| Y 2 J a întrebat:

Cand am fost mic am fost operat de fimoza. Cei operati de fimoza nu vor mai trece prin episodul ruperii frenulumului (scuze exprimarea... asa numita ata a penisului) a primul contact sexual thinking

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu vor trece prin acest episod. Oricum, majoritatea barbatilor nu trec prin acest episod niciodata, doar la o mica parte producandu-se ruperea frenului la primul contact sexual.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, aşa e. Prin operaţia de fimoză (care în mare parte e un fel de circumcizie cu uz ştiinţific) se înlătură cu totul acea parte şi da, "aţa" devine un episod trecut şi practic nu există deloc la vârsta începerii vieţii sexuale. (având în vedere că operaţia are loc cu mult înaintea începerii vieţii sexuale)
Pe de altă parte, trebuie să ştii că aşa-numita "aţă" se poate să nu se rupă niciodată sau la foarte mulţi ani de la începerea vieţii sexuale, aşa că nu e stres.
Spor la sex şi gândeşte-te la sănătatea ta şi a partenerei tale, mai des decât la "aţe", virginităţi şi alte aspecte superficiale.
Spor!

| Sara a răspuns:

Normal ca nu. Se decaloteaza de la sine!