| Eduardo177 a întrebat:

Masturbarea/ejacularea afectează creșterea masei musculare sau are vreo legătură cu testosteronul?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Spermatozoizi produci oricum, orice-ai face, in aceeasi cantitate. http://news.nationalgeographic.com/......h-control/

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ej? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ej (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de onanie mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine. Deci, ca sa combatem opiniile bizare si pseudomedicale, onania nu este un efort fizic sustinut (considerabil).

7 răspunsuri:
| tonyc7 a răspuns:

Depinde cat de des o faci. Oricum e o activitate care iti consuma caloriile. Asta inseamna ca fizic te slabeste daca o practici. Iar facuta pe termen lung, probabil ca te si poate tampi.

| mi25 a răspuns (pentru tonyc7):

De unde ai obtinut asemenea informatii?

| mi25 a răspuns (pentru tonyc7):

Da, am uitat sa-ti spun, lipsa vietii sexuale - unde masturbarea este parte - duce la afectiuni psihice. Vorba populara: ti se urca sperma la cap.
Desigur ca persoanele necasatorite(ma refer la cele care nu fac sex) au unele devieri psihice, dar acestea se datoreaza in mare parte lipsei relatiilor interumane.

| tonyc7 a răspuns (pentru mi25):

O persoana necasatorita nu inseamna neaparat o persoana care nu face sex. Sunt persoane necasatorite care au posibilitatea de a face mult mai mult sex decat cele casatorite.
O persoana necasatorita se poate culca cu cati parteneri doresti, in timp ce una casatorita e obligata sa se culce doar cu jumatatea lui/ei.
Cat despre mastorbare, cercetatorii au demonstrat ca si multe persoane casatorite (indeosebi barbati) o practica!
Iar devierile psihice nu au nicio legatura cu sexul, decat in cazuri foarte izolate! Deci daca e sa te tampesti, te poti tampi si daca esti casatorit(a) si faci sex regulat!

| mi25 a răspuns (pentru tonyc7):

Nu ai inteles ce am spus, asa ca nu o sa mai comentez. Mai citeste odata si analizeaza.

| doctorandus a răspuns (pentru tonyc7):

Spermatozoizi produci oricum, orice-ai face, in aceeasi cantitate. http://news.nationalgeographic.com/......h-control/

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ej? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ej (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de onanie mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine. Deci, ca sa combatem opiniile bizare si pseudomedicale, onania nu este un efort fizic sustinut (considerabil).