| alexstf7 a întrebat:

Cum iti dai seama daca mai esti virgina sau nu?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste cu atentie urmatoarea explicatie pentru a reusi sa intelegi care este diferenta dintre DEZVIRGINARE si DEFLORARE. Absolut niciodata si nimeni, nici chiar medicul ginecolog sau o alta persoana, NU este in stare/NU poate sa determine daca mai exista sau nu starea de virginitate a unei fete/femei. VIRGINITATEA reprezinta un concept psihico-mental, adica este doar o notiune abstracta, imateriala si INVIZIBILA care este localizata in MINTEA fetei/femeii si NU la nivelul ''pasaricii'' acesteia. Din acest motiv existenta VIRGINITATII sau disparitia acestei stari/concept de virginitate, NU se poate stabili/vedea cu ochii fiindca nu poate fi vazuta, atinsa, sau pipaita. Pierderea virginitatii NU se realizeaza prin ruperea himenului in mod intentionat sau accidental ci prin intretinerea unui act sexual. Rezulta ca niciodata absolut NIMENI in afara de fata/femeia respectiva, nu se poate pronunta in privinta VIRGINITATII ei, a respectivei fete/femei. Aceasta starea/notiunea de virginitate dispare, (termenul de ''se pierde'' fiind gresita), NUMAI in acel moment in care himenul si/sau vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat. Lezarea, deteriorarea sau ruperea accidentala sau chiar si din greseala a HIMENULUI prin actiunea de MASTURBARE se numeste DEFLORARE. Deci reiese foarte clar ca acest proces denumit DEFLORARE se poate produce numai strict ca urmare a unei actiuni fizice asupra himenului. Doar in urma unei actiuni de ''agresare'' care poate fi violenta sau neatenta, se produce si ramane o stare vizibila si/sau palpabila ca forma sau ca stare a himenului. De asemenea acest proces de DEFLORARE mai poate sa apara sau sa se produca si din multe alte diverse motive. Printre aceste motive care pot provoca ruperea sau deteriorarea himenului si producerea deflorarii sunt anumite actiuni care nu au absolut nici-o legatura cu activitatea sexuala. In functie de grosimea, constitutia si elasticitatea pielitei respective, himenul se poate leza/crapa/rupe in momentul in care fata efectueaza miscari ample de deschidere/indepartare a picioarelor, la balet, gimnastica, catarare/escalada, dans sportiv, ciclism, urcarea unei pante abrupte, etc.etc. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu știi că ai fost penetrată de un penis, nu ai de unde să-ți dai seama.
Himenul se poate rupe și din alte cauze, nu e semnul absolut al virginității.
Dar chiar nu pot să-mi imaginez o femeie care nu poate să realizeze dacă mai e sau nu virgină. Doar dacă nu umblă toată ziua sub influența unor substanțe psihoactive de nu mai știe (la propriu) de ea.

| HazelEyes77 a răspuns:

Pai simplu... daca ai avut contact sexual cu cineva nu mai esti. Nu te poti dezvirgina singura. E posibil ca prin masturbarea sa ti perforezi himenul in unele cazuri dar aia e deflorare.

| EroulDePeTPU2002 a răspuns:

Pai vezi daca ti s-au colorat sfarcurile albastru atunci inca mai esti.