| anonim_4396 a întrebat:

Ce păreri aveți despre persoanele acelea cărora, în timpul actului sexual, le place să-și muște partenerul/partenera de gât, buze și uneori chiar de bărbie și obraji?
E ceva în neregulă cu ei?
De unde această manifestare?

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Marcarea teritoriului poate fi explicata din punct de vedere evolutionist.

Psihanalitic, sa zic asa, mancarea este legata de dragoste (materna). Nu zici unui copil de care-ti place "Imi vine sa te mananc"?

Ii mai zice "cute agression", "love bites", "hickey".

Eros si Thanatos lucreaza mai degraba impreuna decat separat. Melanie Klein a dus mai departe ideile lui Freud, obiectul dragostei este atat sursa de placere cat si de frustrari. Mama te iubeste, dar te cearta cand nu mananci tot din farfurie. Ca sa-i arati ca o iubesti trebuie sa mananci tot.

13 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cand o sa gasesti persoana potrivita, o sa intelegi.

| Mosotti a răspuns:

Parere buna, obiectiv vorbind, daca lor le place si ambii parteneri sunt de acord, este okey. Mie de ex nu imi place, dar nu e normal sa fiu subiectiv.

| Nemessys a răspuns:

Nu te supara ca îți zic, dar tu chiar crezi ca are un rost sa tot pui întrebări legate despre niște chestii pe care nici măcar nu le-ai testat și sa mai spui și despre ele sau despre persoanele care le practica ca nu sunt ok?

Si în plus, ce părere poți avea despre persoanele de genul asta? Eu o fac și îmi place sa ofer și sa primesc. Deci da, suntem normali.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Tocmai, pun întrebări din astea ca să aflu cum sunt acele chestii pe care nu le-am testat, să aflu de la alții cum sunt.
NU am menționat în nici un context că aceste persoane nu ar fi normale, n-am afirmat așa ceva, ci am întrebat dacă alții, din perspectiva lor, le consideră normale.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Și dacă toată lumea ți ar spune ca nu sunt normale, ce ai face?

Trebuie sa înțelegi ca ceea ce este normal pentru mine poate sa nu fie normal pentru tine dar și invers. Nu exista normal la modul general.
Folosim dar și înțelegem normal în sensuri nepotrivite.

De exemplu daca zic,, nu este normal sa" as transmite,, ca nu este bine sa se facă" sau,, cei care i fac sunt anormali"

Pur și simplu muscatul de gat buze, sâni sau ce o mai fi, nu sunt nici normale dar nici anormale, nici înregula dar nici neinregula. Aceeași chestie și pentru persoanele care o fac / primesc. Atât timp când amândoi se simt bine atunci e perfect.

| Werrich a răspuns:

De numește Sado Masochism. Mie îmi place.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu musca cu dinții nu e nici o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De umeri se pune? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dap,Numai copcilanderii fac asta după părerea mea.
Și e absolut scârbos.

Nu sunt okey la vedere.
In rest e absolut normal, indiferent daca le provoc eu sau ea.

În pat e acceptat orice în limitele dorinţelor cuplului şi a păstrării sănătăţii mentale şi fizice.
Nu mi se pare că ar fi ceva în neregulă. Despre psihologia din spatele muşcăturilor se poate vorbi până mâine dimineaţă.

| Paul0007 a răspuns:

Cred ca e ceva foarte tare si excitant pana in maduva oaselor, eu unul as incerca asa ceva ( poate intr-o alta viata )

| Anonim20123333 a răspuns:

Le place prea mult parerea mea.