| Andreea_Andree_1997_1Nxh a întrebat:

va rog sa ma ajutati. Am facut astazi dragoste cu iubitul meu si cand si-a pus prezervativul s-a cam intins acel lichid care iese inainte de ejaculare. A sters cu un servetel umed si apoi am inceput contactul. Precizez ca sunt la a 3-a zi dupa terminatea ciclului si nu am unul regulat. Este posibil sa se provoace vreo sarcina? Va rog dau funda la cel mai explicit raspuns!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| WoKy a răspuns:

Ce spui tu acolo e legat de lichidul preejaculator sau lichidul seminal (mai sunt si alte denumiri dar nu le retin). Practic, compozitia acestui lichid are in compozitie si apa, fructoza, proteine, calciu( s-a) si bineinteles spermatozoizi, insa intr-o concetratie foarte mica, deci riscul unei sarcini ar fi redus, insa poate fi luat in considerare ca un factor al conceptie "daunator sa zic asa". Rolul sau e bineinteles in lubrifiere naturala, astfel evitand sau scazand semnificativ riscul unei inritatii in timpul unui act sexual neprotejat.
Acum, daca imi permiti. Iubitul tau cat lichid seminal a csecretat incat sa fi curs pe langa prezervativ? Totusi este doar o picatura. Zic si eu, sper sa nu te superi.
Intr-o alta ordine de idei te poti gandi la faptul ca si cu ejaculare "inauntru" nu esti 100% sigur de o eventuala sarcina, deci si aici exista o marja de eroare.
Am patit si eu aceleasi lucruri, care, la inceput le neglijeaza toata lumea.
Sfat: cel mai sigur e un test de sarcina peste14-21 de zile. Daca testul sau testele (preferabil ar fi 2) arata acelasi raspuns, in cazul tau negativ, nu are rost sa te temi, insa daca menstruatia intarzie, ai putea apela la un control. Nu are rost sa apelezi la "Escapelle sau Postinor 2" (pastila de a doua zi) din atata. Decizia iti apartine intr-u totul"
Nu considera un atac la adresa ta. Eu doar mi-am dat cu parerea, precum ar face-o oricine. Doar medicul iti spoate spune 100% ceea ce ai.
Seara placuta. Fa.te binewinking.

| WoKy a răspuns (pentru WoKy):

Scuza-mi greselile. Am scris la repezeala.

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru WoKy):

Avea putin lichid adica atunci cand si-a pus prezervativul a atins cu mana si acel lichid s-a intins pe prezervativ apoi a sters cu un servetel umed. Si el se cam streseaza ca daca se intampla ceva. avem 18 ani amandoi.

| WoKy a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Si atunci ce te mai stresezi. Esti majora, ai pixul in mana, mergi la doctor si aleluia.
Nu poate nimeni sa-ti confirme 100% ca esti sau nu gravida. Nu suntem in masura. Din pucntul meu de vedere poti sta linistita, insa cel mai sfant e un doctor.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu, daca nu a intrat niciun lichid nu se intampla nimic.

| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejeculator este produs de glandele bulbouretrale care sunt denumite si glandele Cowper situate in partile laterale ale uretrei, in regiunea inferioara a prostatei. Aceste glande sunt activate de senzatiile de excitatie care imediat ce apar produc un lichid clar, alunecos, ce se varsa direct in uretra. Lichid asa cum este produs este steril, adica NU contine spermatozoizi viabili si are rolul atat de a curata traseul uretrei cat si de a o lubrifia. Insa rolul principal al lichidului preejeculator este cel de a neutraliza urmele de aciditate ce pot fi prezente la nivelul uretrei secundare provocate de ramasitele de urina de la acest nivel fiindca este determinat stiintific ca spermatozoizii mor in contact cu urina. Insa pentru informarea ta exacta si corecta cu privirea la modul de formare a unei sarcini, trebuie sa stii ca cel mai important aspect il reprezinta IN CE moment al CICLULUI menstrual este intretinut contactul sexual adica IN TIMPUL PERIOADEI FERTILE sau IN AFARA PERIOADEI FERTILE si nu daca a ajuns in vagin acel lichid preejeculator inofensiv sau chiar si sperma adevarata. O sarcina poate lua nastere NUMAI DACA ajunge sperma in vagin indiferent prin ce mod, si NUMAI daca acest lucru se produce in cele 4-5(6) zile ale PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual respectiv. In urma unui sex neprotejat sau daca sperma ajunge in vagin (prin orice alt mod) in restul celorlalte 22-24 de zile ale ciclului menstrual, teoretic se considera ca fiind IMPOSIBILA formarea unei sarcini. In consecinta, in urma intretinerii a unui contact sexual in a 3-a zi de dupa terminarea MENSTRUATIEI si NU a CICLULUI, cum gresit folosesti tu termenul. Probabilitatea de a se putea forma o sarcina in a 6-a sau a 7-a zi a ciclului menstrual chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in profunzimea vaginului se poate aprecia ca fiind de maxim 3-5%, iar in cazul descris de tine POSIBILITATEA de a se forma o sarcina este de 1-3%, adica atat teoretic cat si practic aproape egal cu 0 (zero), sau altfel spus APROAPE IMPOSIBILA, cu singura conditie si anume ca ciclul menstrual sa fie cu o lungime medie de circa 28-30 de zile. Multa sanatate!