| EmaS a întrebat:

Ce preferi: bogat fara iubire sau sarac iubind?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Aleg iubirea.
Nu are importanta daca esti sarac,atat timp cat iubesti si esti iubit,cand esti jumatatea unui intreg poti face orice,iubirea e curajul si puterea ta secreta!
Necazurile si amarul vietii trec mult mai usor in doi,fericirea si bucuria sunt la ele acasa intre doua inimi care se iubesc,nimic nu le poate invinge.
Un om care isi masoara valoarea in bani si valori materiale,e mult mai sarac decat unul care nu are dupa ce bea apa,dar iubeste din tot sufletul.
Cel bogat, vine acasa si-l asteapta un majordom scrobit.
Cel sarac, vine acasa si-l asteapta lumina din sufletul cuiva.

27 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cam pe la sfarsitul vietii! Varsta nu conteaza, mai pe la batranete, sa spui : am fost iubit(a).
Asa e? happy

| Anca95 a răspuns:

Sacar iubind. Daca iubesti si esti iubit poti trece peste toate obstacolele vietii si desigur esti fericit.Cu totii stim ca banii nu aduc fericirea o intretin ce-i drept pentru ca te scutesc de multe discutii, insa cand ai bani este foarte greu sa-ti gasesti iubirea adevarata daca nu si imposibil pentru ca nu stii daca profita de banii tai sau daca te iubeste cu adevarat.Cand ai multi bani nu stii ce sa faci cu ei asa ca mai bine le duci grija si aleg sarac iubind.

Răspuns utilizator avertizat
| ZaineaM a răspuns:

Eu prefer bogata si iubind. sincer acum. cine nu ma iubeste pe mine. de fapt daca nu ma iubeste. divortez si iau o arte din bani dupa care ma casatorec cu una saraca care ma iubeste si le am pe amandoua. sunt dstept nu? :")))

| eliaclodia a răspuns:

Nu e dupa preferinte intotdeauna, din pacate.

| EmaS explică (pentru eliaclodia):

Asta asa este, dar ce ai prefera, totusi?

| eliaclodia a răspuns (pentru EmaS):

Deasupra unor astfel de alegeri, as prefera. Sa stiu ca iubirea invinge, deci invinge, deci cu siguranta o sa fie si bogatie, daca pe undeva a fost saracie si poate sa mai fie uneori si saracie, daca a fost bogatie, totul e sa invinga iubirea.

| EmaS explică (pentru eliaclodia):

Si iubirea invinge intotdeauna!

| CapacDeBere a răspuns:

Sarac iubind:X

| meduzzza a răspuns:

Eu as prefera sarac si iubind pentru ca in doi poti sa faci totul chiar si banii.Noi facem banii nu ne fac ei pe noi.

| EmaS explică:

Tinand cont ca tu ai mai multa experienta in domeniu, spune-ne tu!
Mie intotdeauna mi-a dat un sentiment de siguranta, de protectie, mi-a placut sa stiu ca sunt iubita. Cred ca te referi la varsta a treia cand ai nevoie sa fi iubit, sa ai cine sa iti puna ventuzele!

| EmaS explică:

Mai sunt si alte tehnici de manipulare inteligenta emotionala.Sunt practici folosite frecvent in viata de cuplu.

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

Bani inseamna putere happy Cine are putere face orice, deci... aleg sa fac orice happy
Iubirea este o chestie abstracta, relativa. Banii sunt adevaratiwinking

Oricum, nu stiu cat de mult vor mai avea putere banii, se zvoneste ca in 10 ani vom recurge iar la troc. Deci, incerc sa ma bucur pe ultima suta de metrii happy

| EmaS explică (pentru IMC90):

Cu bani nu poti cumpara sanatate, nici iubire.Ca sa fii fericit, trebuie sa ai o familie fericita.Cu cat vei întelege mai bine nevoile sotiei cu atat vă veti putea apropia mai mult unul de celălalt si vă veti putea bucura mai mult de relatia de dragoste si bucurie pe care Dumnezeu a intentionat-o pentru voi

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

Sanatatea numai cu bani se poate cumpara fiindca medicamentele sunt campioane pe lista de cheltuieli.
Dragostea adevarata nu o poti cumpara, dar o poti inlocui cu altele lucrurui.
Chestia e ca banii depind numai de o singura persoana pe cata vreme dragostea depinde de 2 persoane ceea ce inseamna ca nu o poti controla. Mie unu, imi plac numai lucrurile pe care le pot controla si prefer sa stau deoparte de ceva ce mai devreme sau mai tarziu ma va depasi. Cine considera ca poate controla 100% o relatie si ca va fi fericit pana la adanci batraneti este irealist. Asa ca, de ce naiba sa suferim?

| EmaS explică (pentru IMC90):

Dragostea nu inseamna numai suferinta.Inseamna fericire, implinire, siguranta.Este extraordinar sa iubesti si sa te simti iubit, sa daruiesti si sa primesti, sa imparti greutatile si necazurile cu cel drag.Am 46 de ani si am trecut prin multe din incercarile vietii,dar familia mi-a fost intotdeauna aproape,m-a ajutat,mi-a dat putere sa lupt, si este un sentiment minunat cand vezi ca cei dragi sunt alaturi de tine si te mpotiveaza sa lupti pentru ca au nevoie de tine, ca ai pret in ochii lor.Nimic nu poate sa echivaleze sau sa tina locul unei familii adevarate!

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

Este foarte interesant faptul ca nu exista o moralitate adevarata. In sensul ca, ceea ce pentru mine este bine, pentru tine poate fi rau si invers.

Cu cat iubirea si sprijinul sunt mai intense cu atat caderea va fi mai mare. Cel putin, din punctul meu de vedere iubirea fata de parinti nu se poate compara cu iubirea fata de o femeie (niciodata). Vorba aia, poti avea cate femei doresti, poti face cati copii vrei insa alti parinti si alti frati nu mai ai de unde sa faci rost. De aceea dragostea fata de parinti nu poate fi substituita cu nimic, cu atat mai mult cu cat este neconditionata.
Pe partea cealalta (asa zisa iubire care este promovata azi peste tot la TV) nu exista, este o fantasma. Nu exista prietenii comune, exista doar interese comune. Foarte putini sunt 100% fideli fata de partenerul lor. Si imagineaza-ti ca dupa o viata impreuna cu ''persoana iubita'' cat de mare va fi caderea cand vei afla ca ''te-a inselat''.

Toti baga dragostea in fata, fara sa se gandeasca ca ea nu exista nici in 10% din cazuri.
Banii in schimb, ori ii ai ori nu-i ai, e foarte simplu. Valoarea capitalului personal este o constanta (cel putin pe termen scurt) pe cand dragostea este o variabila.

| TotLora a răspuns (pentru IMC90):

Nu poti compara iubirea fata de parinti, cu cea fata de persoana cu care formezi un cuplu si mai ales cu cea fata de copilul tau. Esti sigur ca poti face cati copii doresti? Si cand acestia sunt in pericol oare cat de usor respiri? Nu o face pe durul pentru ca ai sa fii surprins cat de slab esti in fata iubirii.

| IMC90 a răspuns (pentru TotLora):

Nu fac pe durul. Ar fi culmea sa incep sa zic pe aici ca ''am trecut prin situatii prin care nici nu gandesti'' (cum era melodia aia) sau ca am vazut atat de multe la viata mea incat nimic nu ma mai poate surprinde. Pur si simplu mi-am exprimat opinia si am incercat s-o argumentez asa incat sa ma scot din context (fiindca banuiesc ca pe nimeni nu intereseaza ce am facut eu sau ce fac). Ideea e ca am vorbit din experienta, nu am aruncat niste randuri la misto.
Intr-o tara ca Romania, cu o populatie ca a Romaniei este foarte greu sa fii fericit, si ii respect pe cei care reusesc big grin

Dar cum am zis, nu exista o moralitate adevarata. Poate pentru X este mai interesant sa se dea cu parapanta decat sa cresca copii. Fiecare isi stabileste prioritatile, nu exista un model pe care trebuie sa-l urmam (ca doar nu suntem oi).

| TotLora a răspuns:

De ce este necesar sa aleg o extrema? Imi place viata mea asa cum este, un trai decent inconjurata de iubire si sa pot oferi iubire.

| Remus82 a răspuns:

Prefer sarac dar iubit.tongue

| FurtunaDiesel a răspuns:

Cata ipocrizie... ce Dumnezeului mai toti stim ca se gaseste cineva care sa ne iubeasca daca avem bani, chiar mai multe laughing fara bani nu poti sa mentii o relatie, nu poti sa ti nici o femeie langa tine indifrent cat de materialista ar fi ea, sa lasam ipocrizia! Nimeni nu zice sa avem miliarde de dolari, dar totusi sa traim decent in primul rand si dupa aia putem sa ne gandim la iubire!

| OtyZambirici a răspuns:

As alege sarac iubind. Multi de aici au dreptate ca se trece mai usor pe peste saracie cand sunteti in 2. Dar ma intreb ce inseamna pentru ei saracia. Daca ar fi o saracie in care ai muri de foame si nu ai avea ce pune pe masa si nu ai avea o casa unde sa stati. In momentul acela iti dai seama ca iubirea nu te hraneste asa de mult. Prefer o viata unde sa exite echilbrul intre cele doua. Sau daca e sa cagticam bani sa castigam suficient de mult incat sa avem ce pune pe masa, sa ne imbracam, sa avem unde locuii si intretine casa si sa putem creste si un copil. Si iubirea sa fie cat se poate de buna. Da stiu si acum injurati-ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alegerile astea mi se par stupide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ipocrizie la maxim ce sa spun

| adeadela87 a răspuns:

Sincer eu saraca iubind:p

| DJAndreea a răspuns:

Sarac iubind...bagat fara iubire te plictisesti