| LiviuPaul a întrebat:

Este adevarat ca sexul / masturbarea impiedica/incetineste dezvoltarea masei musculare? Argumente.

20 răspunsuri:
| Goldenboy97 a răspuns:

O data la 1-2 saptamani mi se pare ok.

| cristimihailov a răspuns:

De fapt afecteaza dezvoltarea osoasa. Hormonii sexuali incep sa fie eliberati mai tare si inchid mugurii de crestere ai oaselor mai repede.

| express11 a răspuns:

Ce are s...a cu prefectura? astea sunt prostii.stai linistit ca nu-i asa.

| Axys a răspuns:

Nu este adevarat

| Axys a răspuns:

Aici depinde si de organismul tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si lucrurile astea au si ele o anumita limita.In exces bineinteles ca dauneaza.

| LiviuPaul explică:

Ai vreo problema? Esti frustrat? Am pus o intrebare complet pertinenta din curiozitate, unii spunand ca e mit iar altii ca e adevarat. Daca nu stii raspunsul sau ti se pare o intrebare "idioata" de ce mai raspunzi? Si inca ce raspuns...

| Cosmin86 a răspuns (pentru LiviuPaul):

Ce raspuns sa dau unui copil pampalau si firav ca tine? rolling on the floor

| LiviuPaul explică (pentru Cosmin86):

Pamapalau si firav... Ai avut tu la 16 ani 76 de kg definit? Ai acuma la 28 de ani 85 de kg si nici prea definit nu cred ca esti. Esti tu cumva cel din dreapta de la inceputul video-ului? Daca da, atunci degeaba te dai smecher pe TPU ca ai ani de experienta in nutritie si antrenament(chiar daca ai), pentru ca arati ca orice alt om de pe strada care a facut 2-3 luni de sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LiviuPaul):

1. eu am facut antrenament de forta, nu de definire
2. filmarea aia are 1 an vechime
3. vezi de aproape :
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/......0536_n.jpg

Eu vad doar vene, e destul de definit big grin

Oricum acum sunt la definire, mai dureaza 1 luna si termin si cu definirea.

Cam asa arata un antrenament de forta :
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/......6424_n.jpg

Din ce in ce mai multe greutati suplimentare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LiviuPaul):

Inca ceva :

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/......1787_n.jpg

Aici ma plimbam prin parc, cu mainile mele firave big grin

Si aici stateam pe incheieturi 1 minut, la 90 kg :
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/......6457_n.jpg

Asa, orice om de pe strada poate face asta laughing

Sau sa traga 80 kg cu o singura mana happy

| LiviuPaul explică (pentru Cosmin86):

Ultimele doua link-uri nu-mi merg. Oricum, pentru cineva care face SALA DE 10 ANI si are doar atata masa... (40-41 brat, gresesc?) De definit, nu prea esti definit, probabil ca la antebrat ai ceva "venisoare", dar la biceps nu. Nu stiu abdomenul/pieptul cum iti este, dar vazandu-ti poza de coperta de pe fb (nu public link sa nu zici ceva... poti vedea si singur) mi-am dat seama ca ai "burta". Daca gresesc, ai sansa sa imi demonstrezi ca nu e asa. Nu am vrut sa ajungem aici de la un raspuns de-al tau (dat la nervi banuiesc, caci altfel nu imi explic cu ce te-a deranjat curiozitatea mea ).

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru LiviuPaul):

Deci parerea mea e ca masturbarea si sexul iti afecteaza viata de bodybuilder. Nu stiu cum pot zice unii domn'le ca nu laughing secretia de testosteron cine o face? Datorita carei glande crestem? Documentati-va oameni buni. Iar daca dai afara arzi calorii pe deasupra. Colegii care au scris ca nu, da-ti sex si mergeti la sala fratilorhappy Cat despre intrebare e binevenita! Spor la tras, bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru LiviuPaul):

10 ani sport, nu sala. Am facut 2 ani kickboxing la respect gym, am mai facut inot.

Sala am 6 ani ( cu pauze ) impliniti recent.

Si nu sunt culturist ca sa fiu 'definit' sau nu stiu ce, sunt armwrestler si atlet de forta.

Pe mine ma intereseaza forta, nu definirea... nu prea vezi oameni puternici definiti ( in afara de cei care baga steroizi ).

Vorbim pe net marti cand ma intorc in Bucuresti, acum scriu de pe o tableta.

p.s. : nu lucrez biceps, nu pierz timpul sa lucrez un muschi atat de mic. La fel si abdomenul, se lucreaza suficient indirect la grupele mari.

Inca 2 exercitii interesante :

1. incheietura cu 40 kg, 5 repetari:
https://www.youtube.com/watch?v=UhlKBKgcaZs

2. ramat cu toate discurile + 15 pe cui ( al doilea exercitiu ):

https://www.youtube.com/watch?v=JStb41IgnYI&list=UUoBU7o5YdUw_o32hzh7TWFw

Bine, exercitii de genul fac doar in saptamanile cand nu fac antrenament de skandenberg la masa cu oameni...

Oricum, eu la sala imi dezvolt forta maximala, nu "biceps" sau "piept/abdomen", te antrenezi in functie de obiective.

| LiviuPaul explică (pentru Cosmin86):

Okhappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru LiviuPaul):

Ai messenger?

| LiviuPaul explică (pentru Cosmin86):

Ti-l dau pe privat.

| LiviuPaul explică (pentru LiviuPaul):

De fapt, liviu.paul98

| Cosmin86 a răspuns (pentru LiviuPaul):

Ok, ti-am dat add