| Ralucapopescu25 a întrebat:

Buna ziu! Daca iau Escapelle ( pastila de a 2a zi) cu o saptamana inainte de ovulatie, mai ovulez in luna respectiva?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca ovulezi!
Pastila de a dua zi distruge un ovul la mmntul cand este introdusa in corp, iar daca nu distruge ovulul, face alte ravagii. In rice caz, in avans nu se poate lua o pastila, ca aia nu-i anticonceptional.
Ovulatia putandu-se produce orcand dupa data cand trebuia sa vina, odata ce apar modificari majore in corp, in urma luarii pastilei de a doua zi.
Nu inteleg totusi, de ce alegeti intotdeauna calea cea mai grea, mai periculoasa si cu cele mai mari efecte secundare, cand prezervativul va ofera protectie toatala, fara durere, fara sa va muste, manace, doare si fara nici un fel de efect secundar?
Cat de naive trebuie sa fiti, sa va bagati o pastila atat de perciuloasa in corp, care provoaca dereglari majore in corp, putand declansa chisturi ovariene, fibroame, noduli sau chiar cancere, in loc sa folositi ceva, ce costa doar 2 lei si va protejeaza integral?
Invatati-va sa nu va mai bateti joc de corpul vostru, ca oricum barabatul ala va va abandona in moment in care, apar probleme hormonale, care va vor modifica corpul si starea.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect la intrebarea ta este : bineinteles ca DA findca OVULATIA se va produce dupa trecerea a circa 5-7 zile. Imediat ce este administrata pastila contraceptiva, hormonii existenti in continutul ei actioneaza asupra OVARELOR a caror functionare este inhibata si oprita pentru circa 7-8 zile, insa fara a se putea preciza timpul exact deoarece depinde de o serie intreaga de factori specifici fiecarui organism in parte. Efectul de inhibare a ovarelor de catre hormoni dispare progresiv, activitatea ovarelor este reluata dupa perioada de timp mentionata (7-8 zile) si se va produce ovulatia. Sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Nu e bine sa iei pastila decat daca este o urgenta.

| MGEORGESCU a răspuns:

Buna ziua! Pastila respectiva este o bomba pentru organism, ea este,, recomandata" doar in situatii extrem de urgente, in care este vazuta ca o penultima/ultima solutie, nicidecum nu trebuie luata pentru a-ti deregla sistemul reproducator si sa schimbi perioada de ovulatie. E o super tampenie chestia asta, actiunile de genul acesta trebuie facute cu simt de raspundere si in cunostinta de cauza, nu dupa ureche sau pentru cine stie ce. In plus rolul pastilei respective e pentru a impiedica formarea unei sarcini nedorite aparute ca urmare a unei erori sau a lipsei de cunoastere, dar nicidecum ca preventie pentru aparitia perioadei fertile. Sper ca te-am lamurit si ai inteles exact rolul ei, iar dereglarile hormonale produse de aceste pastile nu sunt altceva decat un eveniment nedorit. Sanatate multa!

| Ralucapopescu25 explică (pentru MGEORGESCU):

Multumesc pentru informatie, problema era ca am luat-o acum o saptamana si ceva iar ieri am avut contact sexual protejat, insa dupa terminarea acestuia am simtit o "scurgere" din mine a unui lichid asemanator cu sperma, si m-am gandit ca ar fi iesit pe langa prezervativ, acesta nu era spart iar dupa calendarul meu de la ultima menstruatie eram intr-o zi fertila, insa nu stiu daca pastila de a 2a zi luata acum o saptamana si ceva a dereglat ovulatia mea de aceasta luna happy

| MGEORGESCU a răspuns (pentru Ralucapopescu25):

,,Minunata" pastiluta poate provoca diverse reactii in functie de corpul gazda, sunt femei asupra carora impactul fizic vizibil este aproape inexistent si femei care si-au dat peste cap organismul cel putin pentru o perioada de timp, in ambele cazuri pastila respectiva este o bomba care inevitabil produce schimbari mai putin placute in organism. Tind sa cred ca,, scurgerea" de care vorbesti tu isi are,, izvorul" intr-o foarte puternica lubrefiere urmata de un contact sexual intens, mie personal mi s-a intamplat si nu a fost vorba despre o sarcina, insa dupa cum iti spuneam organismele difera si reactioneaza diferit la anumiti factori. Din punct de vedere teoretic respectiva pastila e mai mult decat posibil sa-ti fi decalat regularitatea ciclului menstrual, aceste schimbari vor aparea si le vei sesiza in urmatoarele cicluri care vor urma.
In plus daca prezervativul nu a suferit fisuri sau altele asemenea nu ar trebui sa te preocupe acest aspect. Sanatate multa iti doresc!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ralucapopescu25):

Pastila Escapelle TI-A DEREGLAT ciclul menstrual actual si pe urmatoarele cateva. Dupa folosirea acelei pastile ''minunate'' de obicei pe o perioada care tine cateva cicluri menstruale (de obicei 4-6 cicluri) determinarea ovulatiei si a perioadei fertile devine cu totul IMPOSIBILA asa ca este posibil sa fi fost in ziua ovulatiei dar la fel de bine este posibil ca ovulatia sa se produca efectiv si peste 2-3 saptamani iar uneori chiar si 2-3 luni. Atat actualul ciclu menstrual cat si urmatoarele vor fi mai mult sau mai putin DEREGLATE, iti vei da seama numai in momentul in care va porni sangerarea menstruala.
Din explicatiile tale reiese ca pastila Escapelle a fost folosita cu circa ""o saptamana'' inainte de ovulatie, adica cu totul INUTIL, fara rost fiindca in decursul celor circa 7 zile hormonii ajunsi in corpul tau si-au cam pierdut efectul contraceptiv. Iar in privinta acelei ''scurgeri'' de lichid asemanator cu sperma trebuie sa stii ca este lichidul lubrifiant care este produs de anumite glande specializate existente in vagin in momentul in care excitatia si placerea oferita de actul sexual atinge cote ridicate si apare satisfactia sau orgasmul.