| Latinmoon a întrebat:

Care este varsta potrivita pentru o relatie, parerea voastra!winking kiss
Funda!

Răspuns Câştigător
| anonima0101 a răspuns:

18 ani pentru ca esti dezvoltat atat psihic cat si fizic! >big grin

15 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Relatiile sunt diferite si iti ofera frumuseti aparte.
Intai avem iubirea inocenta a copilariei cand punem ochii pe cineva din clasa, ori din vecini si incep sa apara fluturasi, ii cautam prezenta, desi nu indraznim a spune mare lucru. Ne multumim doar sa fim acolo, sa il vedem, sa fim vrajiti de faptul ca el exista si e aici, langa noi. Daca ii place si lui/ei de noi, suntem imbatati de incantare. Si ne e suficient sa ne plimbam, sa petrecem timp impreuna fara sa ne gandim la nimic despre viitor, fara niciun gand sexual, singura noastra intentie e sa ne jucam. Un joc de priviri, de atingeri accidentale, de zambete.
Mai apoi vine iubirea adolescentina. Pe la 16-17-18. Aceasta are frumusetea ei pentru ca in cazul fericit si recomandabil a fi normal, sunt doi tineri cu vise, cu sperante care se incurajeaza, care isi ofera sprijin afectiv si nu numai. Ii ocrotesti visele celuilalt si cauti sa il sprijini sa obtina o finalitate. Multi se concentreaza din pacate in ultima vreme strict pe o placere fizica sau spre o joaca daunatoare de-a demonstratul puterii si independentei. Dar nu e momentul pentru asa ceva acum. Iubirea din perioada aceasta trebuie sa fie aceeasi cu cea a copilariei, cu diferenta ca acum avem niste sisteme de valori mai bine formate, avem baze vaste de informatii. Si cu ajutorul lor datoria noastra e sa ne ajutam partenerul sa se dezvolte, sa devina un om matur, un om responsabil si intelept. Un rol esential ar trebui sa fie si aici ocupat de zambete, de bucuria autentica de a fi, fara griji spre viitor care se poate schimba oricand. Diferenta ar fi ca in perioada aceasta incepi sa te afisezi ca avand un cuplu. Dar nu ar trebui sa fie din dorinta de a demonstra ceva cuiva.
Iubirea cea din urma, matura incepe la fiecare persoana intr-un moment diferit. Ea are la fel o frumusete aparte, deoarece vorbim despre doi parteneri care au minim 25 de ani, eu as spune ideal 28 de ani.
Deja vorbim aici de locuitul impreuna, de planuri de viitor si de un angajament profund ca il vom sprijini pe celalalt in momentele grele ce vor veni cu siguranta dat fiind ca acum suntem oameni responsabili si avem in grija considerabil mai multe lucruri decat in celelalte doua cazuri.
La aceasta varsta tind sa cred ca oamenii nu isi mai schimba principiile dupa care isi duc existenta, de asta stii foarte bine in ce te bagi. Fiind o perioada in care vei dori o anumita stabilitate, vei dori sa cauti acel partener potrivit pentru a cladi impreuna un camin. Diferenta o face faptul ca mai mult decat oricand, aici alegi partenerul pentru defectele pe care le are si nu pentru calitati. Spui, orice om greseste, chiar si eu gresesc. Ce pot sa accept la celalalt? Pot sa accept ca e un betiv? Pot sa accept ca e un om mult prea timid? Pot sa accept ca munceste prea mult? Pot sa accept ca nu prea e romantic? Etc.
Asa stii ca o relatie va putea dura sau nu.
Varsta potrivita pentru prima relatie din perioada adolescentei, eu cred ca ar trebui sa vina undeva pe la 17 ani, 17 ani si jumatate.
Pentru ca inevitabil o sa vina si niste dorinte sexuale, pe care e greu sa le infranezi o vesnicie. Cand simti ca iubesti pe cineva, vrei sa il iubesti in toate modurile posibile.
Eu consider ca e bine sa traim chiar si intr-o relatie adolescentina un prag de trecere care sa fie sub forma unei relatii a copilariei. Primul an sa fie dedicat descoperirii celuilalt, ce vise are, cum il poti ajuta sa si le implineasca? Cum ii poti demonstra loialitatea? Abia apoi, cand relatia are un fundament de incredere, cand relatia este cunoscuta de cercul de prieteni si sustinuta, poti sa te gandesti sa incepi sa faci trecerea spre mai mult.

| NoSmile a răspuns:

Nu varsta maturizeaza o persoana.
Fiecare cand se simte pregatit.
Te pup!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Acum depinde si de genul relatiei...
O relatie care sa aiba de toate, cred ca dupa 20 la fete este ideala..acum depinde si de modul de gandire al fiecaruia.
Sunt momente in viata in care chiar daca nu crezi ca esti pregatit, instantaneu te trezesti ca le stii pe toate si ca faci fata chiar si acolo unde credeai ca este imposibil.
O zi frumoasa sa aihappy

| AlexanderAdrian a răspuns:

Pentru o relatie serioasa de la 25 ani in sus, asta e parerea mea.

Fiindca o relatie trebuie sa implice nu doar apropiere emotionala ci si fizica, adica sex, ar trebui sa ne gandim serios la o relatie cand suntem pregatiti pentru acest pas. Si cum intotdeauna am fost de parere ca minim 16 ani ar fi varsta de la care un adolescent/tanar isi poate incepe viata sexuala, atunci clar o relatie relativ serioasa e de preferat sa se construiasca dupa varsta de 16 ani. Rareori se intampla ca un cuplu de varsta mica sa reziste suficient cat sa formeze un cuplu veritabil, de-asta am considerat ca de pe la 25 ani in sus prioritatile se mai schimba.

| wolder a răspuns:

16 ani o relatie copilareasca. o relatie serioasa de la 18-19.

| OnuOnulică a răspuns:

Peste 16 ani.

| neutrino a răspuns:

Depide de felul si scopul relatiei. Daca esti in relatii bune cu mama ta, o poti ruga sa te lase si sa te supravegheze sa faci o dulceata, fie ea amara!

| Latinmoon explică (pentru neutrino):

Era doar o intrebare ce nu are neaparata legatura cu mine si i-a lasa-mi tu numele in pace. phbbbbt

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

16-30, parerea mea.
Ce e sub, sau peste, deja nu prea e ok.
Nu sunt genul sa cred in tipare, dar in materie de relatii chiar e bine sa incepi cand esti pregatit(a), si sa te opresti inainte sa fie prea tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minim 15 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand nu o intretii pe banii parintilor.

| Andreiu68 a răspuns:

17-32ani dupa 32 casatoria.

| ManiaculTau a răspuns:

14+ ca ai buletin laughing)

| pumpkinbc a răspuns:

Nu cred ca este o anume varsta.In ziua de azi un om de 18 ani poate sa fie mai matur decat unul de 38.Depinde de cat de matur esti atat tu cat si cel/cea cu, care incepi relatia

| Dumy92 a răspuns:

Nu conteaza varsta, cu cat ai mai multe relatii (scurte-lungi), cu atat acumulezi mai multa experienta...