| Vali1234gahavjygjaka a întrebat:

Care e cantitatea normală de sperma ejaculata la 12 ani( 1 an de la prima ejaculare adevărata) si care e cantitatea normală la maturitate?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In momentul atingerii maturizarii complete a organelor reproducatoare, in acestea se produce in medie o cantitate de circa 2-4 ml/cm3 de sperma, (in cazuri cu totul exceptionale 5-6 ml/cm3). Sperma se formeaza in vezicula seminala si in prostata care impreuna produc circa 98% din sperma, la care se adauga spermatozoizii produsi de testicule care reprezinta circa 2% din cantitatea totala. Chiar la inceput cantitatea de sperma produsa poate fi foarte diferita si se datoreaza atat varstei cat si a dezvoltarii fizice. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Colecteaz-o si masoar-o si atunci iti dai singur raspuns la intrebarea ta.

| Psychothic a răspuns:

Ce probleme aveti voi, dar oare cati ml de urina elimina un cimpanzeu pe timp de iarna, avand in vedere ca nu foloseste antigel?

| Adelin_Denis_1999 a răspuns:

1 tub de brichetă în cazurile bune