| Andreea309 a întrebat:

.am si eu o intrebare si as dori un raspuns cat mai urgent. Vineri seara am facut un test de sarcina si a doua liniuta a iesit un roz mai pal..astazi l am repetat facand cu barza si nu prea se intelegea mai nimic din a doua linie. Sunt sau nu insarcinata? Sa mai repet testul?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In asemenea situatii este indicat sa se efectueze testul beta-hCG intr-un laborator de analize medicale. Testul de sarcina efectuat pe baza analizei de sange ofera intotdeauna un rezultat a carei acuratete/precizie GARANTATA este de peste 98% fiind totodata si singurul test de sarcina recunoscut de medicii ginecologi in cazul in care exista o sarcina instalata in uter. Nu ai precizat in ce moment al ciclului menstrual au fost efectuate cele 2 teste de sarcina, fiindca daca au fost efectuate inainte a fi realizata concentratia minim detectabila (CMD-UL) de hormon hCG in urina, rezultatele sunt ERONATE, INVALIDE, sau in toate cazurile incorecte, neconcludente. Multa sanatate!

| Andreea309 explică (pentru corbulalbrosu):

Ultima menstruatie a fost pe 19 noiembrie

| HazelEyes77 a răspuns:

Eu zic sa mai repeti testul si daca tot neconcludent fa ti totusi niste analize de sange daca poti ca sa fii sigura. Sunt sanse de sarcina daca ai facut sex neprotejat in perioada fertila.

| raculzodiacul4190 a răspuns:

Fa, da tu nu stii singura daca ai facut sex sau nu? daca ai facut inseamna ca celmai probabil esti, ce dumniezo