| joshua12 a întrebat:

Credeti ca masturbarea impiedica cresterea masei musculare?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici vad ce legatura ar avea.

| Simpatic a răspuns:

Intrebari de adolescent netrecut prin viata, no offence
NU, nu impiedica masturbarea cu nimic cresterea in masa musculara, din pacate in cazul unora masturbarea le 'impiedica' coeficientul de inteligenta sau numarul de circumvoluțiuni ale creierului.

| joshua12 explică (pentru Simpatic):

Stiu ca e stupida intrebarea, dar aveam o 'disputa' cu colegii acasa.

| Simpatic a răspuns (pentru joshua12):

Probabil ei considera ca influentezi negativ in urma masturbarii secretia de testosteron, dar este tocmai invers, citez cu ceva de pe net :
"Masturbarea poate fi, uneori, o solutie in acest sens, atata vreme cat nu devine un obicei compulsiv; imbunatatirea dispozitiei psihoemotionale - in timpul masturbarii, organismul secreta o serie de hormoni, precum endorfinele, dopamina, oxitocina, prolactina si testosteronul."

Cei cu care ai dispute referitor la intrebarea de mai sus, le poti da raspunsul meu de aici (cel actual)

| VoidEternal a răspuns:

Masturbarea in sine nu.

Starea de spirit care vine cu masturbarea, poate. Starea de relaxare care vine după iarăși nu te pune in situația în care abia aștepți să pui mâna pe greutăți. Cu alte cuvinte, dacă ești leneș și nemotivat, masturbarea cu siguranță nu te ajută.