| WilliamQoilung2024 a întrebat:

Cel care se căsătorește cu o femeie care pe parcursul vieții ei, avut mai mulți parteneri, printre care și unul care era căsătorit și ea i-a fost amantă, este cel care a câștigat?
Sau cel care a pierdut?

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Femeia a fost sau nu casatorita, caci nu reiese din intrebarea ta, ai spus doar " avut mai mulți parteneri, printre care și unul căsătorit" deci putea sa fie si amanta acestuia!

"Cel care se căsătorește cu o femeie care pe parcursul vieții ei, avut mai mulți parteneri, printre care și unul căsătorit, este cel care a câștigat?
Sau cel care a pierdut? "

Nu cred ca cineva castiga si cineva pierde!

| WilliamQoilung2024 explică (pentru Simpatic):

Unul era căsătorit. Ia i-a fost amantă.

| Simpatic a răspuns (pentru WilliamQoilung2024):

Am inteles
ce sa zic daca barbatul care se casatoreste cu o femeie cu experienta in ale amorului sa nu zic mai multe, nu a fost niciodata casatorit si nici nu a avut vreo iubita pana atunci atunci da se poate vorbi intr-o acceptiune ipotetica si nerealista, ca acea femeie a avut noroc

in fine, la modul general nu ai noroc sau ghinion cand ai un partener care a avut o viata sexuala activa...

cat despre intrebarea tam, asa si-a trait acea femeie viata, daca este corecta ii spune viitorului ei sot cine a fost ea!
oricum nu este despre trecut cat este despre prezent intr-o relatie, nu?

| RAY a răspuns:

Femeile cauta un provider beta cu care sa iti creasca un copil facut cu un alfa, 1/4 din barbati cresc copilul altuia sau sta cu tine cand ajung la menstruatie de plictiseala dar tot te inseala cu un alfa,mirel din turnu maguiele este un frustrat beta de care toate femeile au profitat,cu asta sta o femeie ca el din nu are de ales sau una frumoasa pentru banii, de esti saracie, urat nu te vrea nici una si astea urate au pretenti acum, barbati beta termina ultimi cand pasarica este uzaa rau de tot, ca o masina veche, un alfa devirgineaza

| Lupică27 a răspuns (pentru RAY):

Tu iti versi frustrarile nu vorbesti la subiect.

| RAY a răspuns (pentru Lupică27):

Sa stii ca nu oblig pe nimeni sa ma citeasca, asta e parerea mea

| 120bulevard a răspuns (pentru RAY):

Ce aberatii scrii acolo cumetre? Vorbesti exact ca un incel de pe reddit. Dar de aia care au 50-60 de ani si au copii de-o seama cu tine si femeile le-au fost loiale de la inceput si inca sunt cu ei, de aia ce mai zici, aia tot beta sunt? Nu te mai uita la toate spurcaciunile redpill de pe YouTube ca aia profita de traumele tale ca tu sa te autovalidezi, sa te simti in ceea ce zic, cauta-ti o femeie cuminte si mai lasa internetul ca nu e bine

| RAY a răspuns (pentru 120bulevard):

Asemenea cazuri sunt rare, ceea ce afirm eu este dovedit stiintific
https://en.wikipedia.org/wiki/Nice_guy
Herold și Milhausen (1998) au descoperit că femeile sunt mai predispuse să declare că își doresc un tip drăguț, dar nu le aleg în viața lor reală de întâlnire. De asemenea, au descoperit că femeile i-au perceput pe băieții drăguți ca având mai puțini parteneri sexuali în general, dar i-au perceput ca fiind mai eligibili pentru întâlniri. Femeile susțin că preferă să se întâlnească cu persoane care au mai puțină experiență sexuală [sic]. O treime dintre femei, totuși, au raportat că se întâlneau cu mai mulți parteneri care au avut mai multă experiență sexuală decât ei [sic - imposibil de știut obiectiv acest lucru]. A existat o relație dihotomică între percepția unei femei despre ceea ce este și ceea ce face un tip drăguț și dacă „termină sau nu ultimul", așa cum spune proverbul comun. Dacă o femeie crede că un tip drăguț este amabil și respectuos cu femeile, atunci ei vor spune că nu termină ultimul. Dacă tipul drăguț este perceput ca fiind pasiv sau neatractiv, atunci ei vor spune că termină ultimul. [14]

Urbaniak și Killman (2003) au construit viniete ale a patru concurenți ipotetici ai emisiunii de întâlniri: „Nice Todd" vs. „Neutral Todd" vs. „Jerk Todd" vs. „Michael", care a fost creat pentru a fi un control. „Nice Todd" a descris un „om adevărat" ca fiind „în contact cu sentimentele lui", amabil și atent, non-macho și interesat să pună pe primul loc plăcerea partenerului său. „Neutral Todd" a descris un „bărbat adevărat" ca pe cineva care „știe ce vrea și știe cum să obțină" și care este bun cu femeia pe care o iubește. „Jerk Todd" a descris un „bărbat adevărat" ca pe cineva care „știe ce vrea și știe cum să obțină", care îi ține pe toți ceilalți cu atenție și evită chestiile „atingând sentimentul". „Michael" a descris un „om adevărat" ca fiind relaxat și pozitiv. În două studii, Urbaniak și Kilmann au descoperit că femeile pretindeau că preferă „Nice Todd" față de „Neutral Todd" și „Jerk Todd", în comparație cu „Michael", chiar și la diferite niveluri de atractivitate fizică. De asemenea, au descoperit că, pentru relațiile pur sexuale, „frumusețea părea relativ mai puțin influentă decât atractivitatea fizică". După ce au recunoscut că preferința femeilor pentru „frumusețe" ar putea fi umflată de părtinirea dezirabilității sociale, în special datorită utilizării lor de scripturi verbale, ei au ajuns la concluzia că „rezultatele noastre generale nu au favorizat stereotipul tipului drăguț; în schimb, rezultatele noastre au sugerat că atitudinile femeilor. (așa cum s-a exprimat în studiile anterioare), de fapt, se potrivesc, în general, cu comportamentele lor. Bunătatea a fost un factor solid și pozitiv în alegerea femeilor cu privire la un partener de întâlnire și în cât de dezirabil l-au evaluat pe Todd." [15]

McDaniel (2005) a construit viniete de întâlniri cu un „tip drăguț" stereotip versus un „tip distractiv/sexy" stereotip și a încercat să le facă pe amândoi să sune pozitiv. Au fost oferite chestionare unui grup de femei în care li s-au prezentat două scenarii, unul care implică tipul drăguț și celălalt îl implică pe tipul distractiv/sexy. Cele două variabile măsurate au fost probabilitatea femeilor de a alege un tip drăguț față de un tip distractiv/sexy și motivele lor pentru a face acest lucru. S-a constatat că a existat o corelație mai puternică între trăsăturile pozitive percepute de o femeie la bărbat decât în ​​obiectivele ei pentru relația matrimoniale, ambele fiind măsurate în chestionar. Cele două trăsături care au prezis probabilitatea de a dori să urmeze o relație au fost atractivitatea fizică și drăguțea/dulceața. Cu toate acestea, dacă un bărbat a fost perceput a fi drăguț/dulce, dar nu a fost găsit atractiv din punct de vedere fizic, i-a afectat și mai mult șansele de a avea o relație romantică. În studiu nu a existat nicio modalitate de a măsura în mod direct atractivitatea fizică a bărbaților cu care au fost prezentați; aveau doar informații cu care puteau trage concluzii. Deoarece nu i-au putut vedea pe bărbați și aveau doar informații de folosit, McDaniel a descoperit că acest lucru poate sugera că femeile romantizează ideea unui tip drăguț/dulce, dar de multe ori nu îl aleg pentru că, în realitate, este probabil să fie mai puțin atractiv decât un bărbat. așa-numita „smucitură". [16]

Un studiu din 2008 la Universitatea de Stat din New Mexico din Las Cruces a arătat că „băieții drăguți" raportează că au mult mai puțini parteneri sexuali decât „băieții răi". [17] [18]

Barclay (2010) a constatat că, atunci când toți ceilalți factori sunt menținuți constant, băieții care efectuează acte generoase sunt considerați mai dezirabili pentru întâlniri și relații pe termen lung decât băieții negeneroși. Acest studiu a folosit o serie de descrieri potrivite în care fiecare bărbat a fost prezentat într-o versiune generoasă sau de control, care diferă doar dacă bărbatul avea tendința de a-i ajuta pe ceilalți. Autorul sugerează că bunătatea în sine este de dorit pentru femei, dar tinde să fie folosită de bărbații care sunt mai puțin atrăgători în alte domenii, iar aceasta este ceea ce creează aspectul de „băieții drăguți termină pe ultimul loc". [19]

Judecător și colab. (2011) au concluzionat că „Băieții drăguți nu termină neapărat ultimii, dar termină un al doilea distanță în ceea ce privește câștigurile... totuși, priviți din perspectiva echității de gen, chiar și băieții drăguți par să se descurce relativ bine. femeilor agreabile sau neplăcute". [20]

Sadalla, Kenrick și Vershure (1985) au descoperit că femeile erau atrase sexual de dominația la bărbați (deși dominația nu i-a făcut pe bărbați simpatici pentru femei) și că dominația la femei nu a avut niciun efect asupra bărbaților. Acest lucru poate sugera și mai mult că mitul tipului drăguț este unul al preferinței sexuale și nu al preferinței întâlnirilor. Femeile par practic în toate studiile să accepte relațiile romantice cu băieți drăguți, dar sunt mai puțin probabil să le considere parteneri sexuali ocazionali. [21]

Bogaert și Fisher (1995) au studiat relațiile dintre personalitățile bărbaților de la universitate și numărul lor de parteneri sexuali. Ei au descoperit o corelație între numărul de parteneri sexuali ai unui bărbat și trăsăturile de căutare a senzațiilor, hipermasculinitate, atractivitate fizică și niveluri de testosteron. Ei au descoperit, de asemenea, o corelație între numărul maxim lunar de parteneri și trăsăturile de dominanță și psihotism. Bogaert și Fisher sugerează că un construct subiacent etichetat „ dezinhibare " ar putea fi folosit pentru a explica majoritatea acestor diferențe. Ei sugerează că dezinhibarea s-ar corela negativ cu „amabilitate" și „ conștiinciozitate " din modelul de personalitate Big Five. [22]

Botwin, Buss și Shackelford (1997) au descoperit că femeile aveau o preferință mai mare pentru surgență și dominație în partenerul lor decât bărbații, într-un studiu despre cupluri de întâlniri și proaspăt căsătoriți. [23]

Ahmetoglu și Swami (2012) au descoperit că bărbații au fost evaluați a fi mai atrăgători dacă femeile îi percep ca fiind mai dominanti, reprezentați în studiu prin postura corpului deschis și gesticulația. [24]

Alte puncte de vedere
Vizualizarea „băieții drăguți termină ultimul"
Un aforism comun este că „ băieții drăguți termină ultimii ". [10] Fraza se bazează pe un citat al managerului lui Brooklyn Dodgers, Leo Durocher, în 1946, care a fost apoi condensat de jurnaliști. [25] [26] Citatul original al lui Durocher a fost: „Băieții drăguți sunt peste tot acolo, pe locul șapte" (6 iulie 1946), [25] [27] când se referea la New York Giants din 1946, care au fost rivalii lui Dodger. Locul al șaptelea la care se referea Durocher era de fapt penultimul loc în Liga Națională; multe variante apar în lucrările ulterioare, [28] inclusiv autobiografia lui Durocher, Nice Guys Finish Last. [29] Giants ar termina sezonul 1946 în pivnița Ligii Naționale, în timp ce Dodgers lui Durocher ar ajunge pe locul doi. [30]

Simplist, termenul „tip drăguț" ar putea fi o expresie adjectival care descrie ceea ce pare a fi un bărbat prietenos, amabil sau politicos. Expresia „băieții drăguți termină ultimii" se spune că a fost, de asemenea, inventată de biologul american Garrett Hardin pentru a rezuma teoria egoistă a genelor despre viață și evoluție. Acest lucru a fost contestat de Richard Dawkins, care a scris cartea The Selfish Gene. Dawkins a fost interpretat greșit de mulți ca confirmând punctul de vedere al „tipului drăguț care termină ultimul", dar a respins afirmațiile din documentarul BBC Nice Guys Finish First. [31]

Opinia „băieții drăguți termină pe ultimul loc" în relații este că există o discrepanță între preferințele declarate ale femeilor și alegerile lor reale la bărbați. Cu alte cuvinte, femeile spun că își doresc băieți drăguți, dar într-adevăr merg pe bărbați care sunt „născuți" sau „ băieți răi " până la urmă. Acest lucru poate duce la descurajarea bărbaților în încercarea de a avea relații sexuale ocazionale cu femei și, de asemenea, în căutarea lor de relații romantice. Stephan Desrochers susține, într-un articol din 1995 din revista Sex Roles, că mulți bărbați „sensibili", pe baza propriei experiențe personale, nu cred că femeile își doresc de fapt „băieți drăguți". Din cauza acestei convingeri, bărbații sunt mai puțin probabil să urmeze o relație romantică cu o femeie dacă se percep ca băieți drăguți. Dacă nu cred că femeile vor fi atrase sexual sau romantic de ele din cauza trăsăturilor lor mai feminine sau „drăguțe", atunci probabil că vor fi îngrijorate, posibil o altă trăsătură care duce la preferința femeilor pentru smuci. Cu alte cuvinte, bărbații care sunt mai încrezători și își fac mai puține griji dacă sunt percepuți într-un anumit fel au mai multe șanse să aibă o relație sexuală romantică sau ocazională cu o femeie la alegerea lor. [32]

Potrivit lui McDaniel, cultura populară și sfaturile pentru întâlniri „sugerează că femeile pretind că își doresc un „băiat drăguț", deoarece cred că asta se așteaptă de la ele când, în realitate, își doresc așa-numita „provocare" care vine odată cu întâlnirea cu o persoană. tip nu prea drăguț". [1]

Urbaniak & Kilmann scriu că:

Deși femeile se prezintă adesea ca dorind să se întâlnească cu bărbați amabili, sensibili și expresivi din punct de vedere emoțional, stereotipul tipului drăguț susține că, atunci când i se prezintă de fapt posibilitatea de a alege între un astfel de „tip drăguț" și un „macho" nebun, insensibil, închis emoțional. om" sau „trebuie", ei îl resping invariabil pe tipul drăguț în favoarea „așa-zisului" său concurent macho. [10]

O altă perspectivă este că femeile își doresc „băieți drăguți", cel puțin atunci când caută o relație romantică. Desrochers (1995) sugerează că „pare încă popular să credem că femeile din America contemporană preferă bărbații care sunt „sensibili" sau au trăsături de personalitate feminină". Într-un studiu realizat de Ahmetoglu și Swami (2012) s-a constatat că femeile erau mai atrase sexual de bărbații care aveau comportamente mai dominante în comparație cu bărbații care erau mai închiși. [33]

Herold și Milhausen [34] au descoperit că 56% din 165 de femei universitare au susținut că sunt de acord cu afirmația: „Poate că ați auzit expresia „Băieții drăguți termină ultimii". În ceea ce privește întâlnirile și sexul, crezi că femeile sunt mai puțin probabil să facă sex cu bărbați „drăguți" decât bărbații care „nu sunt drăguți"?" O a treia opinie este că, în timp ce „băieții drăguți" s-ar putea să nu aibă la fel de succes în a atrage femeile sexual, ei pot fi căutați de femeile care caută relații romantice pe termen lung (cu toate acestea, „băieții drăguți nu trebuie să-și piardă orice speranță, studiile care arată că în timp ce femeilor le plac „băieții răi" pentru aventuri, tind să se stabilească cu tipuri mai grijulii". „Băieții răi" tind să prezinte triada întunecată, adică „obsesia de sine a narcisismului, impulsivul, căutătorul de senzații tari și comportamentul nesimțit al psihopatului și natura înșelătoare și exploatatoare a machiavelianismului". Este o posibilitate ca femeile să plece pentru a scăpa de circumstanțele lor de abuz, boală sau sarcină pentru a căuta o șansă cu tipul drăguț (l-au respins anterior), după aceea. [ 35]

Herold și Milhausen susțin: „Deși „băieții drăguți" s-ar putea să nu fie competitivi în ceea ce privește numărul de parteneri sexuali, ei tind să aibă mai mult succes în ceea ce privește relațiile pe termen lung, dedicate." Acest lucru se datorează percepției că „băieții drăguți" manifestă, în general, un interes pentru relațiile de lungă durată, spre deosebire de „trecul" arhetipal, care caută doar parteneri sexuali și va merge mai devreme din cauza lipsei de interes pentru relațiile pe termen lung. [34]

Un alt studiu indică faptul că „pentru afaceri scurte, femeile tind să prefere un bărbat dominator, puternic și promiscuu". Alte dovezi apar într-un studiu din 2005 la Praga: „Deoarece femeile pot întotdeauna să-și facă rost de un bărbat pentru o aventură de o noapte, ele câștigă un avantaj dacă își găsesc parteneri pentru creșterea copiilor". [36]

Sindromul „Băiat drăguț"
Termenii „tip drăguț" și „sindrom de tip drăguț" pot fi folosiți în mod sarcastic pentru a descrie un bărbat care se consideră un „tip drăguț" prototip, dar ale cărui „fapte frumoase" sunt considerate a fi motivate exclusiv de dorința de a curte femei. Din curtarea menționată, „tipul drăguț" poate spera să formeze o relație romantică sau poate fi motivat de o simplă dorință de a-și crește activitatea sexuală. Rezultatele eșecului sunt adesea resentimente față de femei și/sau societate. Despre „băiatul drăguț" se spune că este pus de femei „în zona prietenilor " care nu-și răspund interesul romantic sau sexual. Acești bărbați cred în acest motiv din cauza rolurilor societale care spun că femeile le aparțin. Un raționament din spatele acestui lucru poate fi faptul că femeile sunt sexualizate în jocuri video, televiziune și filme. Interpretările feministe din cel de-al treilea val tind să vadă acest resentiment ca fiind bazat pe presupunerea bărbaților că au dreptul la sex și, prin urmare, sunt confuzi atunci când constată că acesta nu este la îndemână, în ciuda presupusei lor „bunătăți". [37] Mai multe interpretări orientate spre bărbați susțin că resentimentele se datorează faptului că societatea și marea majoritate a oamenilor în conversația vorbită pretind că sunt atrași de trăsături precum onestitatea, integritatea și bunătatea, când în realitate se declanșează considerații mai superficiale. atracţie. Conform acestei interpretări, oamenii care arată bogăție, aspect frumos, dominație și încredere au tendința de a reuși mai mult în dragoste decât „băieții drăguți". Băieții drăguți sunt, prin urmare, supărați de inconsecvența dintre ceea ce oamenii pretind că sunt atrași și de modul în care acționează în realitate. [38] [39] Uneori, acești bărbați sunt cunoscuți și prin termenul de „ cavaler alb ".

La începutul anului 2002, site-ul web Heartless Bitches International (HBI) [40] a publicat mai multe „răzbateri" despre conceptul de tip drăguț. Tema centrală a fost că un bărbat cu adevărat drăguț este de dorit, dar că mulți băieți drăguți sunt bărbați nesiguri care nu doresc să-și exprime sentimentele romantice sau sexuale în mod direct.

Potrivit jurnalistului Paris Martineau, mișcările incel și pilulele roșii (parte a manosferei anti-feministe ) recrutează bărbați deprimați și frustrați – care pot suferi de „sindromul tipului drăguț" – în alt -dreapta. [41]

Vezi și

| RAY a răspuns (pentru 120bulevard):

Nu e vorba de incel si de evolutia umana

| 120bulevard a răspuns (pentru RAY):

Nici macar n-o sa ma obosesc sa citesc citarile pe care le-ai facut scrise de oameni dezechilibrati mental si emotional. In loc sa-ti pierzi timpul citind asemenea aberatii mai bine cumperi cursul de seductie al lui loren loghin si poate asa reusesti sa agati si tu ceva ca din ce reiese de aici tu esti down bad, si nu o zic cu rautate dar mi se pare trist ca traiesti dupa asemenea preconceptii si privesti viata prin ochii altora, gaseste ajutor frate, viata trebuie sa fie simpla si frumoasa.

| RAY a răspuns (pentru 120bulevard):

Ala care pacaleste barbati prosti sa plateasca banii pe minciuni, nu ai nevoie de cartii,mai bine mergi la sala,manci sanatos, faci yoga, din astea da poti avea o iubita, cum am mai spus majoritatea cuplurilor sunt compatibilie, desi oricine poate avea partenera /partener

| doctorandus a răspuns:

Casatoria nu e joc de pacanele, asa ca nu lucrezi cu castig si pierdere.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

Casatoria e un contract. Ca la orice contract, pot fi castiguri, sau pierderi.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă are un soț bun a câștigat, dacă ea e o soție bună și el a câștigat. E valabil și invers. Dacă aceasta femeie are un soț dificil, cicalitor, certăreț, rigid în gândire etc, clar ea a pirdut. Ca sa înțelegi mai clar, trecutul nu are importanta între doi oameni care au devenit soți, contează cum se înțeleg ei. În funcție de cel care creează conflictele sau armonia în cuplu, se poate deduce cine e soț bun sau soț rău.