despre ce s-a intamplat, drept rasplata pentru amandoi este ca si in ziua de azi suntem buni prieteni si mai tinem legatura. Asta s-a intamplat intr-o camera si acolo a ramas totul. daca vrei poti sa procedezi la fel dar in cazul tau mai lasa timpul sa mai treaca pentru ca nu toti oameni gandesc la fel ati inceput sa aveti jocuri romantice limitativa la ele pentru ca asa nu se afla si chiar daca sar afla ni ati omorat pe nimeni. Da lumea vorbeste pentru ca asa le sta in caracter romanilor. locuiesc in anglia de ceva vreme si se pare ca este cu totul alta lume nimanui nu-i pasa de tine ce faci sau ce ai facut aici nici macar vecinul nu te intraba daca mai traiesti sau ai murit dar in tara este cu totul alceva lumea este rea si invidioasa. Sfatul meu este sa faceti ce vreti voi dar sa nu se afle nimic indiferent ce varsta aveti pentru ca se poate intampla la oricine si discuta inainte cu el sau inca o data continuati jocol vostru ca este placut si asa si nu cred ca deranjaza pe nimeni. bafta multa and be safe. si apropo asta se intampla in fiecare zi cu multe cupuri dar nu se deranjaza sa vorbeasca sau sa-ti dea un raspuns si pana la urma suntem oameni ar trebui sa ne respectam indiferent de ceeace facem. so miss fericire in rate the decision is in your hands take responsibility si spune-ne ce ai decis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai gandeste-te in primul rand ca ai 14 ani, ai toata viata inainte, si daca iti incepi de pe acum viata sexuala, iti distrugi toata viata, toti anii cei mai frumosi, ca sunt multe riscuri la care te expui. Daca baiatul te iubeste te asteapta atat timp cat o sa vrei tu, pana vei fii tu pregatita, si tu inca nu ai gasit baiatul potrivit, si poate va mai trece mult timp pana atunci... ceea ce simti tu pentru baiatul asta nu cred ca e iubire, si el sigur nu te iubeste, pentru ca altfel nu facea toate astea...
Daca iti incepi viata sexuala acum, vei regreta toata viata ta lucrul asta, asa ca nu te grabii, profita de anii astia care ii mai ai acum, si distreaza-te, mergi la scoala, invata, si asigura-ti viitorul, ca de baieti ai tot timpul, o sa te saturi.
bafta si gandeste-te bine inainte de a face ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sora mea...nu trebuia sa il lasi sa te "pipaie". Si daca tia propus asta despartete de el! Daca te respecta nu facea asa ceva! De preferat e sa ceri sfatul mamei tale nu al altora!(Vorbesc serios! Spune-i ei asta! Ea iti va zice ce sa faci!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iute asa draga mea pai e si normal un baiat sa vrea sex dar tu daca cu adevarat il iubesti dar nu crezi atunci trebiue sa fii 100% sigura in el atunci da dar in asa mod nu trebuie sa te culci cu nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fim seriosi! Sunteti impreuna de doar o luna si deja se gandeste la sex! Pe deasupra aveti doar 14 ani! Corpul tau inca nu e pregatit pr asa ceva. pot aparea diferite boli, dar cred ca ar fi mai bine sa vb cu mama ta. ea sigur te va indruma si iti va spune ce e bine si ce nu. Parerea mea:nu face asta. Daca iti va zice ca o sa va despartiti cu atat mai bine. Daca se lauda la prietenii lui cu chestia asta nu e demn d tine gandeste-te de 2 ori inaine sa faci un pas atat de important.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca nu ar trebui sa te kulci ca el deoarece e prea devreme si eu am prieten de 19 ani si suntem impreauna de 5 luni crede-ma ca pana acum nu mi-a propus niciodata sa ma kulk ca el si sunt si eu constieta ca este prea devreme ca sa fac acest pas (15 ani) il iubesc enorm de mult si sunt convinsa ca si el ma iubeste iar spuik nu ai incredere in el pff. cel mai bine e sa mai stai ca el cateva luni vezi cum evolueaza relatia voastra si dupa aceea sa te gandesti la sex. daca te preseaza da-i papucii ca mai gasesti baetzi in lumea sta katzi vreiwinking succes vezi u ce e bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 45 de ani te sfătuesc să f aci sex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt baiat am 17 ani, la fel ca prietenul tau poate putin mai smecheras dar nu prea mult pana la varsta de 16 ani nu o facusem nici o data si nu imi era rusie sa spun asta deaorece nu imi sta in fire ca baiat dar a venit vreamea cand am spus gata! acum trebuie sa incep. dar n-am inceput viata sexuala cu prietena mea deaorece eu am in concept altfel, adica daca eu fac sex cu prietena mea e cum ar fi sa imi bat joc de ea si de cprpul eii. recunosc ca am pacalit o fata ca am iubit-o doar ca sa fac sex cu ea si apoi i-am spus ca "hai sa luam o pauza"... deci sfatul meu pentru tine e asta. gandeste foarte bine cu cine o faci. nu spune la nimeni ca ai fauto.si inainte de a faceo cu el cu o saptamana spune ceva mai drav numai lui sa vezi daca el spune la vreo cineva ce iai spus. si daca baiatul are cap si tine secretu. poati sa o faci cu el pana te plictisesti de sex...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e. nu stiu. eu nu stiu din astea. revin parerea mea e. ca oricum 90 la suta din fete si. o pun cu marlani. specific. barbatii nu sunt blonzi. cu burta. iar in Romania asta e standardu. seamana toti intre ei. ca si cum te uiti la chinezi. nu. ti dai seama zici ca toti seamana intre ei. asa si la noi. toti blonzi spalaciti. cu burta neingrijiti. de. o marlanie crasa.cum adica cam jmecheras? jmecheras la ce? e un marlan din cartier. care sa cu fundu pe scari si sparge seminte. nu vrei sa ti. o pui cu el. nu. i nimic. peste 1 an va veni altul asemanator. am spus ca toti seamana intre ei. deci ca o faci acum sau peste 20 de ani. tot cu un marlan o faci. asa ca tai relax. si nu vreau sa aud comentarii. e plina Romania de marlani care put ...cam atat deasjuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DO NOT IT! iti dai seama ce inseamna asta, e CEl MAI IMPORTANT MOMENT DIN VIata TA ...si tresa iasa perfect si te asigureu la varsta ta nu o sa iasa perfect. vorbeste cu iubitul tau si zii ca esti virgina si ca nu vrei sa iti incepi viata sexuala acum. si daca te iubeste o sa astepte...si daca il intereseaza mai mult ce zic prietenii lui dspr asta inseamna ca nu te merita nu te iubejte.paraseste-l
TIMP AI DESTUL SI BAIETZI SUNT O MULTZIME SPER ca team konvins askultama si nu face asta!

| george_1641 a răspuns:

Un sfat eu am 19ani si nu vreau sa fac sex de acum pentru ca vreau sa mai copilaresc dar si faptul ca de ex la mine o relatie nu se bazeaza pe sex exista si alte lucruri an viata de care sa te bucuri de ele am si eu prieteni rockeri dar nu vb despre sex sunt mai melancolici distractivi mai ales la scoala ...stiu ca multa lome sunt prea presati pe sex e un lucru firesc dar nu si pentru tine ma rog asta este decizia ta sau nu dar bucurate de viata nu fi influentata de lome pwwp

| sosolyna a răspuns:

Sinker si eu cred ca e prea devreme, uite si eu am 14 ani( aproape 15 ) si prietenul meu mi-a propus exact acelasi lucru dar, nu! parerea mea e ca sexul trebuie pastrat pe mai tarziu si crede`ma ca atunci cand vei fi destul de matura ca sa il intelegi iti va pleacea si mai mult! oricum bafta