| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt sansele ca daca iubitul meu a ejaculat, s-a curatat si s-a spalat pe maini si s-a sters dupa care mi-a facut degetica, sa raman insarcinata? Precizez ca am luat pastila de dupa dar am avut scaune moi si nu sunt convinsa daca am dat o afara sau nu.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ce sa dai afara? Ai macar chiar si cea mai mica idee in privinta modului in care functioneaza hormonii din continutul unei pastile contraceptive (de a 2-a zi)? Asupra caror glande si organe din organismul femeii isi manifesta actiunea lor?
Pentru a mai proceda si alta data in mod iresponsabil, citeste :
Atunci cand sunt folosite pilule contraceptive, hormonii sintetici din continutul lor, care sunt aproape perfect identici/similari cu hormonilor produsi de organismul femeii, insa din cauza cantitatii imense de hormoni dupa administrare inhiba si chiar opreste activitatea ovarelor pentru o perioada de cateva zile.
Activitatea OVARELOR este inhibata, oprita si din acest motiv NU mai dezvolta, NU mai maturizeaza si NU se produce si nu se elibereaza OVULE VIABILE. astfel ca nu se produce OVULATIA.
De asemenea este oprita si NU mai are loc dezvoltarea si ingrosare a mucoasei uterine adica a ENDOMETRULUI, incat aceasta sa nu mai fie apta procesului de nidatiei si de a se mai dezvolta un eventual ovul fecundat.
In concluzie ca ce ar putea fi data afara? dupa convingerea ta?
Multa sanatate!

| Gegegeheheg a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Stiam ca daca dai pastila afara (prin varsaturi sau scaune moi) in primele 3 ore dupa administrare esti nevoita sa iei alta, eu am avut scaune moi la maxim o ora si ceva dupa ce am luat-o.

| Gegegeheheg a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu nu ma refeream sa dau spermatozoidul afara, ci pastila!

10 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Iertare, foarte multe fete, băieți întreabă acest lucru.
Sfatul meu, luați și citiți despre cum se poate rămâne însărcinată!
Natura și-a luat propriile măsuri de contracepție. Sarcina se instalează doar dacă ejacularea are loc în interiorul fetei, nu în afară! Pentru o sarcină nu este nevoie doar de câteva picături pe degete. Este nevoie de întreaga cantitate în interior! Nu vă mai îndopați aiurea cu pastile pe bază de hormoni, căci apoi vă întrebați de ce vă este dereglat ciclul. Acesta este unul dintre motivele pentru care e dereglat ciclul!

| Andreeush a răspuns:

Acea pastilă ai luat-o degeaba.
Data viitoare fii mai atentă.

| vampyremisa a răspuns:

Stai linistita. pastila a fost luata fara motiv.

| DaniGl a răspuns:

Nicio șansă, practic ai luat pastila degeaba. Acea pastila se ia numai în caz de urgenta și numai la consultarea medicului.

| Roxanamihaela25 a răspuns (pentru DaniGl):

Asa este..nu trebuia sa o iei, la mine si prietenul s-a intamplat sa isi dea drumul in mine si abia a 2-a zi am luat pastila "magică" nu este bine sa te indopi cu astfel de pastile din punct de vedere hormonal. Iar pastila de a 2-a zi se ia doar odata la 6 luni.Asa că doar aveți grija.

| Gegegeheheg a răspuns (pentru DaniGl):

Esti convins de asta? Stiam ca in mediu umed spermatozoizii traiesc mai mult iar el s-a spalat pe maini. chiar daca s-a sters nu stiu poate erau inca vii si daca este asa i-a introdus direct in vaginul meu.

| Gegegeheheg a răspuns (pentru Roxanamihaela25):

Este prima data cand o iau, sunt virgina, am vrut sa fiu precauta si m-am si speriat foarte tare cand a venit si mi-a spus ca el s-a curatat la. in fine, sper doar sa fie totul in regula, deoarece am avut scaune moi la un interval as spune de maxim o ora jumatate si ca pastila sa si faca efectul era nevoie de 3 ore.

| WeebGodAkane a răspuns:

Esti deja insarcinata, o sa ai niste copii de deget cu ochii facuti din acele pastile si o sa se pise apa