| Herr a întrebat:

In timpul actului sexual cu prietena ea, cam pe la inceput, s-a rupt prezervativul jos, pe margine, mai era destul pana unde incepea capul penisului. Nu am ejaculat, s-a intamplat in primele 2-3 minute. Am schimbat prezervativul si am continuat. A doua zi i-a venit menstruatia, exact atunci cand trebuia, in saptamana asta. Exista sanse sa ramana inaarcinata din cauza acelui incident?
Dau funda. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In ultimele zile ale unui ciclu menstrual nu se poate ramane insarcinata nici daca partenerul de sex ejaculeaza intentionat in vagin. Probabilitatea formarii unei sarcini teoretic exista, insa aceasta este mai mica de 5% astfel ca orice sarcina formata in aceasta perioada se considera ca s-a format cu totul accidentala.In cazul vostru se poate afirma cu deplina/maxima responsabilitate ca existenta unei sarcini este IMPOSIBILA din moment ce s-a pornit menstruatia care de fapt reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului si implicit si lipsa unei sarcini. Puteti fi foarte linistiti din aceasta privinta. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Nu poate fi insarcinata din cauza incidentului pe care l-ai prezentat tu.