| aditzy:) a întrebat:

Ce este gelozia?

Răspuns Câştigător
| Tessy a răspuns:

Un sentiment de care scapi greu..si uneori prea tarziu...sad

18 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Gelozia este un sentiment care este cauzat din cauza iubirii, daca iubesti cu adevarat pe cineva e normal sa fi gelos, dar totul cu o limita, o gelozie exagerata poate distruge relatia, daca esti gelos inseamna ca esti suspicios, fara incredere in partener, asta daca esti gelos fara motiv, dar daca ai motive, atunci e ceva normal sa fi gelos, asta denota ca iti pasa de acea persoana, nu ti-e indiferenta si nu suporti sa o/il vezi in preajma altora, e ca o teama sa nu il/o pierzi...

| Vizitiul a răspuns:

O prostie.

| SweetCandy a răspuns:

"un monstru cu ochii verzi"laughing este un sentiment care apare din iubire, adica eu zic ca este normal sa fii putin gelos, insa cand se intrece orice limita consider ca e obsesiebig grin...

| theodoraafi a răspuns:

Eu sunt o persoana foarte geloasa...
gelozia se poate caracteriza prin lipsa de incredere in partener. este o obsesie continua a gandului ca iubitu/a, sotul/a te insala.


gelozia distruge majoriatea relatilor.

| Ruxyana a răspuns:

Este un sentiment care il simti pentru persoanele care le iubesti.
gelozia este necesara intr-o relatiewinking...pentru ca ityi dai seama daca cel de langa tine, tine la tinewinking... dar prea multa gelozie strica
pentru ca desparte multe cupluriiwinking
gelozia apare cand vrei ca persoana pe care o iubesti vrei sa fie doar a tawinking:*


dar dupa parerea mea este:sentiment chinuitor si obsedant pe care il provoaca in sufletul cuiva banuiala sau certitudinea ca fiinta iubita este necredincioasatongue

Răspuns utilizator avertizat
| Liada a răspuns:

E un sentiment stupid...sunt eu foarte geloasa...si uneori sufer din asta...nu-i bine deloc. cel putin asa cred eu

| ariana_5123 a răspuns:

Dovada neincrederii in persoana iubita. Iar aceasta prostie numita gelozie de cele mai multe ori distruge casnicii, relatii si chiar te distruge pe tine. Multi spun ca gelozia se naste din iubire excesiva dar eu sunt convinsa ca este doar lipsa de incredere.Pa pa

| cristina21 a răspuns:

Se spune ca gelozia apare doar atunci cand iubim cu adevarat. Ca doar un sentiment real si puternic poate genera un altul, cel potrivit caruia persoana iubita ne apartine intru totul, si ca trebuie sa fie doar a noastra. De aici, apare nevoia de control, si chiar posesivitatea, iar dus la extreme, acest sentiment duce chiar la acte violente grave. Citind articole de specialitate, am observat niste cote inspaimantatoare ale crimelor comise din gelozie (aproape 20%).

Daca vorbeam mai devreme despre gelozia reala si cea iluzorie, le vom detalia acum, specificand in primul rand ca relatiile de colegialitate, parteneriat (in domeniul afacerilor), amicitie sau afectivitate fara conotatii sexuale, sunt perfect normale intre persoanele de sex opus. Ele vor aparea si vor exista mereu, si nu au de ce sa trezeasca suspiciuni sau sentimente de gelozie. Cu totii avem prieteni de sex opus, personae cu care lucram sau ne petrecem timpul liber, fara ca acest lucru sa ne afecteze relatia.

Trebuiesc stabilite, insa, niste limite, intre aceste tipuri de relatie, si cele care denota un alt tip de comportament, inadecvat si care implica ceva mai mult decat "amicitie".
Si totusi, gelozia este ceva ce poate fi depasit. Fie prin buna comunicare a cuplului, fie apeland la ajutor specializat, ea poate deveni un impuls pentru dezvoltarea personala

| kiki_1173 a răspuns:

Cert este ca ceea ce numim in mod obsnuit gelozie este de fapt teama de a nu-l pierde pe cel pe care il iubim.ideea sau suspiciunea ca ar putea avea o relatie la fel de intima cu altcineva produce durere si furie, indiferent de cita vreme sunteti impreuna, pentru ca in acest caz are importanta ca *este cu mine* si ca o relatie inseamna angajament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand te enerveaza ca prietenul tau se uita dupa altcineva, sta de vorba cu o alta persoana de gen feminin si aceea nu este mama ta sau mama sa sau o persoana in varsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un sentiment urat, te face sa suferi si distruge relatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Rezultatul neîncrederi din interiorul cuplului, nesiguranță!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozia? un sarpe ce-ti macina sufletul daca nu stii sa-l stapanesti, este sentimentul de mijloc, intre dragoste si ura...cand esti doar un pic gelos, in limite normale inseamna ca iubesti dar cand intreci masura deja esti obsedat precum Othello... poate distruge tot ce este frumos intre doi oameni ce se iubesc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roxyprincesss, geloaso, prințeso, ce ți-aș da eu un pumn în ochiul ăla care-l tot închizi. La ce bun atâtea emoticoane? Suferi de emoticoneală?

| jack_4485 a răspuns:

Pai, omul are anumite nevoi plasate pe o scara a necesitatii imediate. incep de la nevoia de mancare si apa si ajung pana la nevoia de siguranta si de respect. pe undeva pe acolo se afla si nevoia de afectiune.
gelozia este normala, este raspunsul mintal la frica de a pierde afectiunea cuiva.

| Benchis_Melisa_1994 a răspuns:

Gelozia nu este altceva decat teama, Teama ca nu mai esti important pentru persoana iubita!

| AnoSora a răspuns:

Draguta,gelozia este provocata de starea ta sentimentala,daca iubesti pe cineva cu adevarat,nu uita,daca intreci masura prea mult si impui reguli noi care va afecteaza pe amandoi mai ales pe el,devine deja obsesie,obsesia poate duce la despartire din cauza geloziei, orice ai face in dragoste, nu fi geloasa prea mult doar daca ai motive si esti sigura de ele:*:*

Întrebări similare