| alexutza222 a întrebat:

Ce boli (BTS-uri) se pot lua prin sarut?
Daca folosesti corect prezervativul poti lua vreun BTS?
Cum pot sa-mi dau seama daca o persoana are vreo BTS?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

BTS nu se trasmit prin sarut. Alea sunt doar simple boli contagioase.

Sansele sunt extrem de mici, dar la fel ca si in cazul sarcinii nu inexistente.

O intrebi sau te uiti peste analizele ei

| corbulalbrosu a răspuns:

Prin insasi numele lor, adica boli cu transmitere sexuala (BTS) se specifica modul de transmitere a acestora de la o persoana la alta. Prezervativul protejeaza si impiedica transmiterea majoritatii bolilor mai putin a infectiei cu virusul HIV, deoarece respectivul virus este atat de microscopic incat poate trece cu usurinta prin porii existeni in latexul din care sunt confectionate prezervativele. Fara analize nu iti poti da seama daca tu esti sau o alta persoana este infectata cu vreun BTS.

| corbulalbrosu a răspuns:

""În ­ceea ce priveşte sărutul, de cele mai multe ori acesta nu constituie o­ ­cale de transmitere a bolilor cu transmitere ­sexuală. Doar sărutul franţuzesc, atunci când se face schimb de salivă, poate fi implicat în infectarea cu virusul hepatitei B."" Raspuns dat de : Dr. Rodica Şerban
medic primar epidemiolog
medic specialist boli infecţioase. http://adevarul.ro/......index.html