| Sabinax a întrebat:

Ce părere aveți despre următoarea fraza "Dacă iubeşti pe cineva, lasă-l liber. Dacă se va întoarce îţi aparţine. Dacă nu se va întoarce nu ţi-a aparţinut niciodată."?
Un baiat dupa cat timp va simți regretele despartirii? Eu zic ca e mai bine daca fata nu-i da nici un semn de viata, asa va simți cum este fără ea in totalitate.

Răspuns Câştigător
| Dominicc a răspuns:

Iti voi spune punctul meu de vedere

"Dacă iubeşti pe cineva, lasă-l liber". Aici e foarte adevarat. Si eu am inteles sau inca lucrez in a intelege asta. Atata timp cat "iubesti" in adevaratul sens al cuvantului acea persoana, adica dincolo de superficialitate si posesivitate... nu ai de ce nu sa nu il lasi liber. Pentru ca nu ai un regret daca faci asta. Stii ca iubind persoana aia, si ea ti-a impartasit asta si au fost momente frumoase in relatie. Le vei aprecia mereu si asta conteaza. Libertatea cuiva nu trebuie tinuta de altcineva sau masurata. Cu cat ii lasi libertate cu atat te va aprecia ca persoana mai mult. Si iti va oferi mult mai multe decat ca si cum o tii legata de tine. Pentru ca libertatea cuiva nu iti apartine tie, indiferent ca e sorata ta sau partenerul tau. Fiecare aveti nevoie de spatiul vostru. Daca o persoana pleaca, stii ca a-ti evoluat impreuna pana aici. Si daca o iubesti ii dai libertatea necesara sa incerce noi experiente care o fac fericita. Este greu de acceptat insa e singurul lucru serios si matur pe care il poti face. Sa ii multumesti pentru tot si sa mergeti mai departe.

"Dacă se va întoarce îţi aparţine. Dacă nu se va întoarce nu ţi-a aparţinut niciodată."?" - Iti "apartine" ca si relatie, nu ca si persoana... adica sa refaceti momente faine, sa le traiti, sa va simtit bine unul cu altul. Sa fiti impliniti. Si eu sunt de acord ca daca se se va intoarce inseamna ca a fost ceva intre voi, a fost sincer si real. Daca nu se va intoarce, iar e adevarat. Inseamna ca nu a fost ceva sincer si real. A fost doar o aparenta unde ai crezut ca ai iubit, unde ai crezut ca e persoana potrivita. smd. Doar aparente. Daca ceva e real si s-a simtit asta in voi, in momentele voastre impreuna, exista o revenire unde puteti face iar momente faine impreuna, sa reluati ceva frumos.

Daca nu... inseamna ca unul din ei sau amandoi sa mintit pe el insusi. E dureros, pentru ca au ignorat adevarul mult timp. Si asta va durea un timp.

Despre "regretele" despartirii... depinde de fiecare persoana. Unele le simt un timp mai indelungat, altii dupa 1 zi sau 1 saptamana. Sau 1 luna. Depinde de fiecare cum isi face timpul si viata. Unele persoane il simt dupa ce trec sifonate printr-o alta relatie unde au crezut ca va fi mai bine. Altele imediat dupa intra in aceste stari. Altii cand raman singuri cu gandurile lor si isi vad situatia si alegerile altfel smd. Altii nu au regrete. Din orgoliu, influente, ego smd. Nu le mai pasa pur si simplu. Considera ca asa e ok si aia e. Nu se mai gandesc deloc la ce a fost. Nici de bine, nici de rau. Astea sunt persoanele care nu au fost ele in relatie. Ci o aparenta.

" Eu zic ca e mai bine daca fata nu-i da nici un semn de viata, asa va simți cum este fără ea in totalitate." -

Daca fata simte ceva real pentru el (emotii, sentimente, stari) nu are de ce sa ii dea de inteles ca ar fi mai bine fara ea in totalitate. De ce nu i-ar da un "semn"ca si ea exista si timpul petrecut impreuna a contat si pentru ea. Pana la urma au fost doi, au trait amandoi stari si au comunicat. Ignoranta poate fi de mai multe feluri si motive. Un om cand ramane singur se adapteaza, insa nu uita momentele si intamplarile. Alea nu mor si nu se duc. Si daca a fost o conexiune si compatibilitate intre ei, ea va ramane mereu insa ce e dincolo de asta, ii va mentine impreuna sau va anula totul.

Consider ca fata ar trebui sa fie matura incat sa stie exact ce vrea, daca a simtit ceva cu adevarat pentru baiatul ala, si sa se uite putin in interiorul ei. Daca ia decizii cu capul. sau cu sufletul. Pentru ca, capul poate spune si avea multe reactii. Uneori la nervi sau frustrari. Insa daca dai putina atentie si sufletului, realizezi ca lucrurile stau mai diferit.

Ca adaos...
Un barbat cu integritate va intelege ca o femeie nu il mai vrea si stie ca nu poti sa te rogi pentru a primi iubire de la cineva.

Prin simpla intrebare " Chiar iti doresti langa tine pe cineva care nu te vrea?" sau " Chiar iti doresti sa stai cu o persoana 1 secunda cand ea vrea sa fie cu totul in alta parte?" vei realiza ca nu are sens. Si inseamna ca vei avea parte de persoane mult mai bune si ok in viitor, ca barbat ce stie ce vrea si ce are de oferit, unei fete care stie ce vrea si apreciaza ce primeste in adevaratul sens.

Restul e cancan.