| nothingelsematters a întrebat:

Ce inseamna daca fostul tau prieten te cauta virtual si iti cere sa iesi cu el sa vorbiti,povestiti cand stie ca esti intr-o relatie? e ok ce face? poti ramane amic cu fostul tau prieten? iar actualul ce va spune de asta? ii zici buna ies cu fostul meu prieten sa mai povestim? noi am ramas ok dupa ce ne-am despartit nu a fost ceva tragic,am tinut in continuare unul la celalalt nu am incercat sa ne facem gelosi.ne-am intalnit de mai multe ori intamplator,am vorbit si atat. el s-a despartit recent de prietena lui. asta pentru ca mi-a spus el nu am cerut eu sa imi spuna daca e cu cineva.eu tin la el in continuare,dar nu vreau sa renunt la prietenul meu.nu ne potrivim intr-o relatie,de aceea intreb daca e ok sa ramai amic cu el sa stii ca e acolo, si ca poti vorbi cu el cateodata.

Răspuns Câştigător
| stark47 a răspuns:

Daca doar sa vorbiti, da e foarte OK si tot respectul pentru persoane care pot face asta.insa exista situatia ca dupa ce te desparti de cineva sa cauti in lista de foste cuceriri pe viitoarea.
pentru ca iti aduci aminte ca a fost OK intre voi si ca v-ati simtit bine si dupa o despartire ai nevoie de acel sentiment de stabilitate care erai obisnuit sa il ai cu persoana respectiva.
eu cred ca asta incerca el sa faca acum

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Inseamna ca nici acum nu te respecta si ca este momentan singur.

| Exilee a răspuns:

Daca te cauta sa iesi sau sa vorbesti cu el inseamna ca doreste sa comunice, si nicidecum sa vehiculeze alte idei... Este vorba doar de COMUNICARE. NU se intampla nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare situatie este altfel. Eu am avut o "fosta" cu care relatia s-a stins de la sine si am ramas buni prieteni, dar la modul ca ne-am ajutat unul pe altul cu lucruri care cereau eforturi substantiale. Sotul ei nu a avut niciodata vreo problema cu situatia, ba chiar daca ea ma invita la ei, isi facea de lucru de acasa si ne lasa singuri. Intotdeauna ea m-a cautat, eu niciodata. Niciodata dupa terminarea relatiei nu ne-am dat unul la altul si nu am facut absolut nimic nelalocul lui. Deci se poate!
Daca intr-adevar vrei sa ramai amica cu fostul, mai intai discuta cu actualul, dar avand grija sa insisti ca tu vrei sa fii cu actualul, asa cum ai si afirmat.

| Alicezzz a răspuns:

Daca pe actualul tau prieten nu il deranjeaza prietenia, amicitia voastra atunci poti pastra o relatie de prietenie. Desi eu nu cred in prietenia dintre un fost iubit si o fosta iubita...aaa ca iti lasi loc de,, salut,, ok dar ca sa ne vedem la suc sa iesim deja, devine un fel de implicare si este prea mult.Acum tu decizi ce este mai bine pentru tine, ma gandesc ca fostul tau prieten daca acum este liber, incearca sa se reorienteze si poate mai are sentimente fata de tine, cred ca mai corect ar fi ca tu sa ii pui intrebarea deschis si sa il intrebi care sunt intentiile lui fata de tine? Bafta! happy

| PinkIceCream5 a răspuns:

Buna,e cam complicata situația având in vedere ca trecutul poate apărea in orice moment si asta afectează prezentul. Daca fostul te caută abia după ce s-a despărțit de prietena lui e clar ca vrea sa va împăcati,daca chiar vroia sa rămâneti amici continua prietenia chiar daca era împreuna cu prietena lui. Eu nu prea cred in relațiile de genu' adică daca ați fost ceva cândva e clar ca nu veți putea fi amici, spui ca tinea la tine... Daca chiar tinea nu va desparteati, gândește-te la actualul tau prieten. Ti-a demonstrat ca tine la tine? Oare te merita cu adevărat? Daca da, nu da aurul de lângă tine pe o piatra aruncată cândva. Nu are rost, acum tu faci cum îți dictează inima dar daca va reimpacati sa nu ajungeti iar in punctul despărțiri. Ai grija ce îți doresti lângă tine, bafta! Pa