| benga94 a întrebat:

Cei care aveti ani de zile de relatie, am 3 ani cu iubita mea din care de 2 locuim impreuna,faza e ca nea cam scazut apetitul sexual,ei ia scazut si mai mult,nu ca nu mar iubii sau ca ma inseala sau alte chestii ca nu are nici cind nici cum,nu stiu cum sa procedez,de despartit nu se pune problema deoarece tinem unul la celalalt dar ce sa facem cu partea intima? ea cred ca e putin cam frigida zic eu, astept ceva pareri.

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cam devreme va confruntati cu genul asta de probleme,sa stii,dar se poate rezolva.
Nu stiu daca problemele ei sunt de natura psihica sau fizica,dar te sfatuiesc sa o ajuti pe ambele planuri.
Fizic,asigura-te ca mananca sanatos si se odihneste suficient,las-o sa doarma oricat are nevoie,fara sa o deranjezi,cauta sa nu va lipseasca fructele din casa sau legumele pentru o salata in pat,la ore tarzii.
Presupun ca iubita ta este in conditii bune de sanatate si nu are vreo afectiune care s-o impiedice sa functioneze normal si fiziologic, pentru ca daca are asemenea probleme, va trebui sa le aduci la un stadiu de puternica ameliorare daca nu chiar de vindecare totala!
Pe urma, vine partea psihologica.
Pentru ca locuiti impreuna, iubita ta se simte asigurata sexual si afectiv si nu mai are "foamea" si curiozitatea de la inceput.Stie ce poate avea oricand, stie la ce sa se astepte, drept pentru care, se "odihneste" in linistea si siguranta pe care i le oferi.
Va trebui sa o readuci la stadiul de la inceput si ai de facut cateva mici eforturi.
In primul rand va trebui sa incetezi cu desavarsire sa-i mai ceri ceva cu tenta sexuala.Saruturile patimase care cer vor disparea,privirea ta pofticioasa de asemenea si vei rezista in felul asta pana o vei auzi sa te intrebe curioasa sau intrigata,ce se intampla cu tine,pentru ca se va nelinisti oarecum de schimbarea ta brusca.
Abia la intrebarea ei vei reactiona,dar nu cum iti doresti tu,ci raspunzandu-i calm ca totul este in regula si vrei sa aveti o seara erotica de vis peste trei nopti,peste doua sau,ma rog,cand crezi tu de cuviinta!
Si,ofera-i o seara,intr-adevar,de neuitat!
Adu-ti aminte ce ii placea,vino cu o floare si raspandeste petalele peste cearceafuri,iubeste-o ca niciodata si noaptea respectiva ii va ramane in memorie pentru mult timp.
Urmatoarea zi,insa,continua-ti comportamentul abstinent,fara sa-ti exprimi dorintele,fara sa ceri...
Vei vedea cum acest tratament va da roade in scurt timp,este un fel de dus scotian sexual,care pune simturile in miscare!
As fi putut sa-ti spun sa stai de vorba cu ea si sa gasesti radacina raului, dar cred ca deja ai facut-o si nu ti-ar folosi prea mult.
Incearca metoda mea, te rog, de stricat nu strica nimic, dar poate fi solutia problemei voastre.
Programeaza-ti totul in minte si treci la actiune!
Mult noroc si dragoste!

| candora a răspuns:

Am privit o data la tv o emisiune, cica la fel ca voi un cuplu se confrunta cu astfel de probleme. Iar regizorii si specialistii le-au oferit solutia. Timp de o saptamana trebuiau sa faca sex in diferite locuri, partial publice, pline de tensiune. In parc, in asa fel incit sa nu fie vazuti, in roata dracului, in tren cind ramin singuri, in masina in parcare etc etc, si astfel psihologii au garantat ca tensiunea ceea de a fi vazut creste apetitul sexual. Incearca si tu, eu am incercat in masina happy, e suuuupeeeeerrrr!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Păi, pe mine mă pune pe gânduri o altă chestie : zici că "ea e puţin cam frigidă".

De ce crezi tu acest lucru, nu are orgasm?

Apoi, nu dai nici un detaliu privind relaţiile voastre sexuale - ar trebui să ghicim noi ce faceţi în pat sau ce ar trebui să faceţi?

De asemenea, pentru un sfat corect ar trebui să ştim : vârsta, durata unui act sexual, detalii despre preludiu, frecvenţa relaţiilor sexuale ( o medie pe săptămână/lună, deci de câte ori o faceţi ), cine are orgasm şi câte ( să specifici şi în cât timp se ajunge la orgasm ), timpul liber/lucrativ ( deci, dacă acum lucraţi mai mult decât înainte, sau dacă v-aţi schimbat jobul ) - toate detaliile astea sunt necesare COMPARATIV cu perioada iniţială ( deci cum era în primul an, comparat cu situaţia actuală )!

Fără aceste detalii, NU pot decât să "ghicesc" - şi mă feresc să fac asta!

Dacă pot da un răspuns corect şi obiectiv, o fac - dacă nu, las pe alţii să dea cu ghicitul...

Dacă, în schimb, mai dai şi alte detalii ( cerute ), atunci revin cu un răspuns mai OBIECTIV!

| StauDeSase a răspuns (pentru bursuc001):

As dori si eu un raspun la subiectul asta. eu sunt casatorit avem 2 copii. eu am 27 de ani ea 22. problema este ca ea niciodata nu a fost atrasa sa facem sex. nu ii place sau nu stiu care e motivul. facem dragoste odata la 1 luna cate odata trece si 5 6 luni.As dori un raspuns!

| bursuc001 a răspuns (pentru StauDeSase):

E o "problemă" în relaţia voastră, o "fisură" ca să zic aşa...

O viaţă sexuală "normală" implică cel puţin 2 contacte sexuale pe săptămână!

Şi în cazul tău este VALABIL răspunsul care l-am dat mai sus!
Doar vârsta NU mă ajută să dau un răspuns OBIECTIV!

Te rog să citeşti răspunsul pe care l-am dat pentru benga94 şi să-mi trimiţi acele DETALII ( cerute acolo ) prin mesaj PRIVAT!

Apoi, în funcţie de acele detalii, mai COMPLETEZ acest răspuns ( tot prin mesaj privat ) – discuţia o purtăm DOAR în „privat", deoarece detaliile sunt mai intime/personale...

Mesajul "privat" se poate trimite din secţiunea Mesaje ( pe stânga paginii, e scris cu portocaliu, a 5-a rubrică şi are simbol un "plic" - sau de pe profilul meu ( faci click pe poza mea sau pe numele meu şi intri pe profilul meu şi ai acolo o "tastă" denumită Mesaje ).

Primul mesaj trebuie trimis de pe profilul meu ( ca să-ţi fie mai uşor, până te obişnuieşti ); iar pe restul le poţi trimite din secţiunea Mesaje, deoarece acolo găseşti şi răspunsurile mele ( sau alte mesaje trimise de alţi useri ).

Mesajul privat se trimite DIRECT "destinatarului", fără a fi afişat pe sait ( la alte persoane ) - de aceea este mesaj "privat" ( îl şti DOAR tu şi destinatarul ).

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

| neutrino a răspuns:

A aparut deja plictiseala. O relatie nu merge mult timp din inertie, ea trebuie permanent intretinuta.

| Ekcstsy a răspuns:

Try to spice things up. Mai exact ceva un scenariu, pozitii noi, jucarii sexuale, sa va uitati la un "film" impreuna si sa faceti ce fac si aia de acolo, axeaza-te mai mult pe ea cateodata si uita de tine. Excit-o pana-si da drumu mai exactwinking.

| liliacALB a răspuns:

Experiente noi, calatorii, surprize, cadouri, teatre, locuri noi de vizitat, toate acestea reprezinta premise pentru revigorarea spiritului si implicit a vietii sexuale. Oricum, trebuie schimbat ceva in viata voastra comuna. Probabil sunteti foarte ocupati si stresati amandoi. Curaj!

| marya1994 a răspuns:

Incercati pozitii noi

| EllaEva a răspuns:

Incercati jocuri, pozitii noi, in apabatting eyelashes gasiti ceva noi care sa va atraga pe amandoi fii mai pasional cu ea