| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Acum 5 zile eu si prietenul meu am facut sex protejat pentru prima data. Penetrarea a durat in jur de 5 minute iar cand acesta a simtit ca ii vine sa ejaculeze, s-a retras. Sperma nu mi-a atins vaginul si nici acel lichid (pre)seminal nu a facut-o. Dupa incheierea actului am verificat prezervativul cu apa si am vazut ca era intreg. Nu avea fisuri. Era in regula. Problema e ca eu ma aflam chiar in ziua de maxima fertilitate. Din nefericire nu am calculat cum trebuie cand are loc ovulatia. Desi nu a ejaculat in vaginul meu, mi-e teama de o posibila sarcina.E posibil chiar si asa, dupa cele relatate, sa fi ramas insarcinata? Ma framanta aceasta grija, desi prietenul meu imi spune ca nu e posibil sa fi ramas, dar eficienta prezervativului este doar de 98% din cate am inteles. Asadar am nevoie de raspunsuri concrete, mai ales din partea unor medici, daca se poate!

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Un risc minim exista mereu! Nimeni nu iti poate garanta ca e asa sau altfel!
E putin ciudat, dupa, ati golit, spalat si verificat prezervativul.
Exprimarea e putin ambigua - ati facut sex prima data protejat sau si Prima prima data?!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ati folosit prezervativ pus inainte de a fii introdus in vagin, atunci sunteti protejati si nu sunt sanse de sarcina.
Totusi, nu am inteles, de ce s-a retras chiar inainte sa ejaculeze, mai ales ca avea prezervativ?
Taman cand trebuia sa se bucure de moment, s-a retras, de ce?

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai scris asa; ""Problema e ca eu ma aflam chiar in ziua de maxima fertilitate. Din nefericire nu am calculat cum trebuie cand are loc ovulatia."" Prin ce minune, prin ce metoda de calcul ai ajuns la concluzia ca erai in ziua de maxima fertilitate daca nu ai calculat corect momentul ovulatiei? Ziua ovulatiei si cele 1-2 zile de dinaintea acesteia, reprezinta zilele de maxima fertilitatea ale unui ciclu menstrual. Daca sperma nu a ajuns in vaginul tau in cele 3-5 zile ale perioadei fertile (corect calculate) probabilitatea de sarcina teoretic este practic exclusa deoarece ati folosit prezervativul si este posibil ca sexul su NU fi avut loc in perioada fertila. Ar fi indicat sa te linistesti si sa savurezi placerea unui sex, nu sa fii sub teroarea unei pareri paranoice. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat si nu a lasat sperma in vaginul tau, sansele de a ramane gravida sunt egale cu zero.

| Biu009 a răspuns:

Nu este posibil sa ramai insarcinata daca sperma nu a ajuns in vaginul tau.