| Lemonstyle a întrebat:

Este posibil sa ti se fi rupt himenul daca atunci cand o faci pentru prima data sa te pişte un pic si apoi sa te doara, dar sa nu iti curga sange?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dezvirginarea sau mai bine zis posibilele urmari ale acestei actiuni de deflorare depind in mare masura de tipul himenului cat mai ales de grosimea penisului. Se stie ca himenul este prevazut cu un orificiu a carei dimensiune poate diferi foarte mult. De asemenea se stie ca himenul poate fi foarte elastic sau destul de rigid. In concluzie se poate aprecia ca in cazul unui himen foarte elastic, foarte subtire deci si slab vascularizat, cu un orificiu (preexistent) mai larg este posibil ca penisul sa treaca prin acel orificiu fara sa lezeze/rupa himenul si astfel sa nu apara nici sangerarea, sau aceasta sa fie reprezentata doar prin cateva picaturi care uneori trec neobservate/nici nu sunt sesizate. Durerea de dupa dezvirginare nu se datoreaza ruperii himenului, care de obicei (daca se intampla) aproape ca trece neobservata atunci pe moment fiind foarte scurta si putin dureroasa, ci "agresarii" intense si de durata a muschilor circulari ai vaginului.Multa sanatate si refacere cat mai grabnica si usoara.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil din cauza himenului elastic.

| minrest a răspuns:

Nu stiu cum ai vrea sa faci sex cu penetrare si sa nu fi deflorata. Daca penisul a trecut de himen si s a miscat atata, mai vrei sa nu fi deflorata?

| Radu284 a răspuns:

Da, normal. Unele himene (sau himenuri?) sunt mai elastice, si nu curge mult sange.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

da, e posibil.

| Lemonstyle explică:

M-a durut foarte tare si dupa mai multe incervari i-am zis sa ne oprim. Si nu eram sigura daca s-a rupt sau nu. Dar m-a durut si dupa cateva ore.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Lemonstyle):

Te-a durut si te va durea si alta data deoarece muschii vaginali nu au fost pregatiti sa suporte o intindere brusca si exagerata. Rostul si rolul pettingului este acela de a pregati relaxarea si intinderea muschilor vaginului in vederea penetrarii prin practicarea unei masturbari cat mai indelungate si cat mai energice prin degetica. Este indicat ca la inceput masturbarea sa fie facuta cu 1 deget iar pe urma cu 2 degete urmand ca dupa ce vaginul s-a obisnuit sa se incerce si penetrarea reala cu penisul.Intotdeauna inainte de penetrare este necesara o asemenea masturbare in vederea relaxarii muschilor precum si pentru realizarea unei umeziri cat mai accentuate a interiorului vaginului. Daca veti respecta acesti pasi obligatorii poti spera la o dezvirginare relativ putin dureroasa.Multa sanatate.