| Harius a întrebat:

Ce e dragostea adevarata?

Răspuns Câştigător
| Paul754880338 a răspuns:

Este calea prin care inveti totul despre Respect, este recompensa in urma Respectului desavarsit, este de asemenea o motivatie puternica pentru a te respecta pe tine insuti si nu mai putin persoana de langa tine. Mai inseamna atentie, altruism, sacrificiu si inca o data atentie. Daca toate astea le simti si le pui pe primul loc in fata rutinei cotidiene a vietii, atunci esti langa cine trebuie. Odata construita relatia si sentimentul nu va opriti eforturile de a o intretine si... cam atat.

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ceva care creaza suferinta, dezamagire, iluzi

| mihai69 a răspuns:

Un mit / o himeră.
De fapt, nu - ea există: ia-ți un câine și o vei vedea!

| Andreeush a răspuns:

Un mister!

| Plato a răspuns:

"Dragostea e reducerea lumii intregi la o singura fiinta, preamarirea unei singure fapturi pana la indumnezeire.
Ah, ce adevarat e ca fiinta iubita devine Dumnezeu!
Dragostea e sufletul insusi. E de aceeasi natura. Dragostea e o scanteie divina ca si sufletul, si tot ca el e incoruptibila, indivizibila, nepieritoare."
- Victor Hugo

Răspuns utilizator avertizat
| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Nu cred ca exista!

Răspuns utilizator avertizat
| Carinaaaaaaaaa a răspuns (pentru Neamtu20):

Eu vorbesc dupa propria experiență. De restul nu stiu.

Răspuns utilizator avertizat
| Carinaaaaaaaaa a răspuns (pentru Neamtu20):

Văd că toți care au comentat au aceeași părere happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Crezi rau

Răspuns utilizator avertizat
| Carinaaaaaaaaa a răspuns (pentru Neamtu20):

Cu siguranta prima variantă

| Atlas33 a răspuns:

O dragoste, o iubire adevarata exista oricand in viata oricui, macar o data in viata. Uneori insa, confundam iubirea cu dorinta de a iubi.Este atunci cand renunti la tine in favoarea celuilalt, cand uiti de tine si nu te mai intereseaza ca te doare sau suferi, important este ca celalalt sa zambeasca, sa fie fericit.Este atunci cand simti sa-ti oferi sufletul si inima celuilalt, sa simti dorinta de a face orice sa-i aduci un zambet, sa-i oferi in fiecare zi ratii de fericire, indiferent de sacrificiile per care le faci.Sa traiesti pentru el, pentru ea, sa te anulezi, sa simti ca tu numai existi si ca totul ce erai tu, a devenit el a devenit ea.Vezi tu,iubirea e sadita in sufletul oricui,indiferent ca este un eschimos sau o zulu,doar ca oamenii,din teama de a nu suferi, se feresc di calea iubirii si, chiar daca iubesc, evita sa marturiseasca pentru a nu fi luati in ras, ridiculizati sau ignorati.Se intampla ca toti sa iubim cu adevarat doar ca nu gasim receptorul, pentru ca a iubi cu adevarat nu inseamna sa iubesti tu..ci,a te lasa iubit.A face sacrificiul de a primi iubirea cuiva chiar daca tu nu-l iubesti,a incerca din rasputeri sa-l intelegi,sa-l lasi sa te aproprie,sa te atinga chiar daca atingerea lui te arde,sa il privesti chiar daca privirea ta nu vrea sa-i susitina privirea,sa primiesti tot ceea ce iti ofera chiar daca fiecare cuvant al lui sau al ei,te enerveaza la culme,te agita,te nelinisteste. facand toate astea, cu timpul, vei invata sa-l iubesti si tu, pentru ca e greu sa-ti placa cineva la inceput, fara de care mai tarziu, nu mai poti trai.Lasa-te Iubit daca poti, si vei cunoaste dragostea adevarata.

| QuennV a răspuns (pentru Atlas33):

Cat se poate de corect.

| AZKE a răspuns:

Este un vis care se va termina cândva

| Neneaciordables a răspuns:

Multa serotonina, dopamina si oxitocina