| Herr a întrebat:

ieri am facut sex cu prietena mea. in timpul actului prezervativul s-a rupt pe margine, jos de tot, pana pe la mijlocul penisului, l-am schimbat, toate bune si frumoase dupa. astazi i-a venit menstruatia. exista sanse sa fi ramas gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate afirma fara teama de a gresi ca intotdeauna ultima menstruatie reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format si nici nu s-a instalat o sarcina. Daca ultima/ultimele menstruatie a prezentat caracteristici normale precum perioada de manifestare, cantitate de menstra eliminata, culoarea acesteia, fluxul zilnic de eliminare, etc. se poate considera ca nu exista probabilitatea si nici posibilitatea de a fi insarcinata. De asemenea in ultima saptamana cea de dinainte de menstruatie teoretic nu se poate forma o sarcina decat cu totul accidental deoarece probabilitatea de sarcina este sub 5% in aceste ultime zile ale ciclului menstrual chiar si in cazul in care se ejaculeaza intentionat/voit in vagin. In consecinta in conditiile descrise se considera ca este IMPOSIBIL sa fie vorba de o sarcina. Multa sanatate.

| Maria1955Alina a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Buna. ma poti ajuta cu asta? mentionez ca am avut menstruatie pe 10 septembrie ultima oara si a fost normala.
imi intarzie menstruatia de 17 zile. ultimul contact sexual neprotejat a fost la inceputul lui septembrie.

am avut o perioada diferita, in sensul ca am inceput facultatea, am schimbat mediul, am schimbat orele de somn, dintr-o data am inceput sa ma trezesc foarte dimineata si adorm mult mai devreme, am fost si stresata. am luat si in greutate,

de cateva zile sunt racita.

insa nu mi explic de ce imi intarzie asa mult? am facut un test de sarcina si mi-a iesit negativ.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca nu ai ejaculat in el nu

| Emilian65 a răspuns:

Daca i-a venit menstruatia, nu sunt sanse sa fi ramas gravida.

| Kira5854 a răspuns:

Amrepetat asta de 5.000 de ori la 5.000 de intrebari, daca menstruatia i se opreste in mai putin de 2 zile venind in cantitati mici, este posibil sa fie insarcinata, in cazul asta asteptati 2 saptamani pentru a face testul de sarcina, daca vine in cantitati normale(adica destul de mult, depinde acum de la om la om)nu e nicio sansa.