| gfghn a întrebat:

Ce poti face cand simti ca viata ta pare sa nu mai aiba sens?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Bine ai spus "pare" sa nu mai aiba sens!
Viata intotdeauna are sens,altfel am fi cu totii plante.
Sau,mai rau, obiecte.
Doar ca,de ceva timp tu nu-l mai vezi,te-ai ratacit in amaraciuni si tristeti,in melancolii si suferinte,numai o mare dezamagire,o durere mare,te poate face sa gandesti asa.
Ce te bucura inainte? Cum erai tu? Ce iti placea sa faci intr-adevar?
Adu-ti aminte de tine, cea de dinainte sa te pierzi pe tine si iti vei reveni.
Usor n-o sa fie, stiu.
Dar iti vei reveni, pas cu pas, in fiecare zi.Si intr-o buna dimineata o sa descoperi ca viata e din nou frumoasa!
Nu renunta atat de usor!
Nimic din viata fiecaruia nu e intamplator,totul are un sens, un scop, pe care il vei intelege la un moment dat.
Viata e plina de lectii si incercari, fara de care nu te poti maturiza, nu te poti implini ca om.
Viata intotdeauna are sens!
Regaseste-l.

21 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Sa dai un sens!

| Anca95 a răspuns:

Intotdeauna viata are sens.Fiecare om este "trimis"pe pamant sa indeplineasca o misiune, se naste se inmulteste si moare.Asta este legea firii.Cu totii trecem prin aceste perioade, insa nu toti suntem la fel.De noi depinde cum suntem.De aceea trebuie sa imbinam utilul cu placutul si sa facem in asa fel incat sa facem bine, cu toate ca nu reusim de fiecare data.Trebuie sa schimbam lumea in bine prin puterea exemplului personal.De asemenea cred ca fiecare om ajunge la un moment dat in fata unor crize existentiale cum esti tu in momentul de fata.Trebuie sa te gandesti ca fiecare obstacol care iti apare in viata reprezinta inca o piesa in procesul tau de maturizare si ca fie ca vrem sau nu mereu ne vom lovi de cate un moment mai dificil, dar trebuie sa-l depasim intotdeauna cu mult curaj si sa nu alegem metode lase(alcool, droguri sau chiar suicid). Incearca sa faci ceva pentru a-ti "hrani" aceasta perioada.Practica un sport, citeste o carte, uitat-te la un serial, iesi cu prietenii.Incearca sa faci ceva pentru tine.Mult noroc si la multi ani! Sunt sigura ca va fi bine!>big grin

| gfghn explică (pentru Anca95):

Multumesc mult draga Anca.big grin

| Anca95 a răspuns (pentru gfghn):

Cu multa placere! Capul sus!

| cristiiiiiii a răspuns:

Sa te linistesti si sa incerci sa treci peste clipele grele

| Dariusuu a răspuns:

Dai tu un sens atunci.

Fa ca totul sa fie mai bine, spera ca va fi mai bine.

Orice inceput are si un sfarsit ( inclusiv raul).

| michelia a răspuns:

Ti-a raspuns foarte frumos greece12. E adevarat tot ce spune.
Daca starea asta a ta de tristete profunda persista orice ai face, ai nevoie de putin ajutor de la medic.
Nu stiu daca esti sau nu la pragul ala cind ti-ar fi necesare antidepresive si un pic de psihoterapie.
Lupta-te intii iar daca nu poti singura, exista solutii oricum ( nu vindeca trauma, dar iti fac viata suportabila).

| e1xtz a răspuns (pentru michelia):

Ca o sa treaca

| blueheart a răspuns:

"Daca viata ta are un sens atunci poti suporta totul." Nietzsche
Sa privesti altfel viata, sa gasesti o motivatie pentru a trai, sa-ti stabilesti prioritati, dorinte, sa comunici.

| Different69 a răspuns:

Da-i tu un sens thinking

| TheSmith a răspuns:

Cauta-i sensul! pana il gasesti, mori!

| gazza01 a răspuns:

Cati ani ai? :O

| para001 a răspuns:

S.o iei de la inceput

| danyshatAT a răspuns:

Viata intotdeauna are un sens incearca sal gasesti sati croiesti propriul tau drum

| OchiiDinUmbra a răspuns:

Ii gasesti unul.e tot ce pot sati spun.gandestete ca ti-a fost scris sa trece prin asta si ca de fapt viata are mai multe necazuri decat bucurii(parerea mea) dar asta e...trebuie sa te bucuri de cat de mult poti.

| Capatina_Bogdan_1997 a răspuns:

Gaeste-i tu sesnus gasesteti un rol in viata fa ceva practica ceva fa-ti o familie o persoana iubita ele iti dau rostul

| Kidutz970523 a răspuns:

Cand viata n-are niciun sens, iti faci unul, stiu cat de greu pare si cate durere poti avea incat sa spui cuv dintre acestea, dar incearca sa iti gasesti un nou sens.

| ApathyWoman a răspuns:

Viata nu are sens. Cauta-i tu unul. Incepe sa scrii, deseneza, gaseste ceva in care sa te implici. Stiu ca pare complicat, dar pana nu-i dai tu un sens, nu va avea unul.