| RAY a întrebat:

Ce parere aveti de modul de viata celibatar? sunt persoane pe aici care traiesc de multi ani singuri/singure cum e? v-ati obisnuit asa sau sperați la o relație?

20 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Sunt singur cam de 3 ani. Am avut de atunci câteva experiențe, dar nimic care să se concretizeze într-o relație, doar tatonări. De altfel cam toate experiențele mele au fost mai mult tatonări decât relații propriu-zise Mie unul îmi place să fiu singur, să fac ce vreau când vreau. Dacă e să îmi placă o fată foarte mult voi petrece timp cu ea, mi-aș dori să și vină să doarmă la mine din când în când. Sau să dorm eu la ele, că s-a întâmplat și așa. Dar nu mă văd în scenariul ăla în care locuiesc cu o tipă zi de zi și îmi planific viitorul și în funcție de dispoziția ei.
Cred în iubire dar nu cred în relații. Pentru mine idealul înseamnă experiențe trăite intens. Care să țină de la o noapte petrecută împreună la câteva săptămâni sau luni. Mai departe nu văd nimic. Suntem oameni foarte diferiți și cred că dacă sunt ceva lecții de învățat din interacțiunea dintre doi oameni anul e o unitate de măsurare exagerată. Depinde mult de persoanele peste care dai și în ce fel e relația. Unele relații sunt bazate pe partea de pasiune, altele pe tandrețe. Dar sunt necesare ambele ingrediente pentru a-mi dori să stau mai mult timp cu cineva. E mișto și să fii într-o relație. Dar nu pe termen lung. Nu văd căsătoria, copiii, happily ever after și alte bazaconii din astea. Dar nu exclud că se poate să îmi schimb părerea. Dar trebuie să fie o tipă al naibii de faină. Una de asta e foarte rară și nici eu nu o merit acum și de ar fi să dau peste ea. Toate la timpul lor. Mă văd în ceva mai apropiat de o relație clasică doar undeva pe la 35 de ani. Dar mai degrabă nu se va întâmpla.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Eu sunt singură de doi ani.Asta intră în discuție?
Cât despre a doua parte, nu-mi mai fac speranțe.

| RAY explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Normal ca da, cum a fost la inceput? acum cum este?

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru RAY):

M-am obișnuit cu singurătatea.E greu la început până te obișnuiești,apoi nu mai ai probleme.Pot să spun chiar că ai mai multă libertate.Și când spun libertate,nu mă refer să mergi în club și să bei până dimineață,când cazi sub masă.Nu,mă refer la acea libertate care îți permite să faci lucrurile care-ți plac,în care nu trebuie să-ți faci griji că nu o să te placă cineva dacă te îmbraci în albastru, dacă citești sau porți ochelari.În timp, ajungi să realizezi faptul că nu-ți mai pasă ce cred alții despre tine.
Devii un om matur și responsabil, îți schimbi ideile, devii alt tu.Dar vezi tu...vine un moment în care ai vrea să fie cineva lângă tine.Nu neapărat să spună ceva, doar să știi că e acolo.Pentru că de cele mai multe ori, prezența contează.

| RAY explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Asa e ai dreptate, dar de ce numai crezi deloc?

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru RAY):

Pentru că oamenii nu mai pun preț pe sentimente.
Pentru ei contează doar banii, un loc bun în societate și cam atât.

| RAY explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Ai dreptate, deloc nu ai incercat o relatie in acesti 2 anii?

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru RAY):

Crede-mă,e doar o pierdere de timp inutil și energie.

| FemeiaPisică a răspuns:

Celibatar înseamnă necăsătorit. Nu trebuie să fii neapărat singur, poți avea o relație fără să te căsătoreşti cu respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare normal, nu suntem facuti sa fim celibatari, mai devreme sau mai tarziu avem nevoie de o relatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba ii ai laughing)))

| FoxyM a răspuns:

Ray,nu stiu ce varsta ai, dar cu siguranta iti vei gasi pe cineva care sa te iubească asa cum esti tu.Nu vei fi celibatar pentru ca tu ai un suflet deschis si bun.

| RAY explică (pentru FoxyM):

Oamenii buni la suflet sunt bataia de joc a tuturor

| FoxyM a răspuns (pentru RAY):

Dar nu si celor care au sufletul la fel!

| RAY explică (pentru FoxyM):

Sufletul nu atrage sexul opus doar aspectul fizic

| FoxyM a răspuns (pentru RAY):

Dar din suflet tu manifesti anumite stări si emotii, deci te ajuta.

| RAY explică (pentru FoxyM):

Daca tu spui, asa e, asta percepi tu?

| FoxyM a răspuns (pentru RAY):

Nu e adevarat Ray.Pentru mine ar conta mai mult sufletul decat aspectul.Cui îi place un musculos fara creier? sau vreo frumoasa incultă de da in gropi?

| RAY explică (pentru FoxyM):

Dar nici nu ai sta cu x daca nu e atractie, chimie, iubire, asa am vb cu una la fel imi spunea apoi am fost dezamagit

| FoxyM a răspuns (pentru RAY):

Ray,chimia si atractia trebuie sa existe, desigur ca nu ai sta cu cineva care nu te atrage. Daca nu exista chimie, inseamna ca exista interes.Se simte cand cineva iti poarta sentimente, nu cele inchipuite, dar iti spun ca tu vei avea pe cineva daca iti doresti asta.Nu te obliga nimeni daca tu nu doresti.